Evde Sürdürülebilirlik Önerileri

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021

Büyük şirketlerin sürdürülebilirlik dönüşümlerini her gün daha fazla duyuyor ve takdirle karşılıyoruz. Fakat çoğu zaman ev alışkanlıklarımızı değiştirmiyoruz. Bu durum genellikle bu konuyu önemli görmediğimizden kaynaklanıyor. “Aman canım dünyayı sen mi kurtaracaksın” cümlesini çok kez duymuş bile olabilirsiniz. Ama evet, dünyayı aslında biz kurtaracağız.

10 kişinin çalıştığı bir ofisin sürdürülebilir olduğunu ve çevreye verdiği zararı en aza indirdiğini düşünelim. Bu 10 kişi, gününün yarısını da evinde geçiriyor. Yani tek bir ofiste değişen alışkanlıklar evlerde uygulandığında tam 10 katına çıkıyor. 

Bireysel eylemlerimizle ne kadar etkili olduğumuzu gördüysek şimdi nereden başlayacağımıza gelin birlikte bakalım. İşte evde sürdürülebilirlik uygulamaları hakkında birkaç ipucu… 

Tasarruflu Ampuller ile Enerji Tasarrufu Yapın

evde sürdürülebilirlik
Fotoğraf: Myicahel Tamburini

Askerliğini yapan her erkeğin gördüğü, kadınların ise mutlaka duyduğu bir sloganı hayatımıza yerleştirmekle başlayabiliriz. Askeriyede ışık anahtarlarının altında “Lüzumsuzsa söndür!” yazar. Siz de evinizde daha çok gün ışığından yararlanarak işe başlayabilirsiniz. Eğer ışığa ihtiyacınız varsa tasarruflu ampuller kullanabilirsiniz. Film izlerken karanlığı tercih ederek hem elektrik harcamasını azaltabilir hem de evinizde sinema havası yakalayabilirsiniz. 

Son olarak sizin için küçük ama çevre için büyük bir ipucu verelim. Elektronik aletleri uyku modunda yani fişte bırakmak da enerji harcanmasına neden oluyor. Evde sürdürülebilirlik sağlamak için kullanmadığınız zamanlarda bilgisayar ve televizyonlarınızı fişten çekerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Su Tasarrufu İçin Perlatör

evde sürdürülebilirlik
Fotoğraf: Skitterphoto

Bir musluktan dakikada ortalama 14 litre su aktığını artık biliyoruz. Bu nedenle bulaşıkları makinede yıkıyor, öncesinde sudan geçirmiyor ve dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatıyoruz. Fakat su tasarrufu sağlamak için ipuçları burada bitmiyor. 

Çamaşır ve bulaşık makinesini tam dolmadan çalıştırmamanın yanı sıra muslukların ucuna takılan ve perlatör ismi verilen minik bir alet sayesinde %30 su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Perlatörü daha önce duymamış olabilirsiniz fakat babaanne evinde mutlaka görmüşsünüzdür. Eskilerin sıklıkla kullandığı bu aleti günümüze taşıyarak tatlı su kaynaklarımızı koruyabiliriz.

Atıklar Gerçekten Atık Mı?

evde sürdürülebilirlik
Fotoğraf: Crema Joe

Gıda israfı tüm dünyada en önemli konulardan biri. Belki farkında değilsiniz ama eviniz için de durum çok farklı değil. 1 hafta boyunca ne kadar yiyeceği boşa harcadığınıza veya çöpe attığınıza dikkat edin. Sonuç sandığınızdan çok daha büyük olacak.

Bunu önlemek için ilk adımdan yani alışverişten başlayabilirsiniz. Öncelikle bir liste yapın ve bu listeye sadık kalın. İhtiyacınızdan fazlasını almamak en büyük adım. Daha sonra kullanım sırasında gıdalardan mümkün olduğunca yararlanmaya çalışın. Mesela limon kabuklarını rendeleyerek daha sonra kek yapımında kullanmak için buzluğa atabilir veya bayat ekmekleri değerlendirme tarifleri sayesinde atığınızı sıfıra indirebilirsiniz. 

Doğa Dostu Ürünleri Tercih Edin

evde sürdürülebilirlik
Fotoğraf: Content Pixie

Eylemlerinizin yanı sıra satın alma alışkanlıklarınızı da değiştirerek sürdürülebilir yaşam için harekete geçebilirsiniz. Her eşyanın üretimi sırasında su ve enerji harcandığını unutmayın. Bu nedenle bir şey almadan önce o eşyaya ne kadar ihtiyacınız olduğunu iyice düşünün. Ayrıca minimalist bir evin çok daha şık göründüğünü de hesaba katabilir ve kendinizi bu yönde teşvik edebilirsiniz. 

Sürdürülebilir gardırop oluşturmak da aslında sandığınızdan daha kolay. Eski kıyafetlerinizi dönüştürerek ve çevre dostu markaları tercih ederek sürdürülebilirliği her alanda uygulayabilirsiniz.