Gripten Korunmak İçin 5 Tavsiye

Gripten Korunmak İçin 5 Tavsiye

Kışın baş göstermesiyle birlikte mevsimsel grip kapımıza dayandı. İki senedir pandemi sebebiyle yorulan bünyemiz, grip salgınını kaldırmayabilir. Grip deyip geçmeyin, yapılan araştırmalara göre Influenza yani grip sebebiyle her yıl doğrudan veya dolaylı olarak yarım milyondan fazla kişi hayatını kaybediyor. Biz de sizin için gripten korunmanın yolları hakkında bir liste hazırladık. İşte gripten korunmak için altın değerinde beş tavsiye…

Zaman Geçirdiğiniz Yerleri Havalandırın

Gripten Korunmak İçin 5 Tavsiye
Gripten korunmak için 5 tavsiye: Bulunduğunuz yeri havalandırın

Fotoğraf: Bertsz

Grip, ani olarak gelişen ve tüm bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalıktır. Influenza virüsleri, yıllardır geçirdikleri evrime bağlı olarak zorlu koşullarda hayatta kalabilmektedir. Örneğin hasta bir kişinin öksürüğü sebebiyle havaya yayılan virüsler, sekiz  saatten fazla bir süre boyunca canlı bir şekilde havada asılı kalabiliyor. 

Bu sebeple her ne kadar en bilindik yöntemlerden olsa da kapalı ortamların havalandırılması büyük önem taşıyor. Pandemi döneminde sıkça alıştığımız bu tedbiri grip için de uygulamalıyız.

Güçlü Bir Bağışıklık İçin Narenciyelere Hücum

Gripten korunmak için narenciye tüketin
Gripten korunmak için 5 tavsiye: Narenciye tüketin

Fotoğraf: Silviarita

Bildiğiniz üzere gribe yakalanmak, özellikle bu virüsün yüksek yayılma oranları sebebiyle işten bile değil. Sizin de tecrübe ettiğiniz üzere her insan, neredeyse yılda en az bir kere gribe yakalanıyor. Bu gibi sebeplerden dolayı gripten korunmak için vücudumuzu çok iyi eğitmeliyiz.

Klasik olarak C vitamini deposu olan narenciyelere yönelmek, vücudunuzu zinde tutmanıza yardımcı olacaktır. Her gün evden çıkmadan önce birkaç limon ve portakal kabuğu ile hazırladığınız sudan bir iki bardak içmek, hem güne hızlı bir başlangıç yapmanızı hem de virüslere karşı güçlü bir kalkan oluşturmanızı sağlar

Unutmamalıyız ki vücut bağışıklığı, sadece yediğimiz ve yemediğimiz şeylere bağlı değildir. Hayat yoğunluğu, kronik yorgunluk, uyku problemleri de vücut bağışıklığını önemli ölçüde etkiler. Bu sebeple uyku düzenimize dikkat etmemiz ve kendimizi çok yormamamız çok önemli. 

Grip Aşınızı Olun

Gripten Korunmak İçin 5 Tavsiye
Gripten korunmak için 5 tavsiye: Aşı olun

Fotoğraf: Kfuhlert

Sağlık otoritelerine göre gripten korunmak için bir numaralı yöntem aşıdır. Neredeyse her sene yaptırmamız gereken grip aşısı, gribe karşı %80’in üzerinde bağışıklık kazanmamızı sağlar. 

Tarihte insanlık, çiçek gibi pek çok ölümcül virüsü aşılar sayesinde yendi. Bugün çiçek hastalığının ölümcül hiçbir yanı kalmadı. Aynı şeyi inatçı Influenza’ya karşı yapabilmemiz için aşı olup toplum bağışıklığı kazanmamız şart gibi görünüyor. 

Doktora Başvurun!

grip için doktora başvurun
Doktora danışın, yanlış tedavi uygulamayın

Fotoğraf: leo2014

Grip hakkında yapılan en büyük yanlışlardan biri de kulaktan dolma bilgilere güvenerek ilaç ve besin tüketimi. Dünyanın önde gelen sağlık kuruluşlarının yaptığı analizlere göre yetişkinlerde görülen grip virüslerinin %50’sinin henüz tanımlanamadığı saptandı. Bu demek oluyor ki her sene geçirdiğiniz gribe farklı bir virüs neden oluyor olabilir. 

Gribin tehlikesini anlamalı ve tedavi hakkında kendimiz karar vermemeliyiz. Özellikle gribe karşı alınan en yanlış önlemlerden biri de gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımı. Adı üstünde antibiyotikler, bakterilere karşı geliştirilmiş ilaçlardır. Virüs kaynaklı olan gribe karşı hiçbir etkileri yoktur. Gereksiz antibiyotik tüketimi, vücudun bakterilere karşı olan direncine zarar verebilir. Bu ve bunun gibi sebeplerle tam olarak nasıl bir hastalık geçirdiğinizi ve tedavi yöntemini öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuza başvurmaktır. Evet, basit bir nezle bile olsa!

Su ile Gribe Karşı Kılıçlarınızı Çekin

Gripten Korunmak İçin 5 Tavsiye
Gripten korunmak için 5 tavsiye: Bol su tüketin

Fotoğraf: Sponchia

Gribe karşı alınacak önlemler içerisinde en önemlilerinden biri de bol su tüketimi diyebiliriz. Grip geçirdiğiniz sırada yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bol su tüketerek sıvı ağırlıklı beslenmek olacaktır. 

Grip diğer tüm virüsler gibi kişisel hijyene ve sosyal ilişkilere de bağlıdır. Bu hastalığa yakalandığınız dönemde bol su kullanarak ellerinizi yıkamak, kişisel hijyeninize dikkat etmek çok önemlidir. Yaygın bilinen bir yanlışın aksine soğuğa maruz kalmanın direkt olarak griple alakası yoktur. Fakat sürekli ve düzenli aralıklarla soğuğa maruz kalmak, bağışıklık sisteminizi büyük ölçüde etkileyeceği için dolaylı olarak gribe yakalanma riskinizi artırabilir. 

Kapak Fotoğrafı: kongerdesign