7 Adımda Sürdürülebilir Gardırop Oluşturun

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Sürdürülebilir bir gardırop oluşturmak aslında hiç de zor değil. Çevreye duyarlı alışveriş tercihleri ile dolabınızı düzene sokabilirsiniz. Kullanılan materyallerin çevresel etkilerine, satın aldığınız markaların işçi politikalarına odaklanmak bu noktada işinize yarayabilir. Alışverişte önceliklerinize yeni bir yön vererek sürdürülebilirlik yolunda güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Dolabınızı Düzene Koyun

Dolabınızı Düzene Koyun
Fotoğraf: Chuttersnap

 

Gardırobunuzu sürdürülebilir bir hale getirmeye onu düzenleyerek başlayabilirsiniz. Böylece kıyafetlerinizi rahatça ayırabilir ve eleyebilirsiniz. Onları en son ne zaman kullandığınızı ve giysilerinizin zevkinize artık hitap edip etmediğini mutlaka düşünün. Dolabınızdaki diğer parçalarla kombinler yapın ve uymayanları ayırın. Dışarıda kalanları elemekten ve geri dönüşüme göndermekten çekinmeyin.

Az ve Öz Ürün Satın Alın

Az ve Öz Ürün
Fotoğraf: Artem Beliaikin

 

Birçok insan için alışveriş yapmak bir terapi yöntemi olabilir. Ancak arka plandaki çevresel tabloyu da unutmamak gerekir. Sadece bir tişört üretmek için bile 2700 litre su kullanılır. Devreye işin enerji kullanımı ve atık boyutu da dahil olduğunda moda endüstrisinin petrol sektöründen sonra en fazla kirliliğe sebep olan sanayi kolu olması pek de şaşırtıcı değildir. Bu sebeple gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz kaliteli ürünleri satın alın.

Çevre Dostu Markaları Tercih Edin

Çevre Dostu Markalar
Fotoğraf: Aubrey

 

Sürdürülebilir yaşam tarzını gardırobunuza getirmek istiyorsanız tercih ettiğiniz markaları da gözden geçirmelisiniz. Markaların sürdürülebilirlik ile ilgili faaliyetlerini takip edebilir veya kendisini sadece etik moda anlayışına göre temellendiren markaları tercih edebilirsiniz. Daha az karbon ayak izi üreten keten, viskon, modal, tencel gibi doğal veya yarı sentetik elyafları kullanan markalara yönelebilirsiniz.

Satın Almadan Önce Aklınızda Kombinler Yapın

 Kombinler Yapın
Fotoğraf: Alexandra Gorn

 

Günlük giysi ve aksesuar alışverişlerinizde bir ürünü ne kadar çok beğenirseniz beğenin, satın almadan önce aklınızda gardırobunuzda bulunan diğer parçalarla oluşturabileceğiniz en az 3 kombin hazırlayın. Kendinize, aldığınız ürünü ne sıklıkla kullanacağınızı sorun. Bu yöntem ile kullanmayacağınız için atık hale gelecek birçok ürünü satın almaktan kurtulabilirsiniz. 

Giymediklerinizi Paylaşın

Giymediklerinizi Paylaşın
Fotoğraf: Sarah Brown

 

Aslında birçoğumuz bu adımla çoktan tanıştık. Çocukken büyüklerimize uymayan giysileri hangimiz giymedik ki? Günümüzde de bunu sistematik olarak uygulayabileceğiniz bir alışkanlık haline getirebilir, gardırobunuzu sürdürülebilir hale getirmede kullanabilirsiniz. İki sene boyunca kullanmadığınız ürünleri muhtemelen bir daha hiç kullanmayacaksınız. Böyle ürünleri ileride birgün giyeceğinizi düşünerek saklamaktan vazgeçip yakınlarınızla paylaşabilir veya ilgili kurumlara bağışlayabilirsiniz. 

Zamansız Parçalar Seçin

Zamansız Parçalar Seçin
Fotoğraf: Lauren Fleischmann

 

Hızlı moda kavramı ile birlikte trendlerin sık sık değiştiğini biliyoruz. Satın aldığınız bir parçanın günümüzün hızla değişen akımlarının arasında kaybolmasını istemiyorsanız herhangi bir trende bağlı kalmadan tasarlanan ürünleri tercih edebilirsiniz.

İkinci El Alışverişe Yönelin

İkinci El Alışveriş
Fotoğraf: Becca McHaffie

 

Atılabilecek adımlardan biri de ikinci el ürün alışverişine yönelmek. Günümüzde daha sofistike bulunduğu için bu yöntem tercih edilse de çevresel etkiler göz önüne alındığında vintage ve ikinci el alışveriş oldukça önemli bir hale geldi. Sürdürülebilirlik amacıyla atık oluşturmamak için bu yönde alışveriş yapabileceğiniz internet siteleri ve uygulamaları kullanabilirsiniz.