Yeni Normalin Tatili Glamping

Lüks Kamp Deneyimi: Glamping Nedir?

Kamp yapma aktivitesinin maceracı ruhunu, lüks bir konaklamanın konforuyla birleştiren bir tatil yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Eğer siz de bu iki sihirli malzemenin muhteşem bir karışım ortaya çıkaracağını düşünüyorsanız aradığınız tatil türü glamping olabilir. Glamping nedir diye merak edenler, haydi gelin bu alternatif tatil anlayışını birlikte keşfedelim. 

Giderek artan popülaritesine pandemi döneminde büyük bir ivme kazandıran glamping, her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor. Son yıllarda, “Glamping turizm ne demek?” sorusu dost meclislerinde sık sık duyuluyor… Peki kamp yapmanın dezavantajlarını adeta bir filtreden geçirerek arındıran bu glamping nedir ve nasıl yapılır?

Glamping Nedir?

glamping nedir

Glamping, her ne kadar son dönemlerde ortaya çıkmış yeni bir kavram gibi görünse de bu isim, oldukça aşina olduğumuz iki İngilizce sözcükten meydana geliyor. İngilizcede çekici veya büyüleyici anlamına gelen “glamorous” sözcüğü ile “camping” kelimesi birleşerek glamping kavramını doğurmuş. Yalnızca bu bilgi bile glamping aktivitesinin nasıl bir şey olduğu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Ancak bu yeni ve gözde tatil yönteminin detaylarına biraz daha inmekte fayda var.

Glamping aktivitesini klasik kampçılıktan ayıran en önemli özellik bu yeni yöntemin vadettiği konfor. Kamp yapmak, her ne kadar doğayla iç içe ve huzur dolu bir deneyim sunsa da kimi insanlar için zorlayıcı detaylar barındırabiliyor. Glamping ise tüm bu detayları dışarıda bırakıyor.

Glamping turizmi ne demek sorusu git gide popülerleşiyor zira betonlaşan kentlerden biraz olsun kaçmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor… Doğa dostu bir kamp aktivitesi olan glamping turizmde konaklama bungalov evler ile sincap çadırlar ve kaplumbağa çadırlar gibi oldukça konforlu alanlarda gerçekleşiyor.

Glamping kavramı, temelde devasa çadırlar üzerine şekillenmiş olsa da son dönemlerde karavanlar da bu yeni tatil yönteminde sıklıkla tercih ediliyor. Birçok glamping tesisi, lüks çadırların yanında özenle hazırlanmış karavanları da misafirlerinin kullanımına sunuyor. 

Yeni normalin lüks tatil yöntemi haline gelen bu ilginç kamp deneyimi, doğa ve konforun aslında birbirine o kadar da zıt kavramlar olmadığını gözler önüne seriyor.

Glamping ile Geleneksel Kamp Arasındaki Farklar

lüks kamp

Bu yeni tatil yönteminde geleneksel kampçılıktan aşina olduğumuz ufak çadırların yerini evinizin salonunu aratmayacak büyüklükte devasa çadırlar alıyor. 

Glamping yaparken pek de konforlu bir gece uykusu vadetmeyen uyku tulumlarıyla içli dışlı olmak zorunda değilsiniz. Bu yeni kampçılık deneyiminde en lüks otellerdeki konforu aratmayacak büyüklükte oldukça rahat yataklar sizleri bekliyor.   

“Kamp yapmayı çok seviyorum ama banyo eksikliği çok büyük problem” diyenler de hayallerindeki tatile glamping kavramıyla kavuşuyor. Dünyada ve Türkiye’de hizmet veren glamping tesislerinin birçoğunda her çadıra özel olarak banyo ve tuvalet tahsis ediliyor. 

Tatil denince türü ne olursa olsun yeme içme mevzusu özel bir yer tutar. Klasik kampçılıkta yemeği ve temiz içme suyu için özel mesai harcanır. Glamping tesislerinde ise musluktan akan suyun ve yemek konusunda tesis imkanları konforunun tadını çıkarabilirsiniz.  

Glamping çadır alanları oldukça büyüktür ve birçoğunda yemek veya kahve masası, vantilatör ve hatta priz gibi misafirlerin konforunu artıracak önemli detaylar mevcuttur. En önemli konaklama ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan çadırlar, glamping tutkunlarına konforlarından ödün vermeden doğayla baş başa olma imkanı sunuyor.

Glamping tatil ne demek denince “lüks kampçılık” ifadesine “güvenli” sıfatını da eklemek yerinde olur. Birçok glamping tesisinde tatilciler için güvenli depolama alanları yer alıyor.  

Glamping Hakkında Bilmeniz Gerekenler

lüks doğa tatili

Geleneksel kampçılığın ve çadır yaşamının tarihi elbette çok eskilere dayanıyor. Modern glamping ise 2000’lerin başından itibaren özellikle çok bilinmeyen yerlerde turizmi canlandırmak için başlayan bir akım. Bu kadar rağbet görmesinin önemli bir nedeni de son yıllarda doğa ve insan ilişkisi üstüne derinlemesine düşünen insan sayısının artıyor olması. 

Özellikle İskandinav ülkelerinde ahşap evler ve farklı çadırlarla çok özgün konaklama seçeneklerine sahip glamping kamp seçenekleri Türkiye’de de günden güne artıyor. Bu yükselen trende adaptasyonda faydalı olacak bilgilere gelin birlikte bakalım.

Glamping Tatili Planlaması

glamping tatil yerleri

Lüks kamp tatili planı sürecinde öncelikle glamping tesisi seçimini yapmanız gerekir. Tesisin glamping çadır konsepti mi yoksa ahşap evler mi içerdiğine bakıp, bu konuda karar vererek ön eleme yapabilirsiniz. 

Glamping kamp deneyimi sunan tesislerin birçoğunda yoga dersleri, safari turları, mantar toplama turları ve el işi atölyeleri gibi aktiviteler de yer alır. Nasıl bir tatil hayal ettiğinize göre etkinlik takvimlerine göz atmanız faydalı olabilir.

Her ne kadar glamping lüks kamp anlamına gelse de netice bir otele gitmiyorsunuz. Bu yüzden yanınıza kişisel bakım eşyalarınızı, teknolojik aletlerinizi, yedekli kıyafetlerinizi ve varsa kullandığınız ilaçları almayın unutmayın. 

Yakınlarda herhangi bir dükkan ya da market olma ihtimalinin çok düşük olduğu bilgisini zihninizde birkaç saniye döndürmeniz size başka neler almanız gerektiğini gösterecektir.    

Glamping Tatil Avantajları

glamping avantajları

Glamping kamp tatili neden bu kadar revaçta anlamak için avantajlarına bakmak faydalı olur.

  • Doğayla iç içe ev konforunda konaklama fırsatı
  • Sakin, dingin ve huzurlu bir tatil
  • Çevre dostu bir tatil yapmanın verdiği huzur 
  • Benzer imkanlardaki lüks otellere göre uygun fiyat

Glamping Fiyat Aralığı

Fotoğraf: Jonas Dücker

Glamping tatil ne demek derinlemesine öğrendik iyi hoş da, bu tatil türünün fiyatları nasıldır diye düşünmeniz oldukça doğal. 

Glamping fiyat aralığı tatil tesisinin sunduğu imkanlara, konumuna ve tatile dahil olan aktivitelere göre değişir. Çok lüks çadırlar ve özel aktiviteler olan bir tesisi tercih etmediğiniz sürece herhangi bir otel tatili için ayıracağınız bütçe fazlasıyla yeterli olacaktır. 

Türkiye’de Glamping Alanları

glamping rotaları

Türkiye’de glamping alanlarını özellikle İğneada, Assos, Gökçeada, Bozcaada, Datça, Edremit, Kayaköy, Cunda, Fethiye, Bodrum ve Marmaris’te olmak üzere daha çok Ege ve Akdeniz kıyılarında bulabilirsiniz.   

Türkiye’deki glamping rotaları aradığınızda karşınıza büyük lüks çadırlı ve bol aktiviteli büyük tesislerden daha mütevazi mini çadırlı seçeneklere kadar birçok opsiyon bulabilirsiniz.  

Yurt Dışında Glamping Alanları

yurt dışı glamping

Kamp tatili Türkiye’de olduğu gibi dünyanın da her yerinde ilgi gören bir tatil türüdür. Dünyadaki popüler glamping tesislerinin olduğu yerler Masai Mara, Malaga, Tanzanya, Fujikawaguchiko, Sassari ve Marfa olarak sayılabilir. Finlandiya ve İsveç de özellikle bungalov evli glamping tesisleri konusunda yükselişte diyebiliriz.