Dünya Tasarruf Günü’ne Özel 20 Tasarruf Önerisi

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Sürdürülebilir bir dünya için tüketimlerimizi kontrol altına almamız gerektiği konusunda sanıyoruz hepimiz hemfikiriz. Bu kontrolü sağlamanın yolu da tabii ki tasarruf yapmaktan geçiyor. Biz de 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde sizler için hayatın her alanında uygulayabileceğiniz 20 tasarruf önerisi hazırladık. İşte ev yaşamından otomobil kullanımına kadar sayısız alanda hem tüketiminizi azaltacak hem de ekonominize katkı sağlayacak tasarruf ipuçları…

20 Pratik Tasarruf  Önerisi

20 Pratik Tasarruf Önerisi
Fotoğraf: Mamun Srizon

 

 1. Televizyon, bilgisayar veya telefon şarjı gibi cihazları sürekli prizde tutmayın. Prizde duran cihazlar az da olsa elektrik tüketir ve bu tüketimler biriktiğinde kayda değer miktarlara ulaşabilir.
 2. Doğalgaz ile ısınıyorsanız evde olmadığınız zamanlarda kombiyi kapatmayın. Uzun süre evde olmayacaksanız sıcaklığı biraz kısabilirsiniz. Kombinin kapatılması evin soğumasına ve tekrar ısıtılması için çok fazla enerji harcanmasına neden olacaktır.
 3. Çabuk bozulabilecek gıdaları buzdolabının kapak bölümünde saklamayın. Buzdolabı her açıldığında kapak bölümü sıcak havaya maruz kalır ve bu gıdaların bozulma süreci hızlanır.
 4. Kalorifer peteklerinin önünü eşyalarla kapatmamaya çalışın. Eşyalar ısının evin içine yayılmasını engeller ve daha çok enerji tüketimine neden olur.
 5. Musluklarınıza perletör adı verilen aparatı takarak su tasarrufunuzu artırabilirsiniz.
 6. Evinizde tasarruflu ampuller ya da floresan ışıklar kullanmayı tercih edin.
 7. Ütü, çamaşır yıkama gibi işlemleri toplu halde yapmaya çalışın. 
 8. Bayat ekmekler ya da limon kabukları gibi gıdaları değerlendirin. Artık gibi görünen bu maddelerle muhteşem tarifler hazırlayabilirsiniz. 
 9. Sebze ve meyveleri satın aldığınızda değil tüketmeden hemen önce yıkayın. Nemli kalan gıdalar daha hızlı çürür.
 10. Sebze ve meyveleri akan suda değil içine su doldurduğunuz bir kapta yıkayın. Bu sayede su israfı yapmamış olursunuz.
 11. Arabanızı yüksek devirlerde sürmemeye çalışın. Bu sayede benzin masrafınızı azaltabilirsiniz.
 12. Otomobiliniz trafikte bekleme durumundayken motoru kapatın. Araç rölanti haldeyken de yakıt tüketmeye devam eder.
 13. Buzdolabınızı güneş almayan bir yere ve kalorifer peteklerinden uzağa yerleştirin.
 14. Emaye tencerelere göre daha tasarruflu olan çelik ya da granit tencereleri tercih edin.
 15. Gün ışığından maksimum derecede faydalanın. Gündüz saatlerinde mecbur kalmadıkça ışık yakmamaya çalışın.
 16. Market alışverişlerinizi karnınız açken yapmayın. Böylece aslında ihtiyacınız olmayan ürünleri almaktan kaçınabilirsiniz.
 17. Bilgisayarlarınızın ve akıllı telefonlarınızın enerji tasarrufu modlarını etkin bir şekilde kullanın.
 18. Gün içinde perdelerinizi açık tutun. Böylece hem gün ışığından daha çok faydalanabilir hem de güneş ışınları sayesinde evinizin ısınmasına katkıda bulunabilirsiniz.
 19. Bulaşık makinesine koyacağınız eşyaları daha öncesinde sudan geçirmeyin. Bulaşık makineleri ve bulaşık deterjanları sudan geçirme işlemine ihtiyaç duymaksızın yıkama yapabilirler.
 20. Fırınınızda bir şey pişirirken sık sık fırının kapağını açmayın. Bu durum hem yemeğinizin lezzetini bozacak hem de fırının daha çok enerji harcamasına neden olacaktır.