Doğalgaz Tasarrufu İçin Öneriler

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2024

Kış aylarının gelmesiyle birlikte doğalgaz tüketimi de hız kazandı. Özellikle son yıllarda hem ekonomik anlamda hem de çevre duyarlılığı göz önünde bulundurulduğunda kombileri açarken iki kere düşünmemiz gerekiyor. Ancak neyse ki doğalgaz tasarrufu için uygulayabileceğimiz bazı basit yöntemler var. Hem doğalgaz faturasını indirmek hem de enerji tüketimini azaltarak sürdürülebilir bir geleceğe sahip olmamıza katkıda bulunmak için doğalgaz tasarrufu ipuçları listesi hazırladık. İşte doğalgaz kullanımında tasarruflu olmanın yolları…

Isı Yalıtımı Oldukça Önemli

Fotoğraf: Alex Perz

 

Doğalgaz tasarrufu konusunda atabileceğiniz ilk adım evinize giren ısıyı korumakla başlıyor. En soğuk aylarda dahi gün içerisinde evlerimiz Güneş sayesinde ısı enerjisinden faydalanabiliyor. Ancak bu ısıyı içeride tutabilmek çok önemli. Isı kaybını önlemek adına yalıtım sistemleri oldukça başarılı bir görev üstleniyor. Yeni binalarda genellikle ısı yalıtım sistemleri mevcutken eski binalarda mantolama işlemi yapılması gerekiyor.

Radyatörlerin Arkasına Yerleştirilen Levhalarla Isı Yalıtımı

Daire içerisindeki ısı kaybının yaklaşık %30’u duvarlar vasıtasıyla gerçekleşiyor. Duvara dayalı radyatörler de bu ısı kaybı etkisine maruz kalıyor. Radyatörlerin arkasına yerleştirilecek ısı yalıtım levhaları ile doğalgaz tasarrufu için önemli bir adım atabilirsiniz.

Eşyaları Radyatörlerin Önüne Yerleştirmeyin

Yüksek doğalgaz faturası ile karşı karşıya kalmaya neden olan en büyük hatalardan bir tanesi de radyatörlerin önünü çeşitli eşyalar ile kapatmak. Bu durumda radyatörlerden gelen ısı, eşyalar tarafından emiliyor ve evin çeşitli bölgelerine ulaşamadan etkisini kaybediyor. Bu ısı kaybı doğal olarak daha fazla enerji tüketimine ve daha kabarık doğalgaz faturalarına neden oluyor.

Çift Cam Kullanımı

Fotoğraf: Claudio Schwarz

Ev içerisindeki ısıyı korumak için en çok dikkat etmemiz gereken yerlerden biri de pencereler. Eski tip ahşap pencereler %40’a varan ısı kaybına neden oluyor. Evinizde mümkünse çift camlı PVC pencereleri tercih etmeye çalışın. Bu tip tadilatlar ilk etapta hatırı sayılır bütçelere sebep olsa da doğalgaz faturasında yarattığı tasarruf ile uzun vadede karlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Kullanılmayan Odalarda Radyatörleri Kısın

Eğer evinizde kullanılmayan ya da çok nadir girilen bir oda varsa burayı diğer odalarınız kadar ısıtmak zorunda değilsiniz. Bu odanın kapısını kapalı tuttuğunuz sürece radyatörlerini kısabilirsiniz.

Yoğuşmalı Kombiler Çok Daha Avantajlı

Uzmanlar, yoğuşmalı kombilerin hem güvenlik hem de doğalgaz tasarrufu açısından çok daha faydalı olduğunu belirtiyor. Zaman ayarlamaya izin veren kombi türleri özellikle evde olmadığınız zamanlarda evinizin ısısını kolayca yönetebilmenize imkan tanıyor.

Kombinizi Açıp Kapatmayın

Fotoğraf: Umberto

Doğalgaz tasarrufu konusunda yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de evde olunmayan zamanlarda kombiyi tamamen kapatmak. Bu uygulama, temelde tasarruf sağlamayı amaçlıyor gibi görünse de daha çok enerji tüketimine neden oluyor. Kombi kapatıldığında tamamen soğuyan eviniz, yeniden eve girdiğinizde çok daha fazla enerji tüketmek durumunda kalıyor. Bu nedenle evde olunmayan zamanlarda kombiyi kapatmamak, uzun süre dışarıda olunacaksa kombinin ısıtma derecesini en düşük seviyeye getirmek önemli.