Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Evdeki ve sokaktaki hayvan dostlarınız için kolay bir şekilde kedi evi yapmanın yollarını arıyorsanız bu yazımız tam size göre! Elinizdeki birkaç malzeme ile konforlu ve sevimli bir kedi evi yapmanız mümkün. Kedi evi yapımı söz konusu olduğunda herkes hangi malzemeyi nasıl kullanması gerektiğini merak ediyor. Aynı zamanda hangi malzemeden en iyi kedi evi yapılır sorusu da sıklıkla yöneltilen sorulardan biri oluyor. Evcil hayvan dostlarınızın konforunu ön plana çıkaracağınız kedi evlerini kolay ve hızlı bir şekilde hazırlamanız mümkün. 

Sokaktaki Dostlarımız İçin Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: Pixabay

Sokak kedileri için ev yapmaya karar verdiyseniz malzeme, tasarım ve ihtiyaç duyulan ürünlerin listesini yapmaya başlayabilirsiniz. Her defasında kedi evini yenilemek ya da onarmak istemiyorsanız, sokak kedileri için yapacağınız evin daha sağlam malzemelerden olmasına dikkat edebilirsiniz. 

Yaz aylarında kolay ve hızlı bir şekilde kedi evi yapmak istiyorsanız karton evler harika bir alternatif. Aynı zamanda renkli boyalarla bu evi çok daha sevimli bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra yaratıcılığınıza ve mevsim şartlarına göre; karton, ahşap, strafor, lastik ve metal malzemelerden de kedi evi yapabilirsiniz. 

Soğuğa Dayanıklı Kedi Evi Modelleri

Soğuğa Dayanıklı Kedi Evleri

Fotoğraf: Coong

Soğuğa dayanıklı bir kedi evi yapmak için belli malzemeleri kullanmanız gerekiyor. Bunun için sağlam ve dayanıklı bir kedi evi yapabileceğiniz uygun malzemeleri listeleyerek işe koyulabilirsiniz. 

Ahşaptan yapılan kedi evleri her ne kadar zahmetli olsa da soğuk, rüzgar ve yağmura karşı koruma sağlayan en iyi seçeneklerin başında geliyor. El becerileriniz iyiyse ahşap ve kartondan kolay bir şekilde kedi evi yapmanız mümkün. 

İşte soğuğa dayanıklı kedi evi alternatifleri… 

 • Ahşap kedi evi 
 • Karton kedi evi 
 • Metal kullanılarak yapılan kedi evi 
 • Battaniye ve keçe kullanılarak yapılan kedi evi 

Kartondan Kedi Evi Yapımı

Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Fotoğraf: Piqsels 

Hayvan dostlarınız için kartondan kedi evi yapımı oldukça kolay ve zahmetsiz. Düşük bir bütçe ile kedi evi yapmanıza imkan tanıyan kartonlar bu işlem için harika bir alternatif. 

Kedi evi yapımına geçmeden önce ihtiyaç duyacağınız tüm malzemelerin elinizin altında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Her yerde kolayca bulabileceğiniz malzemelerin listesi şöyle: 

 • Kedilerin sığabileceği ve rahat edeceği büyüklükte bir karton kutu
 • Maket bıçağı veya makas
 • Koli bandı
 • Kalem
 • Kaplama için tişört 
 • Streç film ya da plastik poşet
 • Süslemek için renkli kalem ve sticker 

Malzemelerinizi topladıysanız sıra geldi kedi evini yapmaya… 

 • İlk olarak aldığınız karton kutunun etrafını bir tarafı açıkta kalacak şekilde bantlayın. 
 • Daha sonra kolinin üzerine kedinin geçmesini engellemeyecek büyüklükte bir kapı yeri belirleyin. İşinizi kolaylaştırmak için kapı şeklini kalem ile çizebilirsiniz. 
 • Yapacağınız kedi evi için ilk şekil belirlendiğine göre, şimdi soğuktan korumak için tişört adımına geçebilirsiniz. Artık giymediğiniz bir tişörtü değerlendirmek ve geri dönüştürmek için kedi evini kaplamak harika bir alternatif. Bulunduğunuz bölgede yoğun yağış varsa tişörtten önce streç film sarmayı unutmayın. Streç film ile kedi evini sararken her yerin iyice sarıldığından emin olun. Aksi halde kedi evi ilk yağmurda ıslanabilir. 
 • Kaplama işlemini tamamladıktan sonra kedi evinin alt kısmı için işleme başlayabilirsiniz. Alt taban için kullanmadığınız bir yastık ya da süngerden yardım alarak kedi evini daha konforlu hale getirebilirsiniz. 
 • Kartondan kedi eviniz hazır!

Yaratıcı Kedi Evi Fikirleri

Bilinen kedi evi modelleri size sıradan geliyorsa farklı alternatifler denemeye ne dersiniz? Görsel açıdan hoş görünen ve konforu ile öne çıkan bir kedi evi modeli arıyorsanız birden fazla seçenek bulmanız mümkün. İşte farklı malzemeleri bir araya getiren yaratıcı kedi evi fikirleri… 

Ahşap Kedi Evi 

Ahşap Kedi Evleri

Fotoğraf: Milivigerova 

Dış mekan kedi evi için yaratıcı ve dayanıklı bir fikir arıyorsanız ahşap malzemeler en iyisi. Ahşap kedi evlerini; şık, konforlu ve dayanıklı bir malzeme sunduğu için uzun soluklu bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz. Bu tarz kedi evlerini daha çok el işçiliği ve emek gerektirdiği için acil olmayan durumlarda kullanabilirsiniz. 

Leğen ile Yapılan Kedi Evi 

Leğenden Kedi Evi Yapımı

Fotoğraf: Jonathon Cooper

Leğen ile kedi evi yapıldığını duyunca şaşırabilirsiniz ancak bu harika bir alternatif. Yağmura, kara ve soğuğa dayanıklı olan leğen, kedilere çok daha konforlu bir ev seçeneği sunuyor. Bu ev için iki leğen, yapıştırıcı ve makasa sahip olmanız yeterli. İki leğenin birbirine bakacak şekilde yapıştırılması ve kapının kesilmesi ile kedi evi tamamlanıyor. İşte hayvan dostlarınızı korumak bu kadar kolay! 

Atık Malzemelerle Kedi Evi

Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Fotoğraf: Monsterkoi

Karşınıza çıkan kedi evi fikirleri size sıradan geliyorsa atık malzemeleri değerlendireceğiniz bir ev hazırlamaya ne dersiniz? Geniş kovalar ve damacanalar, geri dönüştürülerek yapılan kedi evi seçeneklerinin başında geliyor. Bu malzemeleri atık kumaş ve kullanılmayan tişörtlerle kaplayarak çok daha kullanışlı bir yuva hazırlamanız mümkün. 

Kedi Evi Yapımı Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kedi Evi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Fotoğraf: Pexels

İlk kez kedi evi yapacak olanlar malzeme seçiminden uygulama adımına kadar pek çok detayı araştırararak işe koyuluyor. Evcil hayvan dostlarınız ve sokaktaki kediler için bir ev tasarlamaya karar verdiyseniz aşağıdaki adımları takip etmeyi unutmayın. 

İşte kedi evi yapımı konusunda dikkat etmeniz gerekenler… 

 • Kedi evi hazırlarken büyük bir naylon poşet, streç film ya da çöp poşeti ile yuvayı kaplayarak kedilerin rüzgârdan ve soğuktan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. 
 • Kedi evi yapımında ölçüler sıklıkla sorulan sorulardan biri oluyor. Bunun için kedi evini üst ve alt bölümleri 50 x 40 cm, yan bölümleri 45 x 40 cm olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. 
 • Kedi evinin tabanına koyacağınız minder veya yastığı seçerken ayrıca dikkatli olmanız gerekiyor. Soğuktan etkilenmemesi için kedi evinin altına koyacağınız minderi zemine iyice bantlamanız önemli. 
 • Konforlu ve işlevsel bir kedi evi hazırlarken küçük detayları gözden kaçırabilirsiniz. Özellikle kedi evinde bulunan kaplar en çok unutulanlar arasında. Kedi evinde iki tane kaba yer vermeniz çok önemli. Kediler, su ve yemeği aynı anda tüketme alışkanlığına sahip değil. Bu nedenle su ve yemek için iki ayrı kap kullanmak gerekiyor. 
 • Bazı kedi evleri, tasarımı gereği yapıştırıcı ile hazırlanıyor. Bulunduğunuz iklim şartları bu forma uygun değilse yağmurda ıslanan kedi evinin yapıştırıcıları zamanla bozulabiliyor. Bu nedenle kedi evi yaparken tasarıma uygun olduğu durumlarda zımba gibi materyallerden yardım alabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Pixabay