Ekstra Bagaj İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ekstra Bagaj İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Uçak seyahati öncesi yanınıza aldığınız valizlerin içeriği, ağırlığı ve boyutları kurallara uygun olmalıdır. Bazı durumlarda yanınıza almanız gerekenler bagaj hakkı sınırlarını aşabilir. Bu noktada ekstra bagaj çözüm olur.

  • Yurt içi seyahatlerde 15 kilogram bagaja ek olarak 8 kilogram kabin bagajı hakkınız vardır. 
  • Yurt dışı uçuşlarda ise sınır 20 kilogram bagaj ve yine 8 kilogram el bagajı olur. 
  • Bu limitlerde havayolu firmasına göre farklılık olabilir. 
  • Belirlenen standartları aştığınızda ise 1 kilogram başına veya parça başına bagaj ücreti ödeyerek ekstra bagaj hakkı elde edebilirsiniz. 

Ücretlendirme tarifesi ve ücretler farklılık gösterebilir. Ekstra bagaj ile ilgili bilinmesi gereken diğer detayları da yazımızda açıkladık.

Ekstra Bagaj Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Ekstra Bagaj Neye Göre Belirlenir?

Fotoğraf: nrd

Ücretsiz bagaj hakkı size yetmediğinde ekstra bagaj çözümüne gidebilirsiniz. Ekstra bagaj hakkı istediğinizde ise karşılaşacağınız ücretlendirme tarifesi havayolu şirketine göre farklılık gösterebilir. Genel olarak ekstra 1 kilogram başına bagaj ücreti alınır veya parça başı ücretlendirme olur. 

Ücretlendirme, uçuşun yapıldığı yere göre de değişebilir. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde fazla bagaj ücretlendirmeleri  farklılık gösterir. Havayolu şirketinin web sitesinde genellikle bu konu hakkında bilgi verilir. Siteden bilgi alamama durumunda ise şirketi arayıp bilgi almayı talep edebilirsiniz.

1 KG Başına Ekstra Bagaj Ücreti Nedir?

Ekstra bagaj çoğu zaman kilogram üzerinden ücretlendirilir. Ücretlendirme 1 kilogram başına olabileceği gibi 5 kilogramlık paketler halinde de karşınıza çıkabilir. Bu ücret; havayolu şirketine, uçuş yapılacak güzergaha göre farklılık gösterir. Yurt dışı seyahatlerinde ücretlendirmeler genellikle döviz üzerinden belirlenir. Ücreti öğrenmek için havayolu şirketinin web sitesinden ekstra bagaj hakkındaki kurallara bakabilirsiniz. Çoğu firma, ekstra bagaj hakkı hesaplama motoruna sahiptir ve burada uçuş güzergahını seçtikten sonra ekstra bagajınızın ağırlığını da belirtip ödemeniz gereken ücreti görebilirsiniz.

1 Parça Bagaj Hakkı Ne Demek?

Ek bagajlar için hesaplamalar farklı yöntemler ile yapılabilir. Ekstra bagaj hakkı kilogram üzerinden hesaplandığı gibi parça usulü de hesaplanabilir. 1 parça bagaj hakkı, bagajınızın tek parça olabileceğini belirtir. Parça usulünde de ayrıca kilogram limiti bulunur. Genellikle 1 parça en fazla 23 kilogram olabilir. Parça olarak belirlenen kilogramı havayolu şirketine sorarak öğrenmeniz gerekir.

El Bagajı Ekstra Bagaja Girer Mi?

Ekstra Bagaj İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Fotoğraf: Arthur Edelmans

Kabin bagajı, diğer bir deyişle el bagajı, uçak seyahatinde yanınızda taşıyabileceğiniz bagaj anlamına gelir. El bagajı ekstra bagaja girmez. Fakat kabin bagajının da belirli limitleri vardır. Bu limitleri aşmadığınız sürece ekstra ücret ödemeden bagajınızı yanınıza alabilirsiniz. Ücretsiz olmasına ek olarak havaalanında bagaj bekleme zahmetine de girmemiş olursunuz. El bagajı için ağırlık sınırı genel olarak 8 kilogramdır. Biletinizi aldığınız havayolu şirketine veya uçuş güzergahınıza göre bu sınır farklılaşabilir. 

Bagaj Hakkımı Aşarsam Ek Bagaj Hakkı Almak Zorunda Mıyım?

Uçak seyahati öncesi bagajlar kontrol edilir. Bagaj limitlerini aşmanız durumunda ekstra bagaj ücretlendirmesi ile karşılaşırsınız. Ödemeyi yaptıktan sonra bagajınız uçağın ilgili bölümüne iletilir. Dolayısıyla bagaj hakkınızı aşıp aşmadığınızı havalimanına gitmeden önce kontrol etmenizde fayda vardır. Ekstra bagaj ihtiyacınız olması durumunda da havayolu şirketinizin ücretlendirme tarifesini kontrol etmeniz, seyahat öncesinde sürpriz yaşamanızı önler.

Ekstra Bagaj Hakkı Uçuştan Kaç Dakika Önce Alınabilir?

Ek bagaj almaya ihtiyacınız varsa uçuştan önce check-in esnasında bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Online check-in yaparken ek bagaj alımını da kolaylıkla yapabilirsiniz. Ek bagaj almak için süreniz de kısıtlıdır. Genellikle uçuştan 2 saat önce ekstra bagaj satın alımınızı yapmanız istenir. Havayolu şirketine bağlı olarak bu süre farklılık gösterebilir. Bu nedenle havayolu şirketinizin ekstra bagaj ile ilgili belirlediği kuralları web sitelerinden öğrenmelisiniz.

Kapak Fotoğrafı: Michal Parzuchowski