TOP

Yeni Normalin Tatili Glamping

Kamp yapma aktivitesinin maceracı ruhunu lüks bir konaklamanın konforuyla birleştiren bir tatil yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Eğer siz de bu iki sihirli malzemenin muhteşem bir karışım ortaya çıkaracağını düşünüyorsanız aradığınız tatil türü glamping olabilir. Son yıllarda giderek artan popülaritesine pandemi döneminde büyük bir ivme kazandıran glamping, her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Peki kamp yapmanın dezavantajlarını adeta bir filtreden geçirerek arındıran bu ilginç aktivite nedir ve nasıl yapılır?

Glamping Nedir?

Glamping, her ne kadar son dönemlerde ortaya çıkmış yeni bir kavram gibi görünse de bu isim, oldukça aşina olduğumuz iki İngilizce sözcükten meydana geliyor. İngilizcede çekici veya büyüleyici anlamına gelen “glamorous” sözcüğü ile “camping” kelimesi birleşerek glamping kavramını doğurmuş. Yalnızca bu bilgi bile glamping aktivitesinin nasıl bir şey olduğu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Ancak bu yeni ve gözde tatil yönteminin detaylarına biraz daha inmekte fayda var.

Glamping aktivitesini klasik kampçılıktan ayıran en önemli özellik bu yeni yöntemin vadettiği konfor. Kamp yapmak, her ne kadar doğayla iç içe ve huzur dolu bir deneyim vadetse de kimi insanlar için zorlayıcı detaylar barındırabiliyor. Glamping ise tüm bu detayları dışarıda bırakarak oldukça konforlu bir kamp aktivitesinin kapılarını aralıyor. Bu yeni tatil yönteminde geleneksel kampçılıktan aşina olduğumuz ufak çadırların yerini evinizin salonunu aratmayacak büyüklükte devasa çadırlar alıyor. Üstelik glamping yaparken pek de konforlu bir gece uykusu vadetmeyen uyku tulumlarıyla içli dışlı olmak zorunda da değilsiniz. Bu yeni kampçılık deneyiminde en lüks otellerdeki konforu aratmayacak büyüklükte oldukça rahat yataklar sizleri bekliyor.   

Size Özel Banyo ve Tuvalet Kullanımı

“Kamp yapmayı çok seviyorum ama banyo eksikliği çok büyük problem” diyenler de hayallerindeki tatile glamping kavramıyla kavuşuyor. Dünyada ve Türkiye’de hizmet veren glamping tesislerinin birçoğunda her çadıra özel olarak banyo ve tuvalet tahsis ediliyor. Sıcak su imkanının da sunulduğu bu alanlarda doğayla iç içe geçirilen bir günün ardından dinlendirici bir duş almak mümkün oluyor. 

Glamping çadırlarının birçoğunda yemek veya kahve masası, vantilatör ve hatta priz gibi misafirlerin konforunu artıracak önemli detaylar mevcut. En önemli konaklama ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan çadırlar, glamping tutkunlarına konforlarından ödün vermeden doğayla baş başa olma imkanı sunuyor.

Karavanlar da Glamping’in Bir Parçası

Fotoğraf: MonaCamp

Glamping kavramı, temelde devasa çadırlar üzerine şekillenmiş olsa da son dönemlerde karavanlar da bu yeni tatil yönteminde sıklıkla tercih ediliyor. Birçok glamping tesisi, lüks çadırların yanında özenle hazırlanmış karavanları da misafirlerinin kullanımına sunuyor. Çadırlara kıyasla doğadan bir nebze daha uzak olma hissi yaratan karavanlar, bu dezavantajı sahip oldukları buzdolabı, kettle gibi elektronik aletlerle kapatıyor. 

Sosyal izolasyonun daha önce hiç olmadığı kadar önem kazandığı pandemi döneminde glamping, tatil trendleri arasındaki hızlı çıkışını istikrarla sürdürüyor. Yeni normalin lüks tatil yöntemi haline gelen bu ilginç kamp deneyimi, doğa ve konforun aslında birbirine o kadar da zıt kavramlar olmadığını gözler önüne seriyor.

Yorum Yazın