Doğa Dostu Butik Tasarım Markaları 4

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Hızlı ve bilinçsiz tüketimin yol açtığı sorunları bertaraf edebilmek için sürdürülebilirlik çatısı altında kendi markalarını oluşturan genç girişimciler, kaynakları tüketmeyen adil bir üretimin kalıcı olması için çalışıyorlar. Sistemin kalıcılığı tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin hangi şartlarda üretildiklerini sorgulamalarından da geçiyor. Sürdürülebilirliğin yerleşmesi tüketicilerin bilinçlenmesi ve şeffaf bir üretim anlayışına sıkı sıkıya bağlı bulunuyor.

Sürdürülebilir tasarım markaları serimizin son yazısında da farkındalık yaratan tasarımcılar yer alıyor.

Mana

Mana

Yerel üretimi ve kalkınmayı destekleyen sosyal girişimcilik markası Mana, özgün ve sürdürülebilir giysiler, aksesuarlar ve dekoratif ürünler sunuyor. Adil ticaret ilkeleri çerçevesinde, özellikle üretici kadınların güçlendirilmesini ve bu yolla bölgelerin kalkınmasını amaçlıyor. Üretim sürecinde kullanılan tüm materyallerin doğaya saygılı olmasına özen gösteriyor. 

instagram.com/this.is.mana

Laika

Laika

Yerli ve etik üretimi destekleyen yavaş giyim markası Laika, kurucusu Işıl Kurt’un çizgilerini %100 doğal lifle üretilen kumaşlarla buluşturuyor. Sürdürülebilir moda anlayışıyla yerel üreticilerle işbirliği yapan marka, giyim koleksiyonu dışında evde kullanabileceğiniz benzersiz aksesuarlar da sunuyor. Fındık ağacı dalından örme sepetler ve Trabzon’da üretilen el dokuması kilimler, yaşam alanlarınızı renklendirmek için Laika’da sizi bekliyor.

instagram.com/wearelaika/

Mumo Wrap

Mumo Wrap

Buzdolabı poşeti ve streç filme alternatif olarak tekrar tekrar kullanılabilen kumaş ve keseler üreten Mumo Wrap, çevreci ve sürdürülebilir gıda saklama çözümleri sunuyor. Sertifikalı organik pamuk kumaşa yedirilen Hindistan cevizi yağı, çam ağacı reçinesi ve balmumundan üretilen Mumo ürünleri, nefes alabilir yüzeyleri sayesinde ürünleri plastik alternatiflerine göre daha uzun süre korumayı başarıyor.

instagram.com/mumowrap/

Epidotte

Epidotte, hem ev hem de ofisler için sürdürülebilir bir yaşam tarzına dönüşebilecek, çevreye duyarlı çanta ve aksesuarlar üretiyor. Selüloz lifli, suya ve yırtılmaya dayanıklı, yıkanabilen özel kağıtlar, kenevir kumaşlar ve pamuk kordonlar markanın kullandığı %100 doğal malzemeler arasında yer alıyor. 2017 yılında kurulan Epidotte, bilinçli yaşam felsefesini evlerimize getirmeyi amaçlıyor.

instagram.com/epidotte

Reflect Studio

Giysilere ve günlük nesnelere odaklanan bir tasarım ve üretim ofisi olan Reflect Studio estetik, fonksiyonel ve sürdürülebilir ürünlerle kurumların marka kimliğini güçlendirmeyi amaçlıyor. Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomiye bağlılıklarını koruyarak, farklı alanlarda birçok kurumla işbirliğine gidiyor. WWF ve Amnesty Türkiye gibi sivil toplum kuruluşları, Chobani ve Red Bull gibi ünlü markalar, İstanbul Bienali ve Bozcaada Caz Festivali gibi yüksek katılımlı kültür-sanat etkinlikleri için basic giysiler ve aksesuarlar üretiyorlar. 

instagram.com/reflectstudio