Küçük Yaşam Alanları İçin Büyük Dekorasyon Fikirleri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Bazı insanlar vardır; çok kısa boylu, incecik ama giydiklerini öyle güzel taşırlar ki yanlarında boylu poslu kişiler sönük kalır. Madonna ve Tom Cruise’u bu konuda örnek verebiliriz. Çünkü ihtişam onların fiziklerinde değil, ruhlarında taşıdıkları bir olgudur. Aynı şeyi mekanlar için de söylemek mümkün. Çok küçük metrekareye sahip bir mekan da son derece çekici bir yaşam alanına dönüşebilir.  

Nasıl mı? İşte size küçük ev dekorasyonu için uygulayabileceğiniz yaratıcı ve keyifli öneriler…  

Dar alanları en hızlı şekilde rahatlatmanın yolu öncelikle sürgülü kapılar ve duvarlar için açık renkler seçmekten geçiyor. Mobilya ve duvarlarda küçük desenler, saklama alanı olarak bazalı ve kolsuz koltuklar, yer kaplamayan ayaklı uzun boylu yer aydınlatmaları ve alçak mobilyalar seçmek de son derece faydalı olabilir. Daha detaylı dekorasyon önerileri için hazırsanız, başlayalım…  

Carpe Diem

Carpe Diem
Fotoğraf: Alisa Anton

 

Günlük hayatta, ‘gününü gün et’ manasıyla kullanılan Carpe Diem, stok felsefenin bir öğretisi olan anda kalmayı anlatır. Hayatın tüm konsantrasyonu andadır. Siz de alanınız ne kadar küçük olursa olsun, anın ve yaşamanın keyfini çıkaracak fırsatlar yaratabilirsiniz. Yaşam alanlarındaki dekorasyonların statik olmasına  gerek yok. Nasıl ki doğa ve insanlar hem görünüş hem de duygu olarak sürekli değişiklik gösteriyorsa mekanlar neden göstermesin?  

Okumak, kahve içmek ya da sevdiklerinizle konuşmak için yaşam alanınız içinde anlık olarak kurup,  dilediğiniz zaman kaldırabileceğiniz alanlar oluşturmak sizce de çok keyifli olmaz mı?  

Evde Tatile Yer Açın 

Evde Tatile Yer Açın
Fotoğraf: Jonathan Borba

 

Dar alanlar ve kısıtlı imkanlar her zaman yaratıcılığı artırır. Çünkü insan beyni rahatlıktan değil, zorluktan beslenir.  Eğer alanınız dar ve zeminde yapabilecekleriniz kısıtlıysa duvar ve tavanı kullanabilirsiniz. Dilediğiniz zaman asacağınız, kullanmadığınız zamanlarda ise muhafaza etmesi kolay bir hamak ile evinize tarz katabilir ve her mevsim tatilde gibi hissedebilirsiniz.  

Duvarları Etkili Kullanın

Duvarları Etkili Kullanın
Fotoğraf: Edgar Castrejon

 

Uzun ince ya da dar alanlarda duvara monte panel ve raflar sayesinde maksimum alana sahip olabilir,  objelerinizi en rahat şekilde sergileyebilirsiniz. Duvarları aynı zamanda yer bulamadığınız bitkileriniz için de kullanmayı deneyebilirsiniz.  

Özellikle küçük alanlarda duvarlara çok fazla tablo asacaksanız duvar renginin açık olmasına dikkat etmenizde fayda var. Aksi takdirde mekan olduğundan daha da küçük algılanabilir.  

Aydınlık Köşeler Kurgulayın

Aydınlık Köşeler Kurgulayın
Fotoğraf: Roberto Nickson

 

Özellikle küçük alanlarda gün ışığı büyük önem taşır. Uzun vakit geçirdiğiniz aktiviteler için kullandığınız çalışma ya da oturma alanlarını gün ışığından ve temiz havadan maksimum faydalanacak şekilde cam önlerinde konumlandırabilirsiniz. Bu şekilde gün ışığından faydalanmanın yanı sıra atıl alanları da değerlendirmiş olursunuz.  

Pratik ve Estetik: Paravan

Pratik ve Estetik: Paravan

Paravanlar sadece küçük yaşam alanlarında değil, çok büyük alanlar için de çok farklı şekillerde kullanılabilir. Ancak özellikle küçük alanlarda farklı dünyalar yaratmak istiyorsanız ya da saklamak istediğiniz bazı yerler varsa evde paravan kullanmak hem ekonomik hem de çok kullanışlı bir çözüm. Paravanlar, aynı zamanda kolaylıkla taşınabileceği için farklı zamanlarda farklı şekillerde de değerlendirilebilir.  

Orta Sehpayı Ortadan Kaldırın

Orta Sehpayı Ortadan Kaldırın
Fotoğraf / Derick McKinney

Çoğu zaman sunum amaçlı kullanılan orta sehpalardan gönül rahatlığıyla vazgeçebilirsiniz. Orta sehpa olmazsa olmaz diyorsanız cam orta sehpa çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu anlamda koltuk üstü tepsi ve yan sehpalar da hayat  kurtarıcı olabilir.  

Estetik Depolama ve Genişlik Algısı İçin Sandık ve Ayna Kullanın

Estetik Depolama ve Genişlik Algısı İçin Sandık ve Ayna Kullanın
Fotoğraf / Sven Brandsma

Küçük mekanlarda, estetik depolama alanlarına sahip olmak ve aynı zamanda mekana ferahlık katmak için vintage ya da tasarım sandıkları ve farklı boy ve şekillerde aynaları kullanabilirsiniz. Sandıkları; kitaplarınızı, içkilerinizi ya da bulunduğu mekanda anlık ihtiyacınız olan eşyaları depolamak için kullanmak hem pratik hem de çok estetik olacaktır. Aynaları da gün ışığı alan noktaların karşı açılarına yerleştirerek gün ışığından maksimum şekilde yararlanabilirsiniz.