Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?

Güncelleme Tarihi: 1 Mart 2023

Minimalizm, biraz zorunluluktan biraz da trendlerin etkisiyle dört bir yanımızı sarmaya devam ediyor. Bu akımın son örneklerinden bir tanesi de Tiny House yaklaşımı. Türkçede küçük ev anlamına gelen Tiny House deyimi, aslında ufacık metrekarelere sığan yaşam alanlarını ifade ediyor. Son yıllarda popülaritesi giderek artan minimalizmin önemli bir yansıması olan Tiny House akımını sizler için araştırdık. İşte “Tiny House nedir?” sorusunun cevapları ve Tiny House örnekleri…

Tiny House Nedir?

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?

Tiny House nedir sorusunun cevabı aslında bu eve verilen isim ile kolayca veriliyor. Sadeliği tanımlayan bu yaşam biçimi, daha ilk andan yani isminin sadeliğinden anlaşılıyor. Giderek popülerleşen bu evler gerçekten çok küçük; fakat bir o kadar da kullanışlı… Üstelik bu minik ama şirin yaşam alanlarının yalnızca küçük olmaktan öte başka özellikleri de var. Tiny House’ların neredeyse tümü çevre dostu mimari ile inşa ediliyor. Temel felsefesinde daha az tüketmek olan küçük evler, doğayla oldukça barışık bir yaklaşım sergiliyor.

Tiny House Özellikleri

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?
Fotoğraf: Andrea Davis

Kelime anlamı dışında Tiny House ne demek diye sorulursa bunun cevabı doğaya dönüş, sade ve minimal bir yaşam olarak verilebiliyor. Bir diğer deyişle bu yeni yaşam alanlarında her şey tam da ihtiyacınız olduğu kadarla sınırlandırılıyor.

Tiny House özellikleri arasında öne çıkan ilk nokta, bu evlerin birçoğunun tekerleklere sahip olması ve kolayca taşınabilmesi. Bu nedenle inşası farklı bir noktada gerçekleştirilen Tiny House’lar, düz bir zemini olan herhangi bir alana yetleştirilebiliyor.

Özellikle doğaya yakın alanlarda kullanılan Tiny House’lar üretilirken de doğal malzemeler kullanılıyor. Farklı iklim şartlarına dayanıklı olan bu malzemeler, yaşanan evin doğa ile uyumlu bir görünüm kazanmasını da sağlıyor.

Sürdürülebilir yaşam trendleri arasında öne çıkan Tiny House yaşamı, bu evler yapılırken kullanılan güneş panelleri sayesinde evin yenilenebilir enerjiye sahip olmasını da sağlıyor. 

Genellikle 10 ila 30 metrekare büyüklüğünde olan Tiny House modelleri, alandan tasarruf etmek için bir lofta sahip oluyor. Yatak odaları loft bölümüne, salon, mutfak ve banyo ise alt kata konumlandırılıyor. 

Ayrıca Tiny House’ların en önemli özellikleri arasında bu küçük evlerin planlarının istenildiği gibi değiştirebilmesi geliyor. Yani kendi Tiny House’unuza sahip olmadan önce hangi alanlara ihtiyacınız olduğunu belirleyebiliyor ve üretimi bu özelliklere göre yaptırabiliyorsunuz. 

Doğayla İç İçe Bir Yaşam

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?

Tiny House akımının ortaya çıkmasında iki büyük etken sayılabilir. Bunlardan ilki; 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan ve Mortgage krizi  olarak da adlandırılan ekonomik kriz olarak görülüyor. Büyük evlere olan rağbetin yarattığı kriz, alternatif yaşam tarzlarına olan ilginin çoğalmasına neden olmuş. Tiny House’ları bir diğer popüler yapan unsur ise tabii ki son yıllarda oldukça trend hale gelen doğaya kaçış motivasyonu. Tiny House’ların birçoğu doğayla iç içe alanlarda, genellikle ormanlarda konumlanıyor. Böylece bu küçük evlerde yaşamayı tercih eden insanlar evlerini yalnızca barınma ihtiyacını karşılayacak asgari özelliklerde bir yapıyla sınırlı tutarken, yaşam alanlarını ise doğanın kalbine taşıyor. Yani Tiny House sakinleri evlerinde değil doğada yaşıyor, Tiny House’larda yalnızca barınıyor.

Birbirinden Güzel Tiny House Örnekleri

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?
Fotoğraf: Ron Lach

Dünyada ve Türkiye’de Tiny House örnekleri birçok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Bu yapılar arasında en fazla dikkat çekenler ise üçgen şeklinde inşa edilmiş evler oluyor. Özellikle ön kısımları tamamen camla kaplanan bu modellerde gün ışığından maksimum seviyede yararlanmak mümkün oluyor. 

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?
Fotoğraf: Andrea Davis

Eğer Tiny House’un konumlandırılacağı alan açıklık değilse ve yakında ağaçlar varsa, daha düz veya yuvarlak formlarda da dizayn edilebiliyor. 

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?
Fotoğraf: Susanne Jutzeler

Ayrıca lofta sahip olan modellerde genellikle üst katta yatak odası konumlandırılıyor. Bazı modeller yatak odasından çıkılabilen bir terasa da sahip oluyor. Böylece hem veranda hem de teras ile eve sahil olan açık alanlar artırılabiliyor. 

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?
Fotoğraf: Jed Owen

Kısacası Tiny House örnekleri aslında yalnızca hayal gücü ile sınırlandırılabiliyor. Tiny House üretimi yapan firmalar ve dünyadaki örnekler, kişinin ihtiyaçlarını belirleme ve yaşayacağı alanı tasarlama konusunda yeni fikirler sunabiliyor. 

Tiny House Nereye Yapılır?

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?
Fotoğraf: Thomas Werneken

Yaşam alanlarını değiştirmeye karar veren kişilerin aklına ilk olarak Tiny House için izin gerekir mi sorusu geliyor. Tekerlekli Tiny House modelleri, Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında değerlendiriliyor. Tip onay belgesi ve plakası bulunan Tiny House modelleri çekme karavan olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla bu modeller, tapusu olan herhangi bir arsaya konumlandırılabiliyor. 

Tekerlek olmayan modeller yani kalıcı olarak konumlandırılacak küçük evler içinse imar izni almak gerekiyor. Her ne kadar bir temel atılmıyor olsa da yaşam alanı sağlandığı ve bu alan kalıcı olduğu için evin kaydının tamamlanması önem taşıyor. 

Yasal izinlerin dışında Tiny House nereye yerleştirilir sorusuna verilecek cevapta en önemli kriter, elektrik ve su bağlantısının olup olmadığı. Buraya yerleşik bir yaşam olacağı için özellikle atık suların uygun şekilde bertaraf edilmesi veya kanalizasyon sistemine bağlanması önem taşıyor. 

Tiny House Maliyeti 2022

Minimalist Yaşam Biçimi: Tiny House Nedir?
Fotoğraf: Maria Orlova

Tiny House fiyatları; kullanılan malzeme, evin büyüklüğü, akıllı ev sistemleri gibi birçok özelliğe göre değişebiliyor. Fakat genel olarak bakıldığında bu fiyatlar 2022 itibarıyla 300-400 bin TL’den başlayarak 1 milyon TL’nin üzerine kadar çıkabiliyor. Standart büyüklüklere sahip ve ısı izolasyonuna sahip kaliteli malzemelerden üretilen Tiny House’ların fiyatları 600-700 bin TL civarında seyrediyor. 

Uzun süreli konaklanacağı düşünüldüğünde yaptırılacak Tiny House’un iyi araştırılması, planlanması ve kullanılacak malzemelerin kaliteli ve uzun ömürlü olanlardan seçilmesi önemli. Tüm bu değişkenler fiyatı etkileyeceği gibi yaşam kalitesinin de artmasını da sağlıyor. 

Minimal bir yaşama adım atmak isteyen kişilerin Tiny House Türkiye ve dünyadaki örnekleri incelemesi, birkaç farklı firmadan Tiny House hakkında bilgi alması ve eğer mümkünse bu yaşam biçimine geçmiş olan kişilerle görüşmesi, doğru seçimi yapması açısından önem taşıyor.

 

Kapak Fotoğrafı: aussietinyhouses.com.au