5 Adımda Daha Minimal Bir Gardırop Düzeni

5 Adımda Daha Minimal Bir Gardırop Düzeni

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2021

Gardırobunuz ağzına kadar dolu fakat yine de giyecek hiçbir şey bulamamaktan mı şikayetçisiniz? Yalnız değilsiniz! Dolapları tıka basa dolduran fakat aylar boyunca bir kez bile giyilmeyen “fazla kıyafetler” birçoğumuzun ortak sorunu. Bu sorunun önüne geçmek ve gardıropları bir yandan çok daha düzenli hale getirirken bir yandan da fazla kıyafetleri atmak ya da ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için uygulayabileceğimiz adımları listeledik. İşte 5 adımda daha minimal bir gardırop düzeni oluşturmak için izlemeniz gereken yollar…

1) Dolabınızı Boşaltın

Fotoğraf: Rene Asmussen

Evet, yanlış okumadınız. İlk adımda gardırobunuzu tamamen boşaltmanız gerekiyor. Yatak odası veya giyinme odasını ilk olarak dolaptaki fazla kıyafetlerden kurtulma ritüeli için hazır hale getirin. Dolap düzenleme işlemine başlamadan önce tüm giysileriniz görünebilir ve ulaşılabilir olmalı. Katlamaya uygun giysileriniz için yatağınızın üzerini kullanabilirsiniz. Askılardaki kıyafetler için ise sandalyeler veya kapılardan yardım alabilirsiniz.

2) Üç Farklı Kutu Belirleyin

Fotoğraf: Karolina Grabowska

İkinci adımda gardıroptan çıkardığımız kıyafetleri sınıflandıracağımız üç farklı alan belirlemek var. Buradaki tercihinizi kutu veya poşetlerden yana kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz üç farklı sınıf temelde şu anlamlara gelecek: 

  • Kesinlikle Gardıropta Kalmaya Devam Edecek Kıyafetler
  • Kesinlikle Gardıroptan Atılacak Kıyafetler
  • Daha Sonra Karar Verilmek Üzere Bekletilecek Kıyafetler

3) Kıyafetlerinizi Sınıflandırmaya Başlayın

Fotoğraf: Jordi Pujadas

Şimdi sıra geldi kıyafetleri tek tek incelemeye. Öncelikle sık sık giydiğiniz favori giysilerinizi saklanacak kıyafetler kutusuna hızlıca koyabilirsiniz. Bu kıyafetleri bulmakta zorlanmayacağınızı tahmin ediyoruz. Asıl sorun bir parçanın atılmasına karar vermekte. Bunun için de uygulayabileceğiniz bir metot var. Kararsız kaldığınız giysilerde kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  • Bu kıyafeti son bir yılda hiç giydim mi?
  • Bu kıyafet mevcut fiziksel durumuma uygun mu?
  • Bu kıyafeti bugün bir mağazada görsem yine satın alır mıydım?
  • Kıyafet; fazla yıpranmış, eskimiş ya da hasar almış mı?

4) Yeni Bir Dolap Düzeni Oluşturun

Fotoğraf: Chuttersnap

Gardırobunuzda çok sayıda kullanılmayan kıyafet varsa gardırop düzeni konusunda da bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz. Öncelikle sıklıkla kullandığınız eşyaları kolay ulaşılabilecek yerlere yerleştirin. Bunun haricinde sınıflandırma sırasında “Aslında ben bunu giyerim.” dediğiniz fakat dolabınızdaki kara delikte kendini unutturan kıyafetleri de görebileceğiniz yerlerde muhafaza edin. Gardırobunuzda bol bol askı kullanmaya çalışın. Askılar kıyafetlerinizin hem daha görünür olmalarını hem de daha az yıpranarak saklanmalarını sağlayacaktır. Eğer gardırop düzenleme işleminize rağmen karanlıkta kalan giysileriniz varsa ufak LED ışıklardan satın alabilirsiniz.

5) Kullanmayacağınız Kıyafetleri De Sınıflandırın

Fotoğraf: Madison Inouye

Yolumuza hangi giysilerle devam edeceğimiz karar verdik fakat işimiz henüz bitmedi. Şimdi sırada fazla kıyafetleri sınıflandırmak var. Çok fazla yıpranmış ya da eskimiş kıyafetlerinizi vakit kaybetmeden çöpe atabilirsiniz. Ancak kullanılabilir durumda olan ve yalnızca tercihen giymediğiniz kıyafetleri yardım kuruluşlarına ya da ihtiyaç sahibi kişilere bağışlamayı unutmayın.

 

Kapak Fotoğrafı: Chuttersnap