Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022

Yeni bir yılın ilk günlerindeyiz. Yepyeni kararlar almak ve hayatımıza faydalı alışkanlıklar kazandırmak için harika bir zaman! Peki, bu faydayı maksimize edebileceğimiz kolay ve basit bir alışkanlık var mı? Cevap, tabii ki evet! Evde elektrik tasarrufu yapmak ve bu davranışları alışkanlık haline getirmek, moda tabirle tam bir “WIN-WIN” durumu yaratacak. Hem elektrik faturasını düşürmek için oldukça etkili bir yol izlemiş olacağız hem de gezegenimizi tehdit eden en büyük tehlike olan iklim değişikliğine karşı çok önemli bir adım atmayı başaracağız. 

O halde bu içeriği okumak için kullandığınız dijital cihazınızda daha fazla elektrik harcamanıza neden olmadan hızlıca sadede gelelim ve “Evde elektrik tasarrufu nasıl yapılır?” sorusunun yanıtlarını sıralayalım…

Elektronik Eşyaları Prizde Bırakmayın

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Evde elektrik tasarrufu için öneriler: Elektronik eşyaları prizde bırakmayın

Evde elektrik tasarrufu önerileri listemize aslında neredeyse herkesin bildiği fakat gündelik yaşamda uygulamaya birazcık üşendiği bir konuyla başlayalım. Modern yaşamın getirdiği kolaylıklar sayesinde evlerimizin neredeyse her bir köşesi elektronik cihazlarla dolu. Ancak bu cihazlar, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda kullanılıyor, geri kalan zamanda ise onlardan bir şey talep etmemizi bekliyor. Fakat işin gerçeği ne yazık ki bu kadar masum değil. Televizyonlar, bilgisayarlar, şarj cihazları veya su ısıtıcısı gibi mutfak gereçleri, fişe takılı oldukları sürece çalışmasalar dahi enerji tüketiyor. Her ne kadar “stand-by” konumundaki cihazların enerji tüketimi minimum seviyede gibi görünse de bu “mini-tüketim”, onlarca eşya ve milyarlarca insanla bir araya gelince ortaya devasa seviyelerde enerji israfı çıkıyor.

Evde elektrik tasarrufu için ilk yapmanız gereken şey, elektronik cihazlarınızı kullanmadığınız zamanlarda fişten çıkarmak olmalı. Ayrıca dilerseniz yeni yeni kullanılmaya başlayan ve enerji tasarrufu sağlayan akıllı prizlerden de edinebilirsiniz.

Enerji Tasarruflu Ampullere Yönelin

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Enerji tasarruflu ampulleri tercih edin

Evde elektrik tüketimi dendiğinde ilk akla gelen konulardan biri aydınlatma ve dolayısıyla ampuller. Yaşam alanlarımızı daha konforlu hale getirmek için ampul kullanımına mecburuz. Ancak neyse ki doğru ampul seçimi ile elektrik faturasında önemli bir düşüş sağlamamız mümkün.

Evde enerji tasarrufu sağlamak için LED ampul kullanımı son dönemde oldukça yaygın. Standart ampullere göre %80 daha az enerji tüketen LED ampuller, aynı zamanda çok daha uzun ömürlü olmalarıyla da avantaj sağlıyor. Yeni yılda elektrik faturalarınızı düşürmek, enerji tasarrufu konusunda önemli adımlar atmak istiyorsanız işe evinizdeki tüm ampulleri LED ampullerle değiştirerek başlayabilirsiniz.

Enerji Tasarrufu Sağlayan Beyaz Eşyaları Seçin

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Evde elektrik tasarrufu için öneriler: Enerji tasarruflu beyaz eşyalar tercih edin

Evlerde elektrik tüketimi konusunda beyaz eşyalar da önemli bir paya sahip. Özellikle 7 gün 24 saat çalışan buzdolapları, sık sık çalıştırılan çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri, elektrik kullanımını fazlasıyla artırıyor. Tabii ki buzdolabını fişten çekmek gibi bir şansımız yok. Çamaşır makinelerini veya bulaşık makinelerini kullanmamak da çözüm değil. O halde yapacağımız şey basit; mümkün mertebe enerji sınıfı bakımından verimli beyaz eşya modellerini tercih edeceğiz!

Yeni bir beyaz eşya satın alırken seçtiğiniz ürünün enerji sınıfına dikkat etmeniz, uzun vadede ekonomik olarak fazlasıyla karlı çıkmanızı sağlayabilir. Enerji sınıfları, beyaz eşya markaları tarafından harflerle ifade edilir. Enerji sınıfı bakımından en verimli olan modeller “A” harfiyle nitelendirilir ve modellerin verimliliği düştükçe “B”, “C” gibi harfler kullanılır. “A” enerji sınıfına sahip beyaz eşya modellerindeki ayrım ise “+” işaretiyle belirtilir. “A” harfinin yanındaki “+” işaretlerinin sayısının artması, modelin enerji tüketimi açısından çok daha verimli olduğunu ifade eder.

