Kedilerin Hareketleri ve Anlamları

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları

Hiç kedilerle konuşmak istediniz mi? Eğer yaşam alanınızı bir kediyle paylaşıyorsanız bunu istememiş olmanız mümkün değil. Kedilerin insanlarla olan ilişkileri en az kendileri kadar enteresan ve incelenmeye değer. 2019’da yayınlanan bir araştırmaya göre kediler; sosyallik, sinir bozukluğu veya sakinlik gibi duygusal özellikler bakımından insanların kişiliklerini taklit ediyorlar. Kediler, her ne kadar bizi umursamıyorlarmış gibi davransalar da aslında bizi gözlemliyor, hatta hareketlerimizi ve duygu durumlarımızı içselleştirebilecek kadar iyi anlıyorlar. Peki, biz insanlar, nankör olarak adlandırdığımız özgür ruhlu empatik dostlarımızı anlamak için ne kadar çaba gösteriyoruz? Onların anlatmak istediklerini ne kadar görebiliyoruz? Hadi kedilerin hareketleri ve davranışlarıyla bize neler söylemek istediklerine bakalım…

Seni Seviyorum!

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları
Kedilerin hareketleri ve anlamları: Kısık gözler

Fotoğraf: Yerlin Matu

Belki de en evrensel duygulardan biri olan sevgiyi kediler de insanlar gibi farklı şekillerde ifade edebiliyor. Kediniz gözlerini kısıp size bakıyor ve ağır ağır gözlerini kırpıyorsa size sevgi gösteriyor demektir. Buna karşılık vermek istiyorsanız göz teması kurup siz de aynısını yapabilirsiniz. Deneyin! Ayrıca kedinizin sizi yalaması da sizi kendi klanından gördüğü için temizlediği ve sizi sevdiği anlamına gelir. Biraz temizlikten kime zarar gelir ki? 

Bazı durumlarda ise kediniz küçük ısırıklarla sizi öpücüklere boğabilir ve kafasını size sürterek size sahiplendiğini gösterebilir. Bu davranışların hepsi “seni seviyorum” anlamı taşır.

Seninle Çok Mutluyum! 

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları

Fotoğraf: James Johnson 

Kediler süt emdikleri dönemde süt akışını arttırmak için annelerinin meme bölgelerine patileriyle baskı yapar ve onları yoğurur Eğer kediniz patilerini açıp kapayarak aynısını size de yapıyorsa onu belki de annesinin yanında olduğu kadar mutlu ediyorsunuz demektir. Buna ek olarak çıkardıkları karakteristik “mırr” sesi de onların mutlu olduğuna işaret. 

Korkuyorum…

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları

 Fotoğraf: Thomas Bormans

Kediler korktuklarında çoğu hayvan gibi kendilerini olabildiğince küçültmeye çalışırlar. Bu yüzden bir kedi kuyruğunu bacakları arasına sıkıştırıyorsa, kulaklarını yere yaklaştırmışsa ve göz bebekleri büyümüşse korkuyor demektir. Böyle durumlarda sakinleşmesi için kediye alan tanımalısınız.

Beni Rahat Bırak!

Kedilerin hareketleri içerisinde kuyruk şekilleri de önemli bir yere sahip. Bir kedi ritmik bir şekilde kuyruğunu bir yandan bir yana sallıyorsa onun sizinle oynamak istediğini düşünebilirsiniz fakat bu doğru değildir. Kediniz bunu yapıyorsa büyük ihtimalle size sinir olmuştur. Onu böyle zamanlarda rahat bırakmalısınız. Kedinin bu hareketi, aynı zamanda onun alarmda olduğunu da gösterir ve hal böyleyken onu sevmekte ya da mıncıklamakta ısrar ederseniz tatsız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

Hadi Oynayalım!

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları
Kedilerin hareketleri ve anlamları: Dik kuyruk

Fotoğraf: Kabo

Kediniz kuyruğu ve kulakları dik bir şekilde yanınıza geliyorsa oyun oynamak istiyor olabilir. Aynı zamanda oyun isteyen bir kedi, genellikle kafasını yukarı doğrultur. İyi eğlenceler!

Sana Güveniyorum!

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları
Kedilerin hareketleri ve anlamları: Sırtüstü yatmak

Fotoğraf: Paul Hanaoka

Kedinin en savunmasız bölgesi karın bölgesidir. Minik dostunuzun yanınızda karnı açık bir şekilde yatıp yuvarlanması, onun size güvendiğini gösterir. Ancak köpeklerin aksine kedinin bu hareketi, size onun göbeğini mıncıklamanız için bir davet değildir. Karnının okşanmasından hoşlanan kediler olsa da kedilerin en savunmasız bölgelerinin mıncıklanması, çoğu zaman iyi bir fikir değil.

Kedilerin hareketleri arasında güveni simgeleyen bir başka davranış ise kedinin size arkasını dönmesi ve kuyruğunu yüzünüze sürmesidir. Kediler birbirlerinin arkalarını koklayarak selamlaşırlar. Bu yüzden kedinin size kendini koklatması aslında çok özel ve gurur duyulacak bir şeydir. Arkayı dönerek iltifat etmek tam da kedilere yakışır bir hareket!

 

Birazdan Saldıracağım!

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları
Kedilerin hareketleri ve anlamları: Kabarmak

Fotoğraf: Tetsuko Kurashiba

Bir kedi, saldıracağı zaman rakiplerine büyük görünmek ister. Kediler bu yüzden saldıracaklarında kürklerini kabartırlar ve parmak uçlarına gelerek vücutlarını yay şekline getirirler. Bazı kediler oyun oynarken de böyle davranabilir ancak bu hareketlerle beraber kediniz dişlerini gösteriyorsa saldırı çok olası demektir.

Bir Şeyler Peşindeyim… 

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları

Göz bebekleri kocaman, patilerinin arasına kafasını yerleştirmiş, vücudunu yere yakın tutarken poposunu sallayan kedilerin ne kadar şirin göründüğünü hepimiz biliyoruz. Bu görüntü ne kadar tatlı ve komik olsa da kediniz bunu yaparken aslında çok ciddi bir işle uğraşıyor. Kıvırtan bir kedi aslında avlanmaya ve öne zıplamaya hazırlanır. Kedinin ayaklarını oynatması ona kendini öne atması için güç verirken, yere yakın olması potansiyel avının onu görmemesini sağlıyor. Tabii bu av, ev kedileri için sinek, şişe kapağı ya da bir toz parçası bile olabilir. 

Hastayım…

Kedilerin Hareketleri ve Anlamları

Fotoğraf: Lily Banse 

Kediniz, belli bir bölgesi okşandığında sinirleniyor, evin içinde sürekli ya da normalden farklı bir şekilde miyavlıyorsa hasta olabilir. Ayrıca halsizlik ve sürekli mırıldanmak da kedilerin hareketleri arasında hastalık belirtisi olarak kabul edilir. Bu gibi durumlarda gözlerde ve burunda iltihap da görülebilir. Kedinizin patileri ve kulak içleri normalde olduğundan sıcaksa minik dostunuzun ateşi olabilir. Kediniz normalden farklı davranıyorsa onu veterinere götürmenizde fayda var. 

Kapak Fotoğrafı: ilyessuti