Christie's Müzayedelerinde İstanbul Calling Rüzgarı

Christie’s Müzayedelerinde İstanbul Calling Rüzgarı

İKSV 50. Yıl Genç Sanat Fonu yararına düzenlenen İstanbul Calling müzayedeleri, yakın zamanda sona erdi. Müzayedelerde toplamda 1,7 milyon İngiliz sterlini para toplandı. Dünyanın önde gelen müzayede evlerinden olan Christie’s tarafından düzenlenen etkinliklerde Delaney imzalı Baldwin portresi, 1.026.000 İngiliz Sterlini değeriyle müzayede rekoru kırdı.

Christie’s tarafından ekim ayında Londra’da düzenlenen müzayedeler kapsamında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu yararına özel bir bölüm ayrıldı. Ülkemizde kültür-sanat kurumu yararına yapılan ilk Christie’s Londra müzayedesi olan İstanbul Calling’de; Türkiye’den ve yurt dışından önemli sanatçılardan gelen toplamda 23 eser sanatseverlerin ilgisine sunuldu. 

Christie's Müzayedelerinde İstanbul Calling Rüzgarı
Eser: Rasim Aksan, Live a Life You Will Remember, 2022

Türkiye’den 18, yurt dışından ise 4 sanatçının yer aldığı İstanbul Calling, koleksiyonerler tarafından büyük ilgi gördü. Müzayedede toplamda 1.669.230 İngiliz sterlini satış rakamına ulaşıldı.

Elde Edilen Gelir Genç Sanatçıları Desteklemek İçin Kullanılacak

Christie's Müzayedelerinde İstanbul Calling Rüzgarı
Eser: Refik Anadol & Gökhan Hotamışlıgil, Molecular Architecture, 2021

Rekor sayıda katılım gerçekleşen seçkide yer alan Beauford Delaney’e (1901-1979) ait iki eserden toplamda 1.215.000 İngiliz sterlini gelir elde edildi. Gülriz Sururi’nin vasiyeti gereğince elde edilen gelirin %80’i Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne, %20’si ise İKSV’nin Genç Sanatçı Fonu’na aktarılacak.

Bu katkıyla beraber İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu’na toplamda yaklaşık olarak 450.000 İngiliz sterlini destek sağlanmış oldu. Fon, önümüzdeki yıllarda İstanbul Festivalleri ve İstanbul Bienali ile sanat hayatına yeni atılan sanatçıların yapıtlarını üretebilmesi için kullanılacak.

İstanbul Calling’e Rekor İlgi

Christie's Müzayedelerinde İstanbul Calling Rüzgarı
Eser: Beauford Delaney, Portrait of James Baldwin, 1966

Savaş Sonrası, Çağdaş Sanat Gündüz ve First Open Online müzayedelerinde yerini alan İstanbul Calling seçkisinin ön sergisi, eylül ve ekim ayları boyunca Christie’s binasında sergilendi. Eserler sergilendikleri süre boyunca geniş kitlelere ulaşmayı başardı.

14 Ekim’de düzenlenen Christie’s müzayedesinde sanatseverlerle buluşan İstanbul Calling, Beauford Delaney’in 60’lı yıllarda İstabul’dayken yaptığı yazar James Baldwin’in daha önce hiç göz önüne çıkmayan portresiyle dikkat çekti. Gündüz müzayedesinde en çok ilgi çeken eserlerden biri olmayı başaran James Baldwin portresi, 1.026.000 İngiliz sterlini karşılığında satıldı. Ayrıca Delaney imzalı bir diğer eser olan Gülriz Sururi portresi de 189.000 İngiliz sterlinine alıcı buldu.

Müzayedeye Katkıda Bulunan 22 Sanatçı:

Ahmet Doğu İpek, Alev Ebüzziya Siesbye, Aslı Çavuşoğlu, Azade Köker, Beauford Delaney, Burçak Bingöl, Ebru Döşekçi, Elif Uras, Gözde İlkin, Hera Büyüktaşçıyan, İhsan Oturmak, İrfan Önürmen, Kemal Seyhan, Mehmet Güleryüz, Nasan Tur, Rasim Aksan, Refik Anadol ve Gökhan Hotamışlıgil, Renée Levi, Seçkin Pirim, Shirin Neshat, Taner Ceylan, Yağız Özgen

Kapak Fotoğrafı: İhsan Oturmak, Illegal Excavation, 2022