Doğa Dostu Butik Tasarım Markaları

Doğa Dostu Butik Tasarım Markaları

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Ekolojik değerlere ve yerküreye saygılı bir tasarım anlayışı, güncel normların getirdiği yenilikçi yaklaşımlardan bir tanesi. Sürdürülebilir yöntemlerle geri dönüştürülebilir materyallerden üretilen giysi, takı ve ev dekorasyon ürünleri yeşil bir geleceğin umudu adeta. İklim değişikliğinin getirdiği sorunlara çok daha duyarlı olan genç kuşak sürdürülebilir tasarım aracılığıyla hem doğayı koruyor hem de şık ve modern ürünler yaratıyor. Bu seride sizlere sürdürülebilir üretim anlayışını benimsemiş, doğa dostu tasarımcıları tanıtıyoruz.

Nature Of The Things

Nature Of The Things

“Pantonesiz renkler, liflerin özgürce hareket ettiği iplikler…” Nature Of The Things, kısaca NOTT markasının yaratıcısı Ezgi Dikdere lif sanatı ile ürettiği takılarını böyle tanımlıyor. İpek ve pamuk gibi doğal liflerin kök boyalarla bir araya geldiği NOTT’lar, el emeğiyle tek tek zarif takılara dönüşüyor. Doğadan gelenin doğaya geri dönmesi felsefesini benimseyen NOTT takılarıyla dinginliği teninizde taşıyabilirsiniz.

https://www.instagram.com/natureofthethings/

Ottan Studio

Ottan Studio

Ottan Studio, sürdürülebilir yöntemlerle yüksek kaliteli ve estetik mobilyalar ve ev ürünleri geliştiriyor, tasarlıyor, üretiyor. Bunu yaparken de gıda ve organik atıkları kullanıyor: Atık mercimek, pirinç, domates, portakal, fıstık veya palmiye yaprakları… Çöp olarak gördüğünüz her şey ellerinde kullanışlı ve şık ürünlere dönüşüyor. Suya ve yüksek ısıya dayanıklı sehpa, lamba, abajur, tabak gibi farklı tasarımlar yaratan Ottan Studio ekibi, doğayı tüketmeden üretim yapılabileceğini gösteriyor.

https://www.instagram.com/ottanstudio/

Darwin’s Botanicals

Darwin’s Botanicals

Döngüsel modaya katkı sağlamayı hedefleyen Darwin’s Botanicals, doğanın yaşam döngüsünde atık olmamasından ilham alıyor. Atıktan arındırılmış, sürdürülebilir bir dünya gayesiyle, yaşam evresinin sonuna gelmiş bitki, meyve, çiçek ve yapraklardan doğal boyalar üretiyor ve elde ettiği renklerle doğal kumaşları boyuyor. Darwin’s Botanicals’ın biricik, saf ve doğa dostu ürünleri arasında kurdele setleri, saç tokaları ve bantları, taçlar, fularlar, broşlar ve papyonlar yer alıyor.

https://www.instagram.com/darwinsbotanicals/

Atölye Ren

Atölye Ren

Sürdürülebilir, yavaş ve kapsayıcı bir giyim markası olan Atölye Ren, her bedenden kadın için konforlu, minimal ve çok yönlü giysiler üretiyor. Koleksiyonlarını sipariş üzerine üreten Atölye Ren, böylece atık oluşumunu önlemeyi ve kaynakları verimli kullanmayı hedefliyor. “Sorumlu Giyin” mottosuyla hareket eden marka ilhamını doğanın dengesinden ve kadınların bilgeliğinden alıyor. Özgün detaylarla birleştirdikleri minimal tasarımlarında yenilikçi yöntemler geliştiriyor.

https://www.instagram.com/atolyeren/

sat-su-ma studio

sat-su-ma studio

Özge Horasan tarafından kurulan sat-su-ma studio, Datça‘da bir doğal boyama stüdyosu. Bitkilerden elde ettikleri doğal boyalarla boyanan giyim ürünlerini sat-su-ma markası altında bir araya getiriyor. Ayrıca kapsamlı doğal boyama eğitimleri ve açık stüdyo günleri düzenliyor. Doğal boyalar, boyama malzemeleri, ham ve boyanmış doğal kumaşlar da sunan sat-su-ma studio, sürdürülebilir tasarım pratiklerine ilgi duyanlar için başlangıç noktası olmayı amaçlıyor.

https://www.instagram.com/sat.su.ma.studio/