Hem Doğayı Hem de Sevdiklerinizi Mutlu Edin: Doğa Dostu Hediye Önerileri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Tüketmek, pek de doğa dostu bir eylem sayılmaz. Ancak neyse ki birkaç ufak düzenlemeyle bir türlü vazgeçemediğimiz bu alışkanlığımızı çok daha doğa dostu bir hale getirebiliriz. Sevdiklerinize hediye alırken doğayı da düşünmek isterseniz yönelebileceğiniz çok sayıda alternatif var. İşte bir yandan sevdiklerinizi mutlu ederken bir yandan da doğanın korunmasına fayda sağlayacak hediye önerileri…

Tohum Topları

Tohum Topları
Fotoğraf / Congerdesign

 

Tohum topları, son yılların popüler doğa dostu hediyeleri arasında en üst sıralarda. Oldukça farklı bitkilerin tohumlarına ulaşabileceğiniz bu hediye türü, tohum bombası adıyla da anılıyor. Kapalı veya açık alanlarda ya da saksılarda yetiştirilmek üzere hazırlanan bitki tohumları, ufak bir top haline getirilerek oldukça şık bir görünüme bürünüyor. Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz tohum topları, uzun yıllar boyunca anısını taze tutacak bir armağana dönüşüyor. Üstelik tohum toplarını çeşitli platformlardan satın alabileceğiniz gibi dilerseniz kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Teraryum

teraryum
Fotoğraf / Nielsen Ramon

 

Modern yaşam, maalesef ki her istediğimizde doğanın büyüleyici atmosferiyle iç içe olmamıza fırsat tanımıyor. Ancak kendi içinde ufak ama etkileyici bir ekolojik denge oluşturan teraryumlar sayesinde doğanın minyatür halini evlerinize getirebilirsiniz. Oldukça farklı bitkilerle hem şık bir dekorasyon ögesi hem de ilgi çekici bir atmosfer oluşturan teraryumlar, doğa tutkunu sevdikleriniz için harika bir hediye seçeneği olabilir. Son derece şık tasarımlarla sunulan teraryum çeşitlerini hazır olarak satın alabileceğiniz gibi hediyenize biraz emek de katmak isterseniz evinizde kendiniz de tasarlayabilirsiniz.

El Yapımı Ürünler

El Yapımı Ürünler
Fotoğraf / Artem Maltsev

 

Doğa dostu hediye arayışında olanların yönelebilecekleri çok sayıda alternatiften birini de el yapımı ürünler oluşturuyor. Doğaya zararlı olmayan malzemeler kullanılarak üretilen el yapımı defterler, kalemler veya çantalar oldukça şık tasarımlarla sunuluyor. Bu tip ürünleri dilerseniz kişiye özel olacak şekilde tasarlatabilir ve hatta dilediğiniz mesajların ürünlerin üzerine işlenmesini sağlayabilirsiniz.

STK Bağışları ve Hediyelikler

STK Bağışları ve Hediyelikler
Fotoğraf / WWF-Türkiye

 

Doğa koruma kuruluşlarının birçoğu, hazırladıkları çeşitli kampanyalar veya hediyelik ürünlerle bağış topluyor. WWF-Türkiye, Çekül Vakfı, Tema Vakfı gibi çok sayıda STK, oldukça ilginç hediyeliklerle doğa dostu ürünlere ulaşmanızı sağlıyor. Ayrıca dilerseniz sevdiklerinizin adına WWF-Türkiye’nin Evlat Edinme Programı’na katılabilir, tehlike altındaki türlerin korunmasına destek olabilirsiniz. 

Kamp Tatili

Kamp Tatili
Fotoğraf / Ali Diaz

 

Eğer hediyeyi alacağınız kişi çok yakınınızsa ve daha büyük bir mutluluğu hedefliyorsanız, sevdiklerinizle birlikte bir kamp tatili organize edebilirsiniz. Doğayla iç içe geçirilecek bir hafta sonu, hem şehir hayatından uzaklaşmanıza hem de uzun yıllar boyunca unutulmayacak bir hediyeye vesile olabilir.