  • A++ enerji sınıfında yer alan bir buzdolabı günde ortalama 0,5 kw enerji tüketir.
  • A+ enerji sınıfında yer alan bir buzdolabı günde ortalama 1,1 kw enerji tüketir.
  • A enerji sınıfında yer alan bir buzdolabı günde ortalama 1,5 kw enerji tüketir.
  • B enerji sınıfında yer alan bir buzdolabı ise günde ortalama 1.7 kw enerji tüketir.

Yani B enerji sınıfındaki bir buzdolabı yerine A++ enerji sınıfındaki bir buzdolabını tercih ettiğinizde bir bir yılda ortalama 438 kw enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

Bir diğer deyişle yeni satın alacağınız beyaz eşyanın üzerindeki “+” işaretleri, uzun vadede ev ekonominizdeki yükselişin habercisi olabilir.

Çamaşırları Biriktirerek Yıkayın

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Çamaşırları biriktererek yıkayın

Elektrik tasarrufu yapmak için yalnızca doğru beyaz eşya seçimi yeterli değil. Sahip olduğumuz beyaz eşyaları doğru ve bilinçli kullanmak da çok önemli. Evlerde en sık kullanılan elektronik cihazlardan biri olan çamaşır makinelerini hem enerji hem de su tasarrufu için planlı bir şekilde çalıştırmalıyız.

Çamaşır makinesi kullanımında tasarruf sağlamak için altın kuralımız “Dolana kadar çalıştırma!” olmalı. Tabii ki acil durumlar ve istisnai yıkamaları kastetmiyoruz ancak standart çamaşır yıkama sıklığınızı makinenizin tam dolacak hale geldiği dönemlere göre planlamanız, hem elektrik hem de su tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca mümkün olan durumlarda düşük sıcaklıklarda yıkama yapmak ve beyaz eşyamızda yer alan “EKO” modları kullanmak da enerji tasarrufu açısından son derece faydalı olabilir.

Kıyafetlerinizi Biriktirerek Ütüleyin

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Ortalama bir ütünün, A+ enerji sınıfında yer alan bir çamaşır makinesine göre bir saatte 8.6 kat daha fazla elektrik tükettiğini biliyor muydunuz? 

Bir ütü bir saatte 2,60 kw elektrik tüketirken, A+ enerji sınıfında yer alan bir çamaşır makinesi 0,3 kw enerji tüketiyor. Yani elektronik cihazın boyutlarının küçük olması, enerji tüketiminin küçük olacağı anlamına gelmiyor.

Konu tasarruf olunca iş mutlaka dönüp dolaşıp “biriktirmeye” geliyor. Tıpkı çamaşır makinelerinin kullanımında olduğu gibi ütüleme yaparken de olabildiğince kısa sürede olabildiğince fazla çamaşırı aradan çıkarmak oldukça önemli.

Gün Işığından Maksimum Seviyede Faydalanın

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Evde elektrik tasarrufu için öneriler: Gün ışığından faydalanın

LED ampul kullanımı, aydınlatmada tasarruf için etkili bir adım olsa da bazen yeterli olmayabilir. Evlerdeki enerji tüketiminin yaklaşık %12’sini oluşturan aydınlatma kaleminde tasarruf sağlamak istiyorsanız gün ışığından maksimum derecede faydalanacak bir ev dekorasyonunu tercih edebilirsiniz.

Yaşam alanlarınızı aydınlatmak için en temiz ve en ucuz ışık kaynağı tabii ki gün ışığı. Güneş ışığının evinize daha uzun süre girmesini sağlamak ve bu aydınlığın daha geniş alanlarını yayılmasına yardımcı olmak için ilk olarak perde kullanımınızı minimize ederek işe başlayabilirsiniz. Özellikle gündüz saatlerinde kullanmadığınız odalarda dahi perdelerin açık olması, evinizin içine giren toplam ışığın artmasını sağlayacak ve genel anlamda sizi daha güçlü bir aydınlığa ulaştıracaktır. Bunun haricinde pencerelerin önüne gün ışığını kesecek eşyaları yerleştirmemeye de özen gösterebilirsiniz. Sıklıkla oturduğunuz koltukları, masaları ya da çalışma alanlarını gün ışığının en güçlü olduğu yerlere yerleştirmek de gün ışığından maksimum seviyede faydalanmak için yararlı bir adım olacaktır.

Taşınabilir Güneş Enerjisi Panellerini Kullanın

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Evde elektrik tasarrufu için öneriler: Taşınabilir güneş panelleri kullanın

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve gezegenimizi, pek çok uluslararası kuruluş tarafından dile getirilen 1.5 derecelik ısınma seviyesinde tutmak için enerji kullanımı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğini biliyoruz. Özellikle fosil yakıtlar vasıtasıyla elde edilen enerji, gezegenimize büyük zarar veriyor ve bu konudaki en önemli alternatiflerimizden biri de güneş enerjisinden faydalanmak. Tam da bu noktada evde elektrik tasarrufu konusuyla güneş enerjisinin ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan taşınabilir güneş enerjisi panelleri sayesinde artık fazlasıyla ilgisi var!

Güneş enerjisinden faydalanmak için her zaman büyük tesislere, devasa güneş enerjisi panellerine ihtiyacımız yok. Taşınabilir güneş panelleri; gerçekten de bir evin, hatta bir çantanın bile içine sığabilecek küçüklükte üretiliyor.  Eğer bolca güneş alan bir balkonunuz, terasınız ya da bahçeniz varsa buraya taşınabilir güneş enerjisi panellerinden alıp yerleştirebilirsiniz. Güneş ışınları sayesinde elde ettiğiniz enerjiyi ise bilgisayarlarınızı, cep telefonlarınızı ya da tabletlerinizi şarj etmek için kullanabilirsiniz.

Buzdolabınızın Konumuna Dikkat Edin

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Evde elektrik tasarrufu için öneriler: Bozdolabını iyi konumlandırın

Evde enerji tüketimi konusunda en büyük paya sahip olan eşya, tahmin edeceğiniz üzere buzdolapları. İşlevleri bakımından da bir o kadar önemli olan bu eşyalara, onların rahat edeceği bir yer hazırlamamız ise oldukça önemli. Peki, evlerdeki elektrik harcamasının %30’undan fazlasını kaplayan buzdolaplarının daha rahat çalışması için onları nereye koymalıyız?

Buzdolabı yerleşiminde ilk kural, güneş ışığından kaçmak olmalı. Direkt olarak güneş ışığının geldiği bir yerde konumlanan buzdolapları, ortamdaki sıcaklığa karşı ısısını korumak için daha çok enerji tüketecektir. Evlerdeki ısı kaynaklarından bir diğeri olan radyatörler de buzdolaplarıyla iyi anlaşamayan eşyalar arasında. Buzdolabınızı yerleştirirken mümkün mertebe radyatörlerden uzak bir köşe seçmeye dikkat edin.

Tavan Vantilatörü Tercih Edin

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Özellikle yaz aylarında elektrik faturalarını şişiren cihazların başında klimalar geliyor. Yapıları gereği fazlasıyla enerji tüketen klimalar, iklim krizinin önemli nedenleri arasında da gösteriliyor. Öncelikle klima kullanımına mecbur kaldığımız durumlarda, tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi enerji sınıfı bakımından verimli modelleri tercih etmemiz gerektiğini hatırlatalım. Sonrasında ise klima kullanımı yerine alternatif bir çözüm önerelim: Tavan vantilatörleri!

“Tavan vantilatörü elektrik tüketmiyor mu?” diye sormanız muhtemel ve bu soruya cevabımız tabii ki evet olacaktır. Ancak bir tavan vantilatörünün ortalama bir klimaya göre tükettiği enerji, olağanüstü derecede düşük.

Bir tavan vantilatörü, bir günde ortalama 1.8 kw enerji harcarken ortalama bir klima 24 saat açık kaldığında 28.8 kw enerji tüketiyor. Yani bir odada klima yerine tavan vantilatörü tercih ettiğinizde yaklaşık 16 kat enerji tasarrufu sağlamış oluyorsunuz.

Su Isıtıcılarını Dikkatli Kullanın

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Evde elektrik tasarrufu için öneriler: Su ısıtıcılarını gereğinden fazla doldurmamaya özen gösterin

Evde elektrik tasarrufu için pek çok önemli eşyanın kullanımına değindik ancak ufak tefek elektronik cihazları da unutmamak gerekli. Hele ki bu cihaz, gün içerisinde en sık mesai yapan araç gereçler arasındaysa!

Mutfaklarda yer alan su ısıtıcıları ya da kettle’lar, gün içerisinde pek çok kez arka arkaya kullanılabilir. Çay servislerinde, kahve hazırlamak için ya da yemek yapmak için sıkça başvurduğumuz bu araçlar da aslında elektrik tüketiminde önemli bir yere sahip. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken en önemli konu ise su ısıtıcılarına tam olarak ihtiyacımız kadar su koymak. Gereğinden fazla suyla dolu olan bir ısıtıcı, içerisindeki suyu kaynatmak için doğal olarak gereğinden fazla enerji harcayacaktır. Aynı zamanda vakit kaybına da neden olan bu davranışı minimuma indirdiğinizde, evinizdeki en ufak elektronik eşyanın dahi enerji tasarrufu planınıza katkı vermesini sağlayabilirsiniz.