Yeni Normalin Yeni Maratonu: Sanal Maraton

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Yıllar içerisinde adı ve amacı sürekli değişti ama İstanbul’un en popüler maratonuna gösterilen ilgi hiç değişmedi. Eskilerin Avrasya Maratonu diye bildikleri ve köprüden yürüyerek muhteşem Boğaz manzarasını izlemeyi sağlayan etkinlik, kıtalararası geçiş ile gerçekleşen tek koşu olarak biliniyor. 

İstanbul Maratonu 2020 koronavirüs önlemleri kapsamında her zamankinden farklı bir hal aldı. Parkur bu seneye özel olarak değiştirildi. Yenikapı’dan başlayan parkur ile köprüye kadar koşulacak, Avrupa’dan Anadolu’ya geçilecek. Sonrasında bir U dönüşü ile köprü tekrar geçilecek ve parkur yeniden Yenikapı’da bitecek.

İstanbul Maratonu Tarihi 8 Kasım

sanal maraton

Öncelikle kötü haberi verelim, bu sene halk koşusu yok. Köprü üzerinde ise yalnızca 42 kilometre koşacak sporcular yer alacak. Elbette pandemi önlemleri kapsamında bu sporcular da sınırlı sayıda tutulacak. Ayrıca koşucuların en az 2 hafta önceden başlamak üzere düzenli kontrollerini yaptırmaları ve etkinlik sırasında sosyal mesafeye dikkat etmeleri de öneriliyor. 

Her sene katılımın çok daha yüksek olduğu 15 ve 10 kilometre koşuları ise bu yıl sanal maraton olarak koşulacak. Hem ilk defa gerçekleşmesi hem de isminde yer alan “sanal” kelimesi yüzünden herkesin aklı karışıyor fakat aslında şartlar o kadar da karmaşık değil. 

İstanbul Maratonu Sanal Koşu

sanal maraton
Fotoğraf: Chander R

 

Bu yıl maratonda parkurlar ayrı ama amaç yine aynı olacak. Spor İstanbul tarafından kayıtlar aynı şekilde alınmaya devam edilecek ve koşuculara birer numara verilecek. Önceki senelerde olduğu gibi koşu bilekliklerini alan sporcular ise bu sene köprü üzerinde değil, kendi belirledikleri bir parkurda koşacak.

Bunun için tek bir tarih veya saat belirlenmedi. Hatta katılımın daha fazla olması için 7 ve 8 Kasım tarihleri arasında herhangi bir zamanda hedeflediğiniz mesafeyi koşabilirsiniz. Dilerseniz gündüz saatlerinde sahil kenarına inebilir, evinizin yakınındaki bir parka gidebilir veya bir koşu bandına sahipseniz evinizde bu koşuyu gerçekleştirebilirsiniz. Bilekliklerinizi teslim ettiğinizde ise katılım belgenizi ve madalyanızı alabilirsiniz. 

İyilik Peşinde Koş

sanal maraton

İstanbul Maratonu uzun yıllardır aslında bir “iyilik koşusu” olarak düzenleniyor. Bireysel ve kurumsal olarak maratona katılan kişiler, “İyilik Peşinde Koş” hareketine katılıyor ve açtığı kampanya sayesinde bağış toplayarak STK’lara yardımda bulunuyor. 

WWF-Türkiye, Tema, LÖSEV, TEV ve onlarca STK’nın dahil olduğu yardımseverlik koşusu için birkaç adımı tamamlamak yeterli. Elbette ilk olarak İstanbul Maratonu için kayıt yaptırmalısınız. Daha sonra adimadim.org adresinden bir profil oluşturmalı ve bağış yapmak istediğiniz STK’yı seçmelisiniz. Sonrasında koşu için kampanyanızı açmanız ve çevrenize bunu duyurmanız yeterli. Küçük de olsa tüm bağışların bir fark yarattığını unutmayın. 

Herkese kendi parkurunda başarılar!