Basit ve Kolay Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Basit ve Kolay Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Evdeki ve sokaktaki hayvan dostlarınız için kolay bir şekilde kedi evi yapmanın yollarını arıyorsanız bu yazımız tam size göre! Elinizdeki birkaç malzeme ile kedi evi yapabilir, soğuk kış ayları yaklaşırken sokaktaki dostlarımız için yeni bir yuva oluşturabilirsiniz. İşte adım adım basit kedi evi yapımı yöntemleri…

Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Basit ve Kolay Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Sokak kedileri için ev yapmaya karar verdiyseniz malzeme, tasarım ve ihtiyaç duyulan ürünlerin listesini yapmaya başlayabilirsiniz. Her defasında kedi evini yenilemek ya da onarmak istemiyorsanız, sokak kedileri için yapacağınız evin daha sağlam malzemelerden olmasına dikkat edebilirsiniz. 

Yaz aylarında kolay ve hızlı bir şekilde kedi yuvası yapmak istiyorsanız karton evler harika bir alternatif. Aynı zamanda renkli boyalarla bu evi çok daha sevimli bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra yaratıcılığınıza ve mevsim şartlarına göre; karton, ahşap, strafor, lastik ve metal malzemelerden de kedi evi yapabilirsiniz. Fakat ne olursa olsun, eski malzemeler kullanmaya dikkat edin. Kullanılmış malzemelerden kedi evi yapmak, oluşturacağınız karbon emisyonundan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Kartondan Kedi Evi Yapımı

Basit ve Kolay Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Hayvan dostlarınız için kartondan kedi evi yapımı oldukça kolay ve zahmetsiz. Düşük bir bütçe ile kedi evi yapmanıza imkan tanıyan kartonlar bu işlem için harika bir alternatif. Ancak kartonların yağmura karşı dayanıksız olacağını ve yalnızca yaz aylarında, korunaklı bir yerde işe yarayabileceğini belirtmemizde fayda var..

Malzemeler:

 • Kedilerin sığabileceği ve rahat edeceği büyüklükte bir karton kutu
 • Maket bıçağı veya makas
 • Koli bandı
 • Kalem
 • Kaplama için tişört 
 • Streç film ya da plastik poşet
 • Süslemek için renkli kalem ve sticker 

Yapılışı:

 1. Kutuyu Oluşturun:İlk olarak aldığınız karton kutunun etrafını bir tarafı açıkta kalacak şekilde bantlayın. 
 2. Kapıyı kesin: Daha sonra kolinin üzerine kedinin geçmesini engellemeyecek büyüklükte bir kapı yeri belirleyin. İşinizi kolaylaştırmak için kapı şeklini kalem ile çizebilirsiniz. 
 3. Yalıtım Yapın: Yapacağınız kedi evi için ilk şekil belirlendiğine göre, şimdi soğuktan korumak için tişört adımına geçebilirsiniz. Artık giymediğiniz bir tişörtü değerlendirmek ve geri dönüştürmek için kedi evini kaplamak harika bir alternatif. Bulunduğunuz bölgede yoğun yağış varsa tişörtten önce streç film sarmayı unutmayın. Streç film ile kedi evini sararken her yerin iyice sarıldığından emin olun. Aksi halde kedi evi ilk yağmurda ıslanabilir. 
 4. Yatak Yeri Oluşturun: Kaplama işlemini tamamladıktan sonra kedi evinin alt kısmı için işleme başlayabilirsiniz. Alt taban için kullanmadığınız bir yastık ya da süngerden yardım alarak kedi evini daha konforlu hale getirebilirsiniz. 

Leğenden Kedi Evi Yapımı

Basit ve Kolay Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Dayanıklı kedi evi denildiğinde ilk akla gelen yöntemlerden biri de leğenden kedi evi yapımı! Plastik leğenler, suya ve kırılmaya karşı güçlü bir dayanıklılık sağlarken aynı zamanda sokak kedileri için oldukça büyük bir yaşama alanı sunuyor. Üstelik leğenden kedi yuvası yapımı,  listemizdeki diğer seçeneklere kıyasla uygulaması oldukça basit birkaç adımdan oluşuyor.

Malzemeler:

 • Büyük bir plastik leğen
 • Kesme aracı (makas veya bıçak)
 • Yalıtım malzemesi (örneğin, köpük levha veya eski bir battaniye)
 • Kedi yatağı veya battaniye

Yapılışı:

  1. İşaretleme: İlk olarak, plastik leğenin iç kısmını kullanarak kedi evinizin girişini işaretleyin. Bu, kedinin içeri gireceği ve dışarı çıkabileceği bir alan olacak.
  2. Kesim: Makas veya bıçağınızı kullanarak işaretlediğiniz girişi kesin. Olabildiğince düzgün bir kesim yapmaya çalışın ve olası sivri plastik parçalarını zımpara ile törpüleyin.
  3. Yalıtım Ekleyin: Kedinizin sıcak ve rahat kalması için leğenin iç duvarlarına yalıtım malzemesi ekleyin. Bu, özellikle soğuk havalarda daha iyi bir izolasyon sağlayacaktır. Köpük levha veya havlu kullanabilirsiniz.
  4. Kedi Yatağı veya Battaniye Ekleyin: Kedi evinin içine kedi yatağı veya battaniye ekleyin. Bu, kedinizin rahat bir yatma alanına sahip olmasını sağlar.
  5. Kedi Evi Şeklini Belirleyin: Bu aşamadan sonra hazırladığınız plastik leğenin ters veya düz olup olmadığına karar verebilirsiniz. Eğer ters koymaya karar verirseniz çatı oluşturmak zorunda kalmazsanız ancak tabanı doldurmanız gerekir. Eğer leğeniniz yeterince büyükse üstünü bir tahta ile kapatarak sabitleyebilirsiniz.

Soğuğa Dayanıklı Kedi Evi Yapımı

Basit ve Kolay Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler
Fotoğraf: Unsplash | Marthijn Brinks

Türkiye iklimi sokak hayvanları için özellikle kış aylarında oldukça zorlayıcı olabiliyor. Öte yandan halihazırdaki yuvalar, hava şartlarının kötüleşmesiyle birlikte günden güne bozularak kullanılmaz hale gelebiliyor.

Buna karşın yapabileceğiniz soğuğa dayanıklı kedi evi tasarımı, birçok canın kurtulmasına yardımcı olabilir. Az sonra vereceğimiz yöntem, yapılışı açısından biraz zor olsa da kediler için sağlam bir yuva sağlayacağını söyleyebiliriz.

Malzemeler:

 • Kalın tahta levhalar
 • İzolasyon malzemesi (örneğin, strafor veya eski battaniyeler)
 • Çatı için su geçirmez malzeme (örneğin, su geçirmez çatı örtüsü)
 • Ahşap vida ve çivi
 • Tornavida ve çekiç
 • Kumaş veya kapı perdesi (giriş olarak kullanmak için)
 • Isıtıcı lamba veya elektrikli ısıtıcı (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 1. Kutu Şeklini Oluşturun: Kalın tahta levhaları kullanarak kedi evinin kutu şeklini oluşturun. Fazladan tahtanız varsa üçgen çatı oluşturarak kedi evinin kar altında kalmasını engelleyebilirsiniz. 
 2. İzolasyon Malzemesi Ekle: Kutunun içini izolasyon malzemesi ile doldurun. Bu, kedinin sıcak kalmasına yardımcı olacaktır.
 3. Çatıyı Oluşturun: Su geçirmez bir malzemeyi kullanarak kedi evinin çatısını oluşturun. Bu, yağmurdan koruyacaktır.
 4. Girişi Kesin: Kedinin gireceği girişi biraz daha küçültürerek rüzgardan ve soğuktan ekstra koruma sağalyabilirsiniz. Bunun için giriş ölçülerini 20×20 cm bırakacak şekilde daraltma yapacak bir tahta çerçeve ekleyebilirsiniz. Bu aşamada ölçülerinizi doğru aldığınızdan ve çerçevenin aşağıya sıfırlandığından emin olun.
 5. Yalıtım Ekleyin: Kedinizin sıcak kalması için kutunun iç duvarlarına yalıtım malzemesi ekleyin. Köpük levha veya havlu kullanabilirsiniz.
 6. Kedi Yatağı Ekleyin: Kedi evinin içine kedi yatağı veya battaniye ekleyin. Bu, kedinizin rahat bir yatma alanına sahip olmasını sağlar.

Eski Mobilyadan Kolay Kedi Evi Yapımı

Basit ve Kolay Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

Kedi evi yapmak için çözümü bazen uzakta aramamak gerekir. Evinizde atmayı düşündüğünüz eski bir televizyon konsolu, komidin veya raf, kolaylıkla kedi evine dönüştürülebilir. Bu noktada ihtiyacınız olan yalnızca kötü parçaların değiştirilmesi, güzel bir yalıtım ve biraz tamir! İşte evinizdeki eski bir komidin veya rafı kedi evine dönüştürmeniz için yapmanız gerekenler…

Malzemeler:

 • Tahta levha
 • Ahşap vidası veya çivi
 • Matkap veya çekiç
 • Kaplama için kumaş veya boya
 • Makas
 • Eski perde
 • Ahşap tutkalı
 • Testere
 • Kedi yatağı veya eski minder

Yapılışı:

 1. Çerçeveyi Belirleyin: Eski konsol veya rafınızı kullanılabilir durumdaki bölümünü kalanından ayırın. Ayırdığınız parçanın küp formunu koruduğundan ve çok büyük olmadığından emin olun.
 2. Ölçü Alın: Kapı girişi alanını belirleyin ve kapatılması gereken diğer yüzler için ölçü alın.
 3. Açık Yüzleri Kapatın: Aldığınız ölçülere göre tahtadan parça kesin. Ahşap tutkalı ve vida kullanarak sağlam bir şekilde boş kalan yüzleri kapatın.
 4. Kapı Girişini Küçültün: Kapı girişini bir kedinin geçebilecebileceği ölçüde küçültmek için ölçü alın. Yaklaşık olarak 20×20 cm boyundaki bir giriş, kedilerin rahatçı girmesi için yeterli olur. Girişi küçültmek adına artık tahta parçalarından bir çerçeve oluşturun ve monte edin.
 5. Kedi Evini Süsleyin: Boya veya kumaş kullanarak kutuyu istediğiniz şekilde süsleyin.
 6. Giriş Perdesi Yapın: Girişe kediler tarafından kolaylıkla açılabilecek şekilde bir kumaş perde yerleştirin. Uygun gördüğünüz minder veya battaniyeyi içeriye yerleştirin.

Kedi Evi Yaparken Bunlara Dikkat!

Basit ve Kolay Kedi Evi Yapımı İçin Fikirler

İlk kez kedi evi yapacak olanlar için malzeme seçimi oldukça zorlayıcı olabiliyor. Öte yandan işin pratik kısmı da tecrübesi olmayan kişilerin sürecini bir hayli uzatabilir. Peki, kedi barınağı yapımı için nelere dikkat etmek gerekiyor?

 • Kedi evi hazırlarken büyük bir naylon poşet, streç film ya da çöp poşeti ile yuvayı kaplayarak kedilerin rüzgârdan ve soğuktan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. 
 • Kedi evi ölçüleri, en sık sorulan sorulardan biri. Her kedi evi farklı boyutlarda olsa da standart bir kedi evini, üst ve alt bölümleri 50 x 40 cm, yan bölümleri 45 x 40 cm olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. 
 • Kedi evinin tabanına koyacağınız minder veya yastığı seçerken ayrıca dikkatli olmanız gerekiyor. Soğuktan etkilenmemesi için kedi evinin altına koyacağınız minderi zemine iyice bantlamanız önemli. Ayrıca kedilerin tırnaklarıyla zarar vermesine karşın minderlerin oldukça dayanıklı olduğuna dikkat edin.
 • Konforlu ve işlevsel bir kedi evi hazırlarken küçük detayları gözden kaçırabilirsiniz. Özellikle kedi evinde bulunan kaplar en çok unutulanlar arasında. Kedi evinde iki tane kaba yer vermeniz çok önemli. Kediler, su ve yemeği aynı anda tüketme alışkanlığına sahip değil. Bu nedenle su ve yemek için iki ayrı kap kullanmak gerekiyor. 
 • Bazı kedi evleri, tasarımı gereği yapıştırıcı ile hazırlanıyor. Bulunduğunuz iklim şartları bu forma uygun değilse yağmurda ıslanan kedi evinin yapıştırıcıları zamanla bozulabiliyor. Bu nedenle kedi evi yaparken tasarıma uygun olduğu durumlarda zımba gibi materyallerden yardım alabilirsiniz. Tahta birleştirirken ahşap yapıştırıcı ve vidayı kullanmak, sağlamlığı artıracaktır.
 • Kedi evinizi güneşten ve yağmurdan korunan bir yere koymaya çalışın. Ayrıca köpeklerin saldırısına karşı direkt sokağa koymak yerine korunaklı bir bahçeye koymak, kedilerinizin daha rahat etmesini sağlayacaktır.