İstanbul’da Doğa Fotoğrafı Çekilecek Yerler

Doğaya olan tutkumuzu dışa vurmanın sayısız yolu var. Kamp yapmak veya glamping gibi aktiviteler son dönemde hızla popülerleşirken, insanoğlunun kamerayı icat ettiği günden beri asla vazgeçemediği bir tutku olan doğa fotoğrafçılığı da halen gözde hobiler arasında yerini koruyor. Ancak maalesef ki modern yaşam, doğaya ulaşmak için biraz da olsa çaba sarf etmeyi gerektiriyor. Dört bir yanımız beton binalarla çevriliyken gerçekten fotoğraflanmaya değecek güzellikte manzaraları yakalamak için ufak yolculuklar yapmak zorunda kalıyoruz.

Tarihi ve kültürel yapısıyla olduğu kadar doğal güzellikleriyle de eşsiz bir şehir olan İstanbul, doğa fotoğrafçılığı için de harika bir lokasyon. Yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan kadim kent, doğa fotoğrafçıları için olağanüstü manzaralar vadediyor. İşte İstanbul’da doğa fotoğrafı çekebileceğiniz yerler…

Şehrin Merkezinde Bir Cennet: Yıldız Parkı

Yıldız Parkı
Fotoğraf: Rafal Rudol

İstanbul’un oldukça merkezi bir noktasında olmasına rağmen doğal dokusunu halen koruyabilen yerlerin başında Yıldız Parkı geliyor. Beşiktaş ilçesine bağlı olan park, Dolmabahçe semtinden başlayıp Ortaköy bölgesine kadar uzanıyor. Yılın her mevsiminde farklı tipte güzelliklere sahne olan Yıldız Parkı, doğa fotoğrafçılarının tercih ettiği popüler lokasyonlar arasında. Şehrin göbeğinde başlı başına bağımsız bir ekosisteme sahip olan parkta, 400 yıllık ağaçlardan İstanbul’da görmeye alışık olmadığınız hayvan türlerine kadar çok sayıda doğal güzelliğe rastlayabilirsiniz.

İstanbul’un Yeşili: Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı
Fotoğraf: Enes Küp

İstanbul ve yeşil kelimeleri bir araya geldiğinde ilk akla gelen lokasyonlardan bir tanesi elbette ki Belgrad Ormanı. Şehir merkezine uzak bir noktada yer almasına rağmen yıllar boyunca İstanbulluların uğrak yerlerinden biri olan orman, Sarıyer’in kuzeyinde konumlanıyor. Bisiklet ve yürüyüş parkurlarına da ev sahipliği yapan orman, piknik gibi etkinlikler için de sıkça tercih ediliyor. Yılın dört mevsimi farklı güzellikler sunsa da özellikle sonbahar ayları Belgrad Ormanı’nda fotoğraf çekimi yapmak için ideal bir zaman. 

Hem Deniz Havası Hem Doğa: Adalar

Adalar
Fotoğraf: Emre Gencer

Doğa fotoğrafçılığı hobinizi gerçekleştirirken harika bir deniz havası alma keyfinden de mahrum kalmak istemiyorsanız Adalar sizin için ideal bir rota olabilir. Prens Adaları adıyla da anılan bölgede irili ufaklı 9 adet ada bulunuyor. Bu adaların bir kısmında yerleşim bulunmazken Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada huzur dolu atmosferler vadediyor. Yemyeşil ormanları ve 360 derece deniz manzarasıyla adeta bir açık hava stüdyosu olan Adalar’da muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Şiirlere İlham Olan Yer: Gülhane Parkı

Gülhane Parkı
Fotoğraf: Carla Sveningsson

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet bölgesinde yer alan Gülhane Parkı, şehrin oldukça tarihi bölgelerinden bir tanesi. Şiirlere de konu olan geçmişiyle hem turistlerin hem de İstanbulluların gözde mekanlarından biri olan park, doğayla iç içe olmak için tercih edilebilecek lokasyonlar arasında. Özellikle her yıl ilkbahar aylarında düzenlenen Lale Festivali sırasında Gülhane Parkı, olağanüstü manzaralara sahne oluyor. Tarihi Yarımada’nın en ilgi çekici bölgelerinden biri olan Gülhane Parkı’nda hem İstanbul’u hem de doğanın büyüleyici güzelliğini simgeleyen fotoğraflar çekebilirsiniz.