Kişisel Birikim Yapmanın 10 Basit Yolu

Kişisel Birikim Yapmanın 10 Basit Yolu

Düzenli gelir sahibi kişilerin hemen hemen tamamı, birikim yapmayı hedefliyor. Fakat bu yolda birçoğu başarısız oluyor. Peki para biriktirmek gerçekten düşünüldüğü kadar zor mu? Doğru para yönetimi ve bütçe planlama ile birikim yapmak oldukça kolay hale geliyor. İşte kişisel birikim yapmanın 10 basit yolu:

Para Biriktirmenin Yolları

Kişisel Birikim Yapmanın 10 Basit Yolu
Fotoğraf: Unsplash / Andre Taissin

Hedef Belirleyin: Para biriktirme süreci için en önemli noktalardan biri hedef belirlemektir. Birikim hedefinizi ve birikiminizle neyi amaçladığınızı tespit etmek size bu süreçte motivasyon sağlar. Bu sayede birikim planınıza istikrarlı şekilde uyabilirsiniz.

Harcamaları Tespit Edin: Bütçe planı yapmak ve tasarruf sağlamak için ilk adım mevcut harcamaları incelemektir. Bu sayede paranızı nelere harcadığınızı görebilirsiniz, giderlerinizi daha kolay şekilde gözden geçirebilirsiniz.

Tasarruf Yapabileceğiniz Giderlerinizi Kısın: Harcamalarınızı tespit ettiğinizde artık nelerden tasarruf edebileceğinize karar vermek ve uygulamak daha kolay olur. Özellikle gereğinden fazla harcama yaptığınız noktalar varsa bunları kolayca keşfedebilir ve buralardan tasarruf sağlayabilirsiniz. Örneğin abonelik sistemi ile çalışan uygulamalara üyeliğiniz varsa ve yeterince bu uygulamaları kullanmıyorsanız aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. Buna bağlı olarak eğlence giderlerinizi belirli ölçüde sınırlayabilirsiniz.

Harcama Sınırı Belirleyin: Tasarruf etmenin kolay yollarından biri de planı önceden yapmaktır. Örneğin; eğlence başlığı altındaki harcamalarınızı kısmak istiyorsanız, eğlence bütçenizin limitini belirleyebilirsiniz. Bu sayede hem limiti kısa sürede doldurmamak için daha seçici harcamalar yaparsınız hem de hesap tutmak daha kolay olur.

Faturalarınızı Kontrol Edin: Düzenli giderler arasında faturalar hatırı sayılır bir yer tutar. Faturalardan tamamen tasarruf etmek mümkün olmasa da tutarları azaltabilirsiniz. Özellikle; su, elektrik ve doğalgaz faturalarının daha az maliyet ortaya çıkarmasını istiyorsanız bu imkanları verimli kullanmalısınız. Çalışmayan cihazların fişlerini çekmek gibi ya da kombinizi en verimli koşullarda kullanmak gibi noktalara dikkat ederek fatura tutarlarını belli ölçüde aşağı çekebilirsiniz.

Online Alışveriş İlk Seçeneğiniz Olmasın: Online alışveriş pek çok kişi oldukça konforlu bir yöntemdir. Fakat hızlı karar verip uygulama fırsatı, yeri geldiğinde aslında gerekli olmayan harcamalara sizi itebilir. Online alışverişten kaçınmanızı kolaylaştırmak için kredi kartı bilgilerinizi bu platformlarda kayıtlı tutmayın.

Alışverişte İndirimleri Takip Edin: İhtiyacınıza yönelik alışveriş yaparken indirimleri takip etmek size tasarruf imkanı sağlayabilir. 

Kredi Kartı Ödemelerinizi Zamanında Yapın: Ödeme tarihlerini kaçırmamak, zamanında ödeme yapmak sizi faizden kurtarır. Kredi kartı harcamalarınızı kontrol altında tutmak ve gününde ödemek bu bağlamda oldukça önemlidir.

Bütçeyi Düzenli Aralıklarla Kontrol Edin: Harcamalarınız için oluşturduğunuz bütçeyi sıklıkla kontrol etmek sınırı fark etmeden aşmamanızı sağlar.

Yatırım Araçlarını Değerlendirin: Para biriktirmek özellikle enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde kulağa pek cezbedici gelmez. Fakat tasarruflarınızı yatırım yaparak değerlendirmek geleceğiniz ve hedefleriniz için size yardımcı olacaktır.

Para Biriktirmeyi Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin Hangi Yollar İzlenebilir?

Para Biriktirmeyi Sürdürülebilir Hale Getirmek
Fotoğraf: Unsplash / Towfiqu barbhuiya

Tasarruf yapmak için uyguladığınız planı sürdürülebilir kılmak oldukça önemlidir. Sürdürülebilir şekilde birikim yapmanızı kolaylaştıracak ipuçlarından bazıları şu şekildedir: 

  • Uygulanabilir bir plan yapın.
  • Gerçekçi harcama limitleri belirleyin.
  • Sizi motive edecek gerçekçi hedefler seçin.
  • Planınıza uygun hareket edip etmediğinizi düzenli olarak kontrol edin.

Ne Yaparsam Yapayım Para Biriktiremiyorum Diyenler İçin Öneriler

Para Biriktirme Önerileri
Fotoğraf: Unsplash / Kelly Sikkema

Bazılarımız için birikim yapmak ne yazık ki hayli zordur. Buna çözüm olarak izlenebilecek bazı yollar vardır. 

  • Gelirinize kıyasla küçük bir birikim hedefiyle yola çıkın. 
  • Birikim hedefinizi belirli periyotlarla artırarak ilerleyin. 
  • Hedefinizi tutturduğunuz durumlarda da kendinizi ödüllendirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz.
  • Motivasyon unsurunun düşük maliyetli olmasının yanı sıra sizi mutlu edebilmesi gerekir.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / micheile dot com