Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Türkiye’den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Sorumluluk duygusundan başlayıp gereklilik noktasına ulaşan bir çerçevede, günümüzde giderek daha fazla marka sürdürülebilirlik kavramını destekliyor ve üretimde çevre dostu bir yaklaşımı benimsiyor. Dünyada artan bu trende Türkiye’den de pek çok marka ayak uydurmuş durumda. Alışverişlerinizde tercih ederek tüketimden doğan karbon ayak izinizi minimuma indirebileceğiniz yerli doğa dostu markalar yazımızın devamında. Keyifli okumalar!

Doğa Dostu Marka Ne Demek?

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar
Fotoğraf: Unsplash | Boxed Water Is Better

Bilim insanlarının uzun yıllar süren ısrarlı uyarıları ile birlikte hayatımıza giren iklim değişikliği kavramı; yok olan türler, bitmeyen afetler ve her gün ortaya çıkan yeni bir doğa krizi ile varlığı yadsınamaz bir noktaya geldi. İklim değişikliği artık hayatımızdan çıkmayacağına göre; bireyler, şirketler ve siyaset yapıcılar olarak gezegenimizi nasıl etkilediğimizin farkına varmak için daha doğru bir zaman olamazdı. 

Dünyada artış gösteren sürdürülebilirlik trendi, Türkiye’de de artan bir eğride her geçen gün daha fazla kişi tarafından benimseniyor. Kişilerin çevre sorumluluğunun artışı, markaları da bu konuda harekete geçmek durumunda bırakıyor. Artık alışverişe çıktığımızda ya da internet üzerinden ürün araştırması yaptığımızda sürdürülebilir markalar tarafından satışa sunulan temiz içeriklerle tasarlanan ürünleri, geri dönüştürülmüş ambalajları, mevsiminde ve yerel gıda seçeneklerini daha fazla görebiliyoruz. Bu, satın aldığı ürünlerde sürdürülebilirlik ilkesini arayan tüketiciler için harika bir haber! Peki, doğa dostu markalar kavramı ne anlama geliyor?

Doğa dostu marka, çevre dostu marka veya sürdürülebilir marka olarak farklı şekillerde tanımlayabileceğimiz bu kavram; çevresel sürdürülebilirlik ve doğal kaynakların korunmasına odaklanan, ürün ve hizmetlerinin çevreye olan olumsuz etkilerini en aza indirgemeye çalışan bir işletmeyi tanımlar. Doğa dostu markalar çevre dostu ürünler üretmek, atıkları azaltmak, enerji tüketimini optimize etmek ve genel olarak üretimin çevresel etkilerini azaltmak gibi yöntemlerle dünyaya karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırlar. Etik markalar olarak da tanımlayabileceğimiz bu işletmelerin sürdürülebilirlik çerçevesinde ortaya koydukları ürünlerin bazı özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Doğal kaynakları koruyarak üretilen sürdürülebilir ürünler,
  • Atıkları en aza indirmek için kullanılan geri dönüştürülebilir malzemeler,
  • Dünyaya ve insan sağlığına zarar veren kimyasalların kullanılmaması, 
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmek,
  • İşletme süreçlerini gözden geçirerek karbon ayak izini minimuma indirmek,
  • Çevresel projeleri desteklemek ve toplumsal sorumluluk kampanyaları,
  • Etik ve adil iş uygulamaları.

Türkiye’deki Doğa Dostu Markalar

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar
Fotoğraf: @homemadearomaterapi

Çevresel sürdürülebilirlik ve doğanın korunmasına yönelik tüketim alışkanlıkları daha fazla kişi tarafından benimsendikçe, giderek daha fazla marka üretim felsefesini bu yönde değiştiriyor. Elbette bu, etraflıca araştırılması gereken bir konu. Bazı markalar yalnızca tüketici duyarlılıklarına hizmet etme amacıyla ekoloji dostu pazarlama hamleleri yaparken, bazı işletmeler ise sadece faaliyetleri ile değil, kuruluş amaçları ile dahi çevre dostu bir yaklaşıma sahip olarak doğa dostu markalar arasına giriyor. Türkiye’de de sadece ürün ve hizmetlerini iyileştirmekle kalmayıp, çevreye olan etkilerini minimize etmek için toplumsal sorumluluklarını yerine getiren doğa dostu yerel markalar karşımıza çıkıyor. Türkiye’de sürdürülebilir markalar hangileri diye merak ediyorsanız, derlediğimiz çevre dostu Türk markalar seçkisini yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Less.

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Atıksız ürünleri ve tekrar kullanılabilir sürdürülebilir ambalajları bir araya getirerek modern yaşamın daha az atık üreterek yaşanabileceğini topluma anlatma amacı güden Less., iki kadın mimar tarafından kuruldu. Sürdürülebilir bir gelecek ve daha temiz bir gezegen için mücadele etme amacıyla kurulan markanın önceliği ise ekolojik ve sürdürülebilir değerlere uygun olarak ürünlerinin sadece kullanım aşamasında değil, tüketiciye ulaştığı lojistik sürecinden kullanım ömrünün sonuna kadar doğaya zarar vermemesi ve kompostlanabilir olması. Türkiye’deki doğa dostu markalar arasında olan Less.’in web sitesinde çevre dostu kişisel bakım ürünleri, bebek ürünleri, ahşap fırçalar, keseler ve balmumu ürünler satın alabilir, Instagram sayfalarında nasıl daha çevre bilinçli olabileceğinize dair ipuçları bulabilirsiniz. 

SuCo

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Kendini sürdürülebilir çözüm ortağı ve doğa dostu su matarası markası olarak tanımlayan SuCo, 2015 yılında Türkiye’de su içme alışkanlıklarını iyileştirmek ve tek kullanımlık pet şişeleri azaltmak misyonuyla kuruldu. Esnek yaşa, su iç mottosuyla sürdürülebilir ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyen tüketicilere ulaşan SuCo’nun misyonu, hem kendimize hem de gezegenimize iyi baktığımız bir hikaye anlatmak. Ağır ve yer kaplayan mataralar yerine hafif, katlanabilir ve çantada rahatlıkla taşınabilir mataralar üreten SuCo, doğa dostu teknolojiler kullanarak üretilen kompostlanabilir ve toprakta ayrışabilir kargo poşetleri ile alışveriş deneyimini tamamen çevre dostu bir konuma getiriyor. Markanın projeleri arasında yeni çıkacak geri dönüştürülebilir ürünler, su kuyusu projeleri ve üretim, lojistik ve paketleme süreçlerinde karbon salınımı ölçümleme hedefleri bulunuyor. 

Mumo Doğal Ürünler

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Evlerimizde kullandığımız tek kullanımlık ürünlere doğa dostu alternatifler sunan Mumo, gıdalarımızı taze tutmak için balmumu ve bitkisel mumlu kumaş ve keseler üretiyor. En basit tanımıyla streç film ve buzdolabı poşetinin çevre dostu ve doğal alternatiflerini üreten Mumo’nun ürettiği çevre dostu ürünler, organik pamuklu kumaş, balmumu, hindistan cevizi ve çam ağacı reçinesinin emdirilmesi yolu ile tasarlanıyor ve yaklaşık yüz defa kullanılabiliyor. Bu sayede Mumo ürünleri, gıdamızı diğer saklama çözümlerine göre iki kat daha uzun süre taze tutuyor. Kanserojen ham madde içeren saklama çözümleri yerine doğanın korunmasını sağlayan çevreci çözümler üreten Mumo’nun web sitesinden alışveriş yapabilir, Instagram sayfalarından ise Mumo ürünlerinizi nasıl daha uzun süre ve sağlıklı şekilde kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Sensessentials

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Türkiye’nin sürdürülebilir moda markaları arasında öne çıkan Sensessentials, uzun süreli kullanım ömrü sunan giyim ürünleri üretiyor. Doğa için yapabileceğinin en iyisini yapma misyonuyla hareket eden Sensessentials, çevreye olan etkisini minimuma indirmek, topluma olan etkisini ise pozitif bir yöne çevirmek için çevre ve sosyal sorumluluk konularında bilinçli fabrika, atölye ve boyahanelerle iş birliği yapıyor. Ürünlerinin çevresel etkilerini en aza indirmek için ürünlerin yıkanmasından paketlenmesine, lojistiğinden kullanımına kadar doğru seçimleri yapan ve bu konuda tüketicileri bilinçlendiren Sensessentials’ın web sitesinde kadın, erkek, bebek giyim ürünleri, ev ve yaşam aksesuarları bulabilirsiniz. 

Atölye Ren

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Yavaş, sürdürülebilir ve herkesi kapsayan moda anlayışı ile hareket eden Atölye Ren, Türkiye’de giyim sektöründe faaliyet gösteren doğa dostu markalar arasında bulunuyor. Kuruluş misyonunda modern yaşamın rekabetçiliği yerine dayanışmacı bir yaşam ve topluluk hayali olan Atölye Ren, moda endüstrisinde çevreci, tüm canlılara karşı hakkaniyetli, kapsayıcı ve kolektif bir yaklaşımla hareket ediyor. Tüm bedenler için minimal ve uzun süreli kullanım ömrü sunan modeller üreten Atölye Ren, sürdürülebilirlik için doğal ve kaliteli materyaller kullanıyor, doğada çözünme testleri üzerinde çalışıyor ve kumaş atık oranını minimize ediyor. Yavaş moda akımının sürdürülebilirlik için kritik önemde olduğunu savunan Atölye Ren, üretimin ve çeşitliliğin devamı için müşterilerine sabretmenin değerini ortaya koyan ürünler sunuyor. 

Ecolivos Sustainable Fashion

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Türkiye’nin doğa dostu giyim markaları arasında bulunan Ecolivos, uzun ömürlