Dekorasyonda Işığın Önemi

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2022

Bu yazıyı yazarken Aznavour’un ‘’Emmenez-moi’’ isimli şarkısını dinliyorum ve size de okurken dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Sözleri şöyle başlıyor;

“Beni uzak diyarlara, 

Harikalar diyarına götürün, 

Güneş, sefaleti bile katlanılır kılar…” diyor Aznavour.

Bu şarkı Fransa’nın kuzeyinde yaşadığım yıllarda beni güneye çağıran ve güneyi keşfetmemi sağlayan şarkıdır. 

Aznavour, şarkısında güneşin iyileştirici gücünden bahsettiği için yazıya bu alıntıyla başlamak istedim. Dünyayı büyük ölçekte evimiz gibi düşündüğümüzde güneş için evimizin aydınlatma kaynağı demek hiç de yanlış olmaz. 

Nasıl ki güneş günün her saatini bambaşka ışıkla, başka açılardan aydınlatıyorsa evimizdeki ışık kaynaklarını da böyle görmeye çalışabilir ve alternatif çözümler bulabiliriz. İşte dekorasyonda ışık kullanımı hakkında ipuçları…

Işık Giren Eve Doktor Girmez

Gün ışığından maksimum şekilde faydalanmak elbette hepimizin en doğal hakkı. Ancak hepimiz yaşadığımız evlerin mimarisi elverdiği sürece gün ışığından faydalanabiliyoruz. Ya da kimi zaman gün ışığından faydalanmak için ev dışında çeşitli programlar yapıyoruz. 

Ancak olağanüstü koşullar nedeniyle son zamanlarda dışarıda geçirdiğimiz hayatın da bir kısmını evlerimize taşıdık. Evlerimizde geçirdiğimiz zamanın bize estetik ve ruhsal olarak optimum fayda sağlaması için en önemli etkenlerden biri de tabii ki ışık.

Doğal Işığın İzinde

Işığın, sadece hava karardığında çevreyi aydınlatmak üzere faydalandığımız bir enerji kaynağı olmadığı konusunda da hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Bu açıdan gün ışığı hepimizin sağlığı için son derece önemli. Peki sizce gün ışığı derken hangi rengi ve tonları kastediyoruz? Beyaz bir floresan veya beyaz ışık saçan lamba gün ışığına eşdeğer olabilir mi? Bir plajda olduğunuzu ve gözlerinizi kapatmış bir şekilde şezlongda uzandığınızı hayal edin. Gözleriniz kapalıyken bile güneşin sarı ışık tonlarını hissedebilirsiniz. İşte doğal ışığın izini bu şekilde sürmek mümkün.

Mekana Ruh Katan Işık Kullanımı

Elbette doğal ışık gibisi yok ancak akşam saatlerinde de güneş yok. Ay da bir yere kadar aydınlatıyor. O halde yaşam alanlarımızda modern çağın getirdiği aydınlatmaları etkili bir şekilde kullanmalıyız. 

Sarı ışık sizce de güneşi taklit etmiyor mu? Beyaz ışıktan kaçınmış ortamlar sizce de çok daha samimi ve sıcak değil mi? 

Işık bir mekanın ruhudur dersek hiç de abartmış olmayız. Abajurlar, sarkıt aydınlatmalar yaydıkları sıcak tonda ışık ile yaşam alanımızı adeta büyülü bir yer haline getirirler.  

O halde beyaz ışığın kullanımına yaşam alanlarımızda büyük bir çarpı koymanın hepimize iyi geleceğini düşünebiliriz. 

Estetik ve Konfor İçin Çoklu Abajur 

Yatak odalarında, salonlarda uzanarak televizyon izlediğiniz ya da kitap okuduğunuz mekanlarda ışığın tavandan gelmesi kısa ve uzun vadede sizi ve gözlerinizi çok yoracak bir durum olacaktır. Bu sebeple bu tarz mekanlarda çoklu abajur kullanımı en estetik ve konforlu seçim olarak değerlendirilebilir.

Yemek odaları ve özellikle misafir ağırlanan ortamlar için avizeler ve sarkıtlar tercih edilebilir. Çoklu abajur kullanmanın en pratik yanlarından biri de yaşam alanının, o anda kullandığınız köşesini aydınlatarak kendinize ışıktan yapılmış ‘’boudoir’’lar oluşturabilmek.

Ayrıca salon, oturma odası, yatak odası gibi yaşam alanlarında kullandığınız abajurların bir örnek olması gerekir diye bir kural yok. Sevdiğiniz renk ve desenleri abajur şapkalarında kullanarak, kendinize ve ruh halinize göre farklı dünyalar yaratabilirsiniz.

Dekorasyonda Işık ve Mekan İlişkisi

Fotoğraf / Jens Behrmann

Mekanların boyutuna göre ışık renk ve kaynakları farklılık gösterebilir. Yüksek tavanlı ve geniş alanlarda, avizeler ve abajurlar farklı renk ve boyutlarda kullanılabilir. Özellikle loft tarzı alanlarda ve büyük sanat eserleri olan duvarlarda gizli aydınlatmalar kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Banyo Işıklandırması

Fotoğraf / Sam Loyd

Banyo ışığın en teknik kullanıldığı alanlardan birisi. Cilt bakımı başta olmak üzere, yüzümüzü ve derimizi net bir şekilde görmemiz gerektiğinden banyolarda beyaz ışık kullanmak gerekebilir. Bu durumlarda aynanın kendisinde ya da etrafında beyaz ışıkları tercih edebilirsiniz. Ancak banyonun tamamı için yine sıcak ve sarı ışıktan vazgeçmemek gerekir. Banyoda kendinize ayırdığınız anlarda mumlar kullanarak kendi spa alanınızı yaratabilirsiniz.

Özetleyecek olursak ışık, yaşam alanlarının makyajı gibidir ve yanlış kullanıldığı zaman hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Ancak neyse ki dekorasyonda ışık kullanımı için doğru renk ve denge ile harikalar yaratmak hiç de zor değil.