Uçak Yolculuklarında Taşınması Yasak Olan Şeyler

Uçak Yolculuklarında Taşınması Yasak Olan Şeyler

Uçak seyahatinizi planlarken yanınıza neler alacağınızı da iyi seçmelisiniz. Hem bagaj limiti hem de yasaklı eşyalar nedeniyle doğru hazırlamadığınız bagajınız yolculuğunuzun aksamasına yol açabilir. Bagaj kuralları genellikle bilet tipinize ve gideceğiniz bölgeye göre farklılık gösterebilir. Uçak yolculuklarında taşınması yasak olan şeyler ise genellikle aynıdır. Peki, valize koyulması yasak olan şeyler nelerdir? Yazımızda hem bu soruya detaylı yanıt verdik hem de kabin bagajı için geçerli olan limitleri açıkladık.

Uçak Yolculuklarında Valize Koyulması Yasak Olan Şeyler

Uçak Yolculuklarında Taşınması Yasak Olan Şeyler
Fotoğraf: Unsplash / Bambi Corro

Seyahatte yanınızda taşıyabileceğiniz eşyaların bazıları miktar sınırlandırmasına tabi olur. Örneğin, sıvı ürünleri belirli bir limite uygun olduğu durumlarda yanınıza alabilirsiniz. Bazı eşyaları ise taşımanız yasaktır. Yasak olan eşyalardan bazıları şu şekilde listelenebilir:

 • Kesici ve delici eşyalar (Bıçak, makas, vs.)
 • Patlayıcı maddeler (Havai fişek, işaret fişeği vs.)
 • Yanıcı maddeler (Çakmak gazı, tiner, boya, kibrit vs.)
 • Kamp gazı ve sprey gibi gazlar
 • Sıvı yakıtlar
 • Silah
 • Emniyetli çantalar, para çantaları vs.
 • Biber gazı, elektroşok gibi kişisel savunma cihazları

Yukarıda belirtilen maddelerin yanı sıra uçakta taşınması yasak olan pek çok eşya vardır. Emin olamadığınız eşyalar için havayolu şirketi ile iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

Kabin Bagajında Sıvı Şeyler Taşınabilir Mi?

Uçak yolculuğunda belirli limitler çerçevesinde yanınızda sıvı taşıyabilirsiniz. El bagajı diğer adıyla kabin bagajı dahilinde taşıyabileceğiniz sıvı ürünler için sınırlar farklılık gösterir. Havayolu şirketine veya koltuk sınıfınıza göre limitler değişir. Ekonomi sınıfında uçacak bir yolcunun genellikle yanında taşıyabileceği sıvı 1 adet ve en fazla 100 ml ile sınırlandırılır. Sıvı ürünün ne olduğuna göre de limitler farklılaşabilir. Konu hakkında daha net bilgiye erişmek için havayolu şirketiyle iletişime geçmeniz en doğrusu olur.

El Bagajında Taşınması Yasak Olan Şeyler Nelerdir?

Uçak Yolculuklarında Taşınması Yasak Olan Şeyler
Fotoğraf: Unsplash / alevision.co

Uçak seyahatinde kabin bagajı ve bagaj için kurallar farklılık gösterir. Kabin bagajında taşıyacağınız ürünlerin toplam ağırlığı, bagaja kıyasla çok daha azdır. El bagajı için yasak olan şeyler ile bagaja konulmaması gerekenler ise çok farklı değildir. Bagajda taşıyacamayacaklarınıza ek olarak el bagajında taşıyamayacağınız ürünler şu şekildedir:

 • Ambalajsız, reçetesiz ya da raporsuz ilaçlar
 • Şemsiye
 • Dikiş seti
 • Duty free mağazalarından alınmamış olan alkoller

Havayolu şirketine veya koltuk sınıfına bağlı olarak kabin bagajı kuralları da belli ölçüde farklılık gösterebilir.

El Bagajında Kozmetik Ürünler Taşınabilir Mi?

Uçak seyahatinde kozmetik ürünleri belirli sınırlar çerçevesinde taşıyabilirsiniz. El bagajı için de limitler çok değişmez. En fazla 100 ml boyutunda şişedeki solüsyonunuzu, deodorantınızı ve diğer makyaj malzemelerinizi el bagajında taşıyabilirsiniz. Limitleri seyahat öncesinde havayolu şirketini arayıp teyit etmenizde de fayda vardır.

El Bagajında Alkol Taşınabilir Mi?

Yurt dışına uçak seyahati yaptığınızda duty free ürünlerden faydalanmak isteyebilirsiniz. Duty free imkanını alkol ile değerlendirmek de pek çok kişinin tercihi olur. Duty free mağazalardan aldığınız alkolü faturası ve kilitli poşeti ile kabin bagajında taşıyabilirsiniz. Diğer yandan duty free mağazalarından almadığınız alkollerin ise kabin bagajında bulunması yasaktır. 

El bagajında taşıyabileceğiniz alkol, diğer sıvı ürünler gibi belirli sınırlara tabidir. Ekonomi sınıfında uçan yolcuların yanındaki alkol en fazla 100 ml olmalıdır. Havayolu şirketine ve koltuk sınıfınıza bağlı olarak bu durum da farklılık gösterebilir. Dolayısıyla el bagajında taşıyabileceğiniz alkolün hangi kısıtlamalara bağlı olduğunu havayolu şirketinizle iletişime geçerek öğrenmelisiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / social.cut