Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Tarihi Diziler | 2023 Bilgileri

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Tarihi Diziler | 2023 Bilgileri

Tarihi diziler denince kimileri için akan sular durur! Dijital platformlarda kostümleri, dekorları ile bize adeta zaman yolculuğu yaşatan birçok yapım bulunuyor. Netflix ise dönem dizileri aradığımız zaman bize en çok seçeneği sunan platformlardan biri. Netflix’in tarihi dizileri arasından, sizin için seçtiklerimize beraber göz atmaya ne dersiniz?

Netflix Dönem Dizileri 

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Tarihi Diziler | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: @thecrownnetflix

Tarihi dizi sevenler için Netflix’te izlenebilecek en iyi dönem dizileri listesi karşınızda! 

Narcos ⏐ IMDB: 8.8

Pablo Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan dizi, uyuşturucu şebekesi ve narkotik ajanları arasındaki gerilimli mücadeleyi konu alıyor. Gerilim ve drama sevenler, 3 sezon-30 bölümden oluşan diziye mutlaka göz atmalı!

Peaky Blinders ⏐ IMDB: 8.8

Birinci Dünya Savaşı’nın bitmesiyle İngiltere’deki suç çeteleri artarken mafya babası Tommy Shelby ve ekibi Peaky Blinders’ın da yasadışı faaliyetleri sürmektedir. Ekibin soygun sırasında yaptığı hata ise Dedektif Campbell’ın şehre gelip baskın yapmasına yol açar. 6 sezon süren dizi, izleyenleri 1919’ların İngiltere’sine sürükleyecek.

The Crown ⏐ IMDB: 8.6

Bu tarihi drama dizisi, Kraliçe II. Elizabeth’in tahta çıkışından, 21. yüzyıla kadar olan uzun saltanat dönemini anlatıyor. Geçen uzun yıllar ve karakterlerin yaşlanması sebebi ile kadrosuna bambaşka oyuncuları dahil ederek beş sezondur devam eden dizi, 20. yy İngiltere’sinde değişen siyasi ve toplumsal atmosferi izleyiciye hissettirmeyi başarıyor.

Vikings ⏐ IMDB:8.5

Savaşçı Ragnar Lothbrok’un 8. Yüzyıl İskandinavyasında geçen hikayelerini konu alan dizide, Vikingler’in savaşçı kültürüne ve Norse sınırlarını genişletmesine tanık oluyoruz. Bu hem tarihi hem macera dolu diziyi hala izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz!

Outlander ⏐ IMDB: 8.4

Diana Gabaldon’ın fantastik kitabından uyarlanan bu romantik dramada; hemşire Claire Randall, zaman yolculuğu yaparak iki farklı zamanda iki aşk hikayesinin öznesi olur. Tarih, macera ve aşkın iç içe geçtiği Outlander, izleyenler tarafından çok seviliyor!

Cable Girls ⏐ IMDB 7.5

1920’lerin İspanyasında, telefon şirketinde operatör olarak çalışan dört kadının hikayesi anlatılıyor. Dört kadının aşk, arkadaşlık ve iş hayatını konu alırken dönemin iletişim devrimine ve modern ofis hayatına da izleyiciyi tanık ediyor.

Bridgerton ⏐ IMDB: 7.4 

Julia Quinn’in romanından uyarlanan dizide, Bridgerton ailesindeki kardeşlerin Londra’da mutluluk arayışını izliyoruz. Tarihi dizi arayanlar, 2 sezon-16 bölümü ile Netflix’te olan bu romantik dramayı kaçırmasın!

Türk Yapımı Tarihi Diziler 

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Tarihi Diziler | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: @netflixturkiye

Konu tarihi drama dizileri olduğunda yerli yapımları atlamak olmaz! İşte Netflix’in tarihi Türk dizilerinden en beğendiklerimiz…

Rise of Empires: Ottoman ⏐ IMDB: 7.9

Rise of Empires: Ottoman, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme döneminde Fatih Sultan Mehmet’in tahta çıkışı ve ardından Konstantinopolis’i fethetmesini anlatan belgesel drama dizisi. 2 sezon-12 bölümden oluşan diziyi, tarihi belgesel sevenlere ve Fatih’in hayatına yakından tanık olmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederiz!

Kulüp ⏐ IMDB: 7.8

1950’lerin İstanbulunda Sefarad Yahudisi bir kadın ve kızının hikayesi etrafında şekillenen Kulüp dizisi, dönemin siyasi ve toplumsal gerçekliğini çok başarılı bir şekilde yansıtıyor. Türk-Yahudi yaşantısını objektif bir şekilde ele almasının yanı sıra, dönemin İstiklal Caddesi etrafında şekillenen sosyal hayatına yaptığı nostaljik vurguları da diziyi izlemeye değer kılıyor.

Pera Palas’ta Gece Yarısı ⏐ IMDB: 7.0

Genç bir gazetecinin günümüzden 1919 yılına yaptığı fantastik bir yolculuk ile başlayan hikaye, Milli Mücadele döneminde Pera Palas’ta yaşananları anlatıyor. Gazeteci Esra’nın geçmişe yaptığı yolculuk ise tarihin akışını değiştiriyor. Bu tarihi dramada 1919’ların İstanbulunu izlemenin keyfini kaçırmayın!

Kapak Fotoğrafı: @peakyblindersofficial