Instagram Hesabınızı Renklendirin: En İyi Uygulamalar ve Filtreler

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medyanın en yaratıcı uygulamalarından biri: Instagram. Milyonlarca kullanıcısı, çok takipçili hesapları ve her türden içerik bulundurabilmesiyle sosyal hayatı telefona taşıyan oyun kuruculardan biri. Artık Instagram’da da belirli profiller öne çıkıyor, birinin Instagram’ına bakarak o kişi hakkında bir yorumda bulunabiliyoruz. Daha yaratıcı fotoğraflar paylaşmak istiyor ama bunları düzenlemek için fazla zaman harcamak istemiyorsanız, sizin için hazırladığımız listeye bir göz atın. Fotoğraflarınızı paylaşırken çeşitli filtrelerle zenginleştirebileceğiniz uygulamaları ve Instagram’daki en popüler filtreleri sizler için derledik.

Fotoğraflarınızı Düzenleyebileceğiniz Instagram Uygulamaları

Fotoğraf: simplygram.com

VSCO

VSCO, fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz en popüler uygulamalardan biri. Üstelik Kardashian ailesinin, özellikle Kylie Jenner’ın favorisi. Neredeyse her fotoğrafı için VSCO’yu tercih ettiğini söyleyen Kylie Jenner’dan sonra indirilme oranlarının yükseldiği aşikar ancak VSCO’yu en iyi yapan özellikleri uygulamanın kendisinde saklı. Kendine ait filtrelerinin yanında kontrast, ışık gibi özelliklerle oynayabileceğiniz bölümler bulunuyor, aynı zamanda filtrenin kendi etkisini de artırıp azaltabiliyorsunuz. Ücretsiz uygulamayı indirerek kullanabileceğiniz özelliklerin dışında belli bir ücret karşılığında sunulan filtreleri de var. En iyisi uygulamayı indirip bir göz atmak.

https://www.instagram.com/p/CFuolYvHOin/

Snapseed

Fotoğrafçılıkla yakından ilgileniyorsanız bu uygulama tam size göre. Diğer uygulamalara kıyasla Snapseed daha fazla araç barındırıyor ve profesyonel olarak Instagram içeriği üretenler için daha uygun. Yaptığınız her değişiklik kaydediliyor, bu sayede bir önceki adımınıza dönüp farklı bir işlem denemeniz kolaylaşıyor. 

HujiCam

Kaynak: instagram.com/selenagomez

 

Analog fotoğraf son zamanlarda en çok tercih edilenlerden… Tabii ki bu durumun telefon uygulamalarımıza da yansıması çok gecikmedi. Analog fotoğraf görüntüsünü birebir sağlamasa da HujiCam görmeye aşina olduğumuz bir filtre haline geldi. Nostaljik ve 90’lar görüntüsünden hoşlanıyorsanız HujiCam’e bir şans vermeniz gerek, üstelik kullanımı da oldukça basit.

Afterlight 2

Kullanımı oldukça kolay olan uygulamalardan bir diğeri, Afterlight 2. Rakiplerinden ayrılan en önemli özelliği ise aynı anda iki farklı filtrenin kullanılabiliyor olması. Bilgisayar uygulaması nispeten daha zor olsa da telefon için tasarlanan hali, bu işte amatör olsanız dahi pek zamanınızı almayacak. Filtreleri sayesinde doğal bir görünüm elde etmeniz de tek bir parmak hareketi kadar yakınınızda!

En İyi Instagram Filtreleri

Uygulamaların oldukça ilgi çekmesinden sonra Instagram da bu yönde hamle yapmakta geç kalmadı. Artık kendi filtreleri ve fotoğraf düzenleme araçları olan uygulama, oldukça başarılı filtrelerle artık yeni uygulamaları indirmenize gerek kalmadan da bu işin içinden çıkılabileceğini kanıtlar nitelikte. Üstelik bu filtreler birçok ünlü tarafından da tercih ediliyor. Gelin bir de Instagram’ın en çok kullanılan filtrelerine bir göz atalım:

#Normal 

Iconosquare’in ulaştığı verilere göre %89.5 oranla en çok kullanılan filtre “normal” filtresi ancak bu filtrenin kullanımının bu kadar yüksek olması, diğer uygulamalarda düzenlenen fotoğrafların Instagram’a yüklenmesi olarak yorumlanıyor. 

#Clarendon

Kaynak: blog.iconosquare.co

 

En çok kullanılan filtreler listesinin ikinci sırasında ise Clarendon var. Daha mavi bir ışık vererek fotoğraflarınıza sakinlik ekleyen bu filtre sıcak bir görüntü sağlamanıza yardımcı. Selfie’ler için ideal olduğunu söylemek de yanlış olmaz. 

#Juno

Kaynak: blog.iconosquare.co

 

Juno, kırmızı tonlarını öne çıkarmasıyla fotoğrafınızın daha parlak görünmesine yardımcı oluyor. Bu filtre sayesinde kontrast, parlaklık ile uğraşmanıza gerek kalmadan kolayca fotoğrafınızın öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

#Lo-Fi

Kaynak: blog.iconosquare.co

 

Gölgeleri belirgin hale getiren ve satürasyonu artıran bir filtre olarak karşımıza çıkan Lo-Fi, daha karanlık bir görüntü elde etmenize yardımcı. En çok kullanılanlar listesinde yıllardır yerini kaptırmayan Lo-Fi filtresi parlak görüntüler için ideal.