Latin Amerika’nın Postmodern Lezzetleri

Latin Amerika’nın Postmodern Lezzetleri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Latin Amerika’nın renkli sokak lezzetlerini ele alan Netflix yapımı “Street Food: Latin Amerika” adlı belgesel, sokak lezzetlerinin tarihi öneminden ve nasıl ortaya çıktıklarından bahsederken sokak şeflerinin hangi zorluklar altında sanatlarını icra ettiklerini gözler önüne seriyor. Bu baharatlı lezzetler, bazı noktalarda az da olsa kendi kültürümüze de yakınlık gösteriyor. Uzun saatler sonucu çalışma ve bolca fedakarlıkla kazanılan bu işlerin göze çarpan en mühim noktaları gelenekselle modernin yemek içinde kesişen uyumu. Tüm bu sokak sanatçıları, farkında olmasalar bile, tüm dünyaya ilham oluyor ve herkese kendi hikayelerini anlatmaları için güç veriyorlar.

Buenos Aires, Arjantin

Buenos Aires

Buenos Aires’te yerli nüfus yok denecek kadar az. İşgaller ve ele geçirmeler gibi olayların neticesinde yerli nüfus yerine göçmen nüfus buranın ana halkı haline gelmiş. Göçen herkes beraberinde kendi kültürünü de getirdiğinden burası zamanla kültürlerin toplanma noktasına dönüşmüş. Herkes kendi rengini yanında taşıdığından olsa gerek, şehir de bir hayli renklenmiş. Tüm bu kültürel birleşmeler ve birbirini kabul ediş sonrasında “yöresel” lezzetler oluşmaya başlamış. Şimdi en ünlüleri keşfedilmek için sizleri bekliyor.

  • Latin Amerika lezzetlerini İstanbul’da tatmak için: La Vina

Pato’nun Peynirli Tortillası, Las Chicas De Las Tres

Pato’nun Peynirli Tortillası

Pato, yerel pazar içindeki dükkanında Arjantin’in en lezzetli peynirli tortillalarını yapıyor. Geleneksel tarife modern bir dokunuş ekleyen Pato’nun başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri kendi halkının ağız tadını iyi biliyor olması. Kızarmış patates ve yumurtadan oluşan klasik İspanyol omletine benzeyen bu tarife Pato, jambon ve kendi deyimiyle “bir ton peynir” ekliyor. Böylece ortaya ünlü şeflerin bile vazgeçemedikleri lezzet olan “Dolgulu Tortilla” çıkıyor.

Empanadas, La De Fabi

Empanadas

Fuarların ve festivallerin vazgeçilmez yiyeceği olan empenadalar, geleneksel sokak lezzetinin en önemli parçalarından biri. Aslında kızarmış mısır unu hamuru olan bu leziz yiyecekler, ülkenin her yerinde peynirli ve jambonlu olarak oldukça meşhur fakat onlara yeni bir soluk ekleyen yer “La De Fabi”. Burada hamurun iç malzemesi olarak; kıyma, dolmalık biber, soğan, tuz, karabiber, dağ kekiği kullanıyor ve son olarak vazgeçilmez parça olarak “kimyon” ekliyorlar.

  • Latin Amerika lezzetlerini İstanbul’da tatmak için: Que Tal Tapas & Sangria Gastro Pub

Choripan, El Puesto De Ruben

Choripan

“Sokak yemeğinin kalbi” olarak adlandırılan Choripan, bölgenin vazgeçilmezlerinden. Özellikle futbol maçlarından önce ve sonra, fuar alanlarında ve festivallerde tüketilen bu yiyecek aslında temelde üç malzemeye dayanıyor: Ekmek, Chimichurri sosu ve domuz eti. Üstüne herhangi bir malzeme eklemek, yiyeceğin tadını bozacağından tavsiye edilmiyor.

Oaxaca, Meksika

Oaxaca

Oaxaca’nın en zengin lezzetlerini kendi içinde toplayan “Abastos Pazarı” şehrin kalbi olarak adlandırılıyor. Yörenin en çeşitli baharat ve ürünleri en kaliteli ve uygun fiyata burada bulunduğundan çoğu insan burada günlerini geçiriyor. Durum böyleyken buranın bir gastronomi cennetine dönüşmemesi imkansız. Abastos Pazarı kendi içinde birçok yeni lezzetin keşfedilmesine olanak sağlıyor.

  • Latin Amerika lezzetlerini İstanbul’da tatmak için: Toro Latin Gastro Bar

Dona Vale’nin Memela Satar’ı

Memela Satar

Normalden daha kalın bir tortillanın pişirilmesi ve üstüne domuz yağı sürüldükten sonra peynir eklenmesinden meydana gelen bu geleneksel yiyeceğe Dona Vale, modern bir dokunuş yaparak kendi tarifi olan “Morita Chili” salsa sosunu ekliyor. Bu sosun ağızda bıraktığı yoğun his sayesinde Dona Vale’nin Memela Satar’ı vazgeçilmez bir sokak lezzetine dönüşüyor.

Tlayuda, La Chinita

Tlayuda

Tlayuda, büyük ince bir tortillanın kömür ateşinde ızgarada pişirilmesi ve daha sonra dana eti, chorizo ve baharatlı domuz etiyle süslenmesinden meydana gelir. La Chinita’daysa tortilla pişirildikten sonra üstüne domuz yağı ve fasulye ezmesi sürülür; et, peynir ve salsa sosu eklenir. Onların Tlayuda’sını şehirdeki diğer rakiplerden ayıran şey tam olarak bunlardır.

Siz de bu hafta sonu yeni lezzetler keşfetmek ve küçük bir Latin Amerika turuna çıkmak isterseniz, rotanızı Netflix’teki “Sokak Lezzetleri: Latin Amerika” adlı yapıma çevirebilirsiniz.