Eviniz İçin Çiçek ve Bitki Dekorasyonu Fikirleri

Eviniz İçin Çiçek ve Bitki Dekorasyonu Fikirleri

Bitkilerin yaşam alanlarımızı iyileştirdiği ve doğayı ayağımıza kadar getirerek bambaşka bir atmosfer yarattığı bir gerçek. Hangi odada olursa olsun, doğanın ve tazeliğin evlerimize dokunuşu bizi daha pozitif hissettirmeye yardımcı olabiliyor. Şehir hayatında doğaya olan özlem arttıkça nasıl ki moda sektöründe cabincore, cottagecore ve goblincore gibi akımlar kendini göstermeye başladıysa, yeşil renkler ve bitkiler dekorasyonda da kendini gösteriyor. Bu konuda bize ilham olan ise son zamanların yükselen trendi “plantfluencer”lık. Plantfluencer’lar, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya hesaplarında bitkileri ve çiçekleri evlerinde ağırlayanlar ve bunu bizlerle paylaşanlar. Eğer siz de evinize renk ve şıklık katacak bitki dekorasyonu planlıyorsanız, plantfluencer sayfalardan seçtiğimiz derlemeler sizlere ilham olabilir!

Evinizin bir köşesini vahaya dönüştürmek ve doğayı evinizde misafir etmek için hemen kolları sıvayın!

Bitkileri Yerden Kaldırın

Eviniz İçin Çiçek ve Bitki Dekorasyonu Fikirleri
Eviniz için çiçek ve bitki dekorasyonları: Bitkilerinizi asın!

Fotoğraf: Ksenia Chernaya / Sasha Kim / houseplantclub / thepottledjungle / houseplantclub / houseplantclub / Lydia Mailloux 

Bitki dekorasyonu yapmanın ve çiçekleri sergilemenin en trend yöntemlerinden biri, onları asmak! Bitkilerinizi koyduğunuz yerlerden kaldırın ve onları tavandan aşağıya sarkıtın. Özellikle uzun yapraklı bitkiler ve sarmaşıklar için ideal olan bu yöntemle bitkiler için yeterli alanım yok bahanesine de bir son verin! 

Peki bu konuda neler yapabilirsiniz? 

En eğlenceli yöntemlerden biri makrome saksılıklar. Makrome saksılarınızı odanızın herhangi bir köşesinden sarkıtabileceğiniz gibi onlara en yakışacak yer tartışmasız pencere önleri. Banyonuzda bitkilere yer vermeyi düşünüyorsanız ve yeterli bir alanınız yok diye düşünüyorsanız, makromeler banyonuzun ortamını bir anda değiştirecek ve sımsıcak bir hava katacak.

Peki ya ağaç dallarına ne dersiniz? Bitki ve çiçeklerinizi sergileyebileceğiniz en güzel yollardan biri, onları doğayla tekrardan bir araya getirmek. Hoşunuza giden ve gücüne güvendiğiniz bir ağaç dalını yemek masası veya yatağınızın üzerinde tavana monte edebilir, bitki ve çiçeklerinizi bu dala bağlayarak sergileyebilirsiniz. 

Duvar Rafları ve Duvar Panelleri ile Bitki Dekorasyonu

Bitki dekorasyonu fikirleri
Eviniz için çiçek ve bitki dekorasyonu fikirleri: Duvar raflarını etkili kullanın!

Fotoğraf: dirtyroots.berlin / Wendy Wei / thepottledjungle

Ev ve iş yeri dekorasyonlarının vazgeçilmez ögeleriden biri de raflar. Boş duvarlarınıza yerleştireceğiniz raflar, hem yaşam alanlarınıza yeni bir hava katacak hem de bitkileriniz için yeni bir yaşam alanı olacak! Üstelik düz raflar kullanmak yerine akışkan bir raf düzeni oluşturarak ortama dinamizm katmak da sizin elinizde. Klasik raflara alternatif olarak duvarlarınızda yer verebileceğiniz tel paneller de bitki ve çiçekleriniz için yeni bir sergileme yöntemi olabilir. İster doğallıktan uzaklaşmayarak doğanın içinden renklere ve materyallere yer verin, isterseniz rengarenk boyalarınız ile renklendirin! Duvar rafları ve panelleri küçük yaşam alanları için de birer kurtarıcı. Çeşitli boylarda ve renklerdeki saksılar veya cam vazolar/kavanozlar raf ve panellere çok yakışacak! 

Bitkilerinizi Çoğaltarak Süsleyin!

Bitki dekorasyonları çoğaltma yöntemi
Eviniz için çiçek ve bitki dekorasyonu fikirleri: Bitkileri çoğaltarak süsleyin!

Fotoğraf: Hilton Carter / Teona Swift / thepottledjungle / George Milton / Staiffy Joy / Syarif Moh / Milton Carter / Teona Swift

Bitkilerinizi çoğaltırken evinize dekoratif dokunuşlar katmak ister misiniz? Bitkilerinizi farklı boylardaki cam vazolarda, laboratuvar tüplerinde, şişelerde veya en sevdiğiniz kupanızın içerisinde çoğaltabileceğiniz gibi dikey bahçecilik yöntemini de düşünebilirsiniz. Özellikle evinizde yeterli alanınız olmadığında dikey bahçecilik yöntemini kullanmak en doğru yollardan biri. Hep birlikte büyüyen minik bebeklerin ortama bambaşka bir enerji katması da cabası! 

Kurutulmuş Bitki Dekorasyonu ve Çiçekli Çerçeveler

Eviniz İçin Çiçek ve Bitki Dekorasyonu Fikirleri
Eviniz için çiçek ve bitki dekorasyonu fikirleri: Kurutulmuş bitki dekorasyonu ve çiçekli çerçeveler

Fotoğraf: lilartsy / thrift_plantadobe_ / Andrea Ch / Angela Lo / Tatiana Syrikova / Elif Tekkaya / Teona Swift

Eğer siz de size mutlu bir anınızı hatırlatan bir ağaç yaprağı, çiçek veya minik bir dalı hatıra olarak saklamayı sevenlerdenseniz, şimdi onları defter yapraklarının arasından çıkarmanın tam zamanı! Bu mutlu anları gizli saklı köşelerde değil göz önünde tutup yaşam alanlarınıza pozitif enerji katmasını sağlamak ve onları gördükçe bu mutlu gününüze gitmek çok kolay. Üstelik bitki ve çiçeklerle yapabileceğiniz dekorasyonlar arasında en özgün yollardan biri de bu; çünkü tamamen size özel! 

Yapmanız gereken topladığınız bitki ve çiçekleri çerçevelere yerleştirmek. Bunun için isterseniz eski gazete, dergi veya kitaplardan yararlanarak kolajlar da oluşturabilirsiniz. Taksonomi yönteminden yararlanarak bitkilerinin bölümlerini etiketleyerek şema ile göstermek de size kalmış! Çerçeve ile bitkilerinizi saklama yöntemini bir türlü hayata döndürmeyi başaramadığınız bitkinizi hala sizinle saklamak için de kullanabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: dirtyroots.berlin / thrift_plantadobe_ / Hilton Carter / Wendy Wei /  Syarif Moh / houseplantclub / thepottledjungle