online alışveriş

Sürdürülebilir Online Alışveriş İçin 7 İpucu

Online alışveriş oldukça pratik, bu bir gerçek. Peki bilinçsiz olarak yapılan online alışverişin çevreye verdiği zararın kaçımız farkındayız? Mağaza satışlarına kıyasla, “bir tıkla” gerçekleştirmiş olduğumuz bu alışverişlerin %30’u geri iade ediliyor. İşte tam da bu sebepten bilinçli bir tüketici olarak devreye sokmamız gereken bir şey var: Sürdürülebilir online alışveriş! Online alışverişi sürdürülebilir hale getirmek için neler yapmamız gerekiyor?

Bu yazımızda sizlere küçük adımlarla büyük değişimleri mümkün kılmak için online alışverişi sürdürülebilir hale getirmenin 7 yolundan bahsediyoruz! 

Marka ve Sertifika Kontrolü Yapın 

sürdürülebilir online alışveriş
Fotoğraf: BlackSalmon

Sürdürülebilir online alışveriş için ilk aşama elbette çevreye duyarlı markalardan alışveriş yapmak. Bunun için alışveriş yapacağınız markanın sürdürülebilirlik uygulamalarını bilmeniz gerekir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler neler? 

 • Organik, bambu, pamuk, kenevir gibi çevre dostu malzemeler kullanan markalardan alışverişi tercih edin. 
 • Sürdürülebilir üretim uygulamalarını benimseyen, etik değerleri konusunda şeffaf markaları araştırın
 • Markaların sahip olduğu Eco Friendly, GRS (Global Recycle Standard), GOTS (Global Organic Textile Standard), RCS (Recycle Claim Standard) gibi sertifika ve belgeleri kontrol edin
 • Yerel ve küçük işletmelere her zaman öncelik verin. Böylece yalnızca yerel ekonomiyi desteklemekle kalmaz, ulaşım mesafesi kısaldığı için daha kısa süreli nakliye ile karbon ayak izini de azaltmış olursunuz. 

İhtiyacınız Olanı Alın 

alışveriş ipuçları
Fotoğraf: Nataliya Vaitkevich

Online alışverişin verdiği rahatlık, “ücretsiz kargo” seçenekleri ve “bir tıkla” ulaşma kolaylığı birçoğumuzu gereksiz alışverişe sürüklüyor. Sürdürülebilir online alışveriş için yalnızca ihtiyacınız olan ürünleri satın alın ve israftan kaçının. Peki ya nasıl?

 • “Satın al” butonuna basmadan önce kendinize sormanız gereken bir soru var: Gerçekten bu ürüne ihtiyacım var mı?
 • Alışveriş yapmadan önce ihtiyaç listesi hazırlayın ve “Bunlara da göz atın” gibi seçeneklere kanmayın. Alışveriş listenize sadık kalın. 
 • “Ücretsiz kargo” promosyonunun amacı sizleri daha fazla harcamaya sürüklemek. Limiti doldurmak için sepetinize eklediğiniz ürünlerin kaçına gerçekten ihtiyacınız var? 
 • Online alışverişi sürdürülebilir hale getirmek için tek kullanımlık ürünlerden kaçının. Yüksek kaliteye sahip, uzun süre dayanacak ürünler tercih edip değişim ve atık miktarını azaltın.

İkinci El Alışverişe Yönelin

online alışveriş
Fotoğraf: Vlada Karpovich

Vintage ve ikinci el, her ikisi birbirinden oldukça farklı şeyler olsa da vintage ürün ve kıyafetlerin popülerliği ile birlikte birçok kişinin ikinci el alışverişe olan yaklaşımı değişim göstermeye başladı. Peki neden ikinci el? 

 • Sürdürülebilir online alışveriş için çevrimiçi ikinci el mağazalara yönelmek her şeyden önce daha ekonomik
 • İkinci el ürünler tercih etmek yeni ürünlere olan talebi azalttığı gibi, hızlı modanın zararlarını da azaltmaya yardımcı oluyor.
 • İkinci el ürün tercih etmek yalnızca yeni ürünlerin üretilmesindeki enerji israfına değil, bu ürünlerin paketlenme ve nakliyesindeki enerji kaybını da ortadan kaldırıyor.

Ürünlerinizi Tek Sepette Birleştirin 

güvenli alışveriş
Fotoğraf: Ron Lach

Birden fazla online alışveriş sitesinden veya satıcıdan sipariş vermek hem daha fazla atık hem de ekstra karbon ayak izi demek. Sürdürülebilir online alışveriş için ürünlerinizi tek sepette birleştirin

 • Almak istediğiniz ürünleri çeşitli web sitelerinden ve kullanıcılardan araştırın. Farklı sitelerden alışveriş yapmak yerine mümkünse aynı web sitesinden ve tek kullanıcıdan alışveriş yapmaya çalışın. 
 • Acil bir ihtiyacınız olmadığı sürece alışverişinizi bekletin ve küçük teslimatlar yerine her şeyi tek bir büyük pakette birleştirin. 

Alışverişlerde toplu alımlar hem satıcı için daha az ambalaj demek, hem de sizin için daha az atık. Üstelik her yolculukta doğada bıraktığımız ayak izlerinin arttığını düşünürsek tek seferlik sevkiyat daha az ayak izi oluşturacak.

Ambalaj Kontrolü Yapın 

sürdürülebilir alışveriş
Fotoğraf: Cocarinne

Ambalaj dedik, atık dedik… Bunları her ne kadar her zaman konuşuyor olsak da online alışverişlerde çevre kirliliğine büyük ölçüde etkili olan ambalajları gözden kaçırmak muhtemel. 

Okyanuslardan toplanan plastiklerle üreten ambalajlar veya biyobozunur, kompostlanabilir ambalajlar tercih eden markaların/firmaların sayısı her geçen gün artıyor.  Siz de online alışverişi sürdürülebilir hale getirmek için minimal ve doğa dostu ambalaj kullanan markalar tercih edin. 

İadeleri Azaltın

çevre dostu kargo
Fotoğraf: Artem Podrez

Müşterilerin internetten aldıkları ürünlerin %30’unu geri iade ettiğini biliyor muydunuz? Shopify, ürünlerin %30’unun geri iade edildiğini belirtirken online alışverişlerin mağazadan yapılan alışverişe kıyasla üç kat daha fazla iadeye yol açtığı raporlanmış. Peki ya bu iadelerin atık ve emisyona yol açtığının farkında mıyız? Online alışverişi sürdürülebilir hale getirmek için iadeleri azaltın

 • Sepetinizdeki ürünleri %100 emin olana kadar bekletin. Online alışverişin belki de en güzel yanı satış görevlisinin baskısından uzak, ürün hakkında istediğin kadar düşünebilmek! 
 • Ürün açıklamalarını dikkatli okuyun.
 • Ürünlerde verilen ölçüleri ve beden kılavuzlarını kontrol edin. 
 • Almak istediğiniz ürünlere yapılan yorumları okuyun, alıcı görsellerine göz atın. 

Online alışverişler iadelerini aza indirmek için üzerine düşeni yap. Her zaman aklında olsun: Daha az iade ve paket = Daha az atık ve emisyon. 

Ambalajları Doğru İmha Edin 

geri dönüştürülmüş ambalaj
Fotoğraf: Piotr Musiol

Tekrar geldik ambalaj konusuna! Alışveriş yaptınız, artık ürün elinizde. Online alışverişi sürdürülebilir hale getirmek için son adım ambalajları doğru imha etmek gerek.

 • Ambalajlara yeniden hayat verin, tekrar tekrar kullanın.
 • Kutuları saklama kabı olarak kullanabileceğiniz gibi evin içinde başka bir kullanım alanı olabilir mi diye bir göz atın. Belki ileri dönüşüm projeleri ile bu kutular evinizde bambaşka şekillerde yerini alır. 
 • Komposta uygun malzemelerden kompost yaparken yararlanın.
 • Kutuları ve kabarcıklı ambalajları mobilyacılara veya kargo firmalarına götürün; bunların tekrardan kullanılmasına yardımcı olun.

Kaynak

The Environmental Impact of Returning Online Products, CleanHub

Kapak Fotoğrafı: Negative Space