Dünya Kediler Günü: Sevimli Dostlarımızı Yakından Tanıyalım

Dünya Kediler Günü: Sevimli Dostlarımızı Yakından Tanıyalım

Artık neredeyse her şeyle ilgili bir özel gün var. Fakat dünyada kutlanan özel günler listesine baktığınızda kediler için birden çok gün olduğunu görebilirsiniz. Şüphesiz tarih boyunca en sevilen canlılardan biri olan kediler, komik oldukları kadar gizemli kalmayı da başarmış. 17 Şubat Dünya Kediler Günü dolayısıyla biz de sevimli dostlarımıza biraz daha yakından bakalım istedik.

Kedilerin Ana Vatanı Türkiye

beyaz kedi

Fotoğraf: C. Z. Shi

Tarih boyunca kediler, insanlar için hep özel bir yere sahip oldu. Oysa onlar ne atlar gibi yük taşıyabiliyor ne de köpekler gibi sürüleri koruyabiliyordu. Fakat onların yaptığı daha özel bir şey vardı, yemekleri korumak. Eski zamanlarda tarımın yoğun olduğu bölgelerde ekinlere musallat olan fareler de çoğaldı. Fareleri yiyeceklerden uzaklaştırmanın ve onların yaydığı hastalıklardan korunmanın en güvenli yolu ise kedilerden geçiyordu. Bu nedenle kediler tarım bölgelerinde yaşamaya başlarken insanlar da onları beslemeye, böylece insanlarla yakınlaşan kediler evcilleşmeye başladı. 

Bu gizemli canlıları merak eden bilim insanları çeşitli araştırmalar yaptı. Kaliforniya Üniversitesinden Leslie A. Lyons ve ekibi, çalışmaları sonucunda kedilerin 10 bin yıl önce evcilleştiğini ortaya koydu. Bu araştırmalarda ulaşılan izler ise Türkiye’yi işaret ediyordu. Tarımın oldukça geliştiği Türkiye, Irak, İran, Kuzey Afrika’yı kapsayan ve “Verimli Hilal” olarak adlandırılan bölge, kedilerin hayatımıza girdiği yer olarak biliniyor.

Antik Mısır’da Kediler

antik mısırda kedi

İnsanlar ilk defa bir çölün ortasında yer alan devasa yapıları gördüklerinde muhlaka şaşırmışlardır. Bunu biliyoruz çünkü bugün hala piramitlerin nasıl inşa edildiği tam olarak anlaşılmış değil. Mısır araştırılırken insanların karşısına yalnızca devasa yapılar veya farklı tanrılar çıkmadı. Kediler de bu medeniyetin önemli bir parçasıydı. Peki neden?

En önemli nedeni elbette tarım ürünlerini korumaları. Bu, Mısır için o kadar değerliydi ki kediler kutsal sayıldı ve tanrılarla neredeyse eşdeğer tutuldu. Bütün kediler firavuna aitti ve onlara zarar vermenin cezası idamdı. Hatta bir kedi tanrıça olan Bast da mitolojideki yerini aldı.

Kediler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

sevimli kedi

Fotoğraf: Joe Cleary

Kediler her ne kadar insanlarla yakınlaşmış olsalar da tam olarak evcilleştikleri söylenemez. Zaten tam da bu yüzden sizin bir kediyi sahiplendiğiniz değil onun sizi sahiplendiği söylenir. Elbette kedilere bazı numaralar ve komutlar öğretilebilir fakat asla bir köpek gibi gel dediğinizde her zaman gelmesini bekleyemezsiniz. 

Yine de kediler çeşitli yöntemlerle sizi sevdiğini gösterir. Eğer bir kedi sevilirken mırlıyorsa bu onun mutlu olduğunun işaretidir. Çoğu zaman kediler karınlarına dokundurmak istemez. Fakat eğer sırtüstü yatıp size karnını açıyorsa bu size güvendiğini gösterir. 

Kedilerin insanları daha büyük kediler olarak gördükleri söylenir. Belki de bu yüzden kediler sizi yalamayı ve temizlemeyi sever. Eğer sizi yalarken küçük ısırıklarla karşılaşırsanız korkmayın. Bu kedilerin sizi öpme biçimidir. 

Evinizde daha önce sokakta yaşamış bir kedi besliyorsanız ve onun zaman zaman dışarı çıkmasına izin veriyorsanız günün birinde salonunuzun ortasında ölü bir kuşla karşılaşabilirsiniz. Bu durum korkutucu gelse de aslında kediniz size bir hediye getirdiğini ve teşekkür ettiğini düşünüyor. 

oturan kedi

Fotoğraf: Tranmautritam

Dışarıda hayatta kalabiliyor olsa da kedinizin sokağa çıkmasına çok fazla izin vermemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü arabalar onlar için oldukça tehlikeli ve araştırmalar oldukça az bir nüfusa sahip olmasına rağmen Baltimore şehrinde her yıl 5 bin kedinin kazalar sonucu hayatını kaybettiğini gösteriyor. 

Son olarak kedilerin birçok davranışının vahşi doğalarından geldiğini unutmayın. Tuvaletini yaptıktan sonra koşarak uzaklaşması, doğada hareketsiz kaldığı bu zamanda av olma ihtimalinin artmasından kaynaklanıyor. Sürekli olarak yalanma ve temizlenme ihtiyacı ise farklı kokuların başka hayvanları çekmemesine yarıyor. Bıyıkları ise dengede kalması ve sığabilecekleri aralıkları belirlemesi için bir araç. Bu nedenle kedilerin bıyıklarının kesilmesi, yıkanması, tırnak koruyucular veya kıyafetler giydirilmesi onlar için adeta birer işkence.

Tarih boyunca sahiplenme ve bakma sebebi ne olursa olsun bu özel hayvanların insanlara çok iyi geldiği bir gerçek. Herkese kedileriyle bol mırlamalı ve oyun dolu günler diliyoruz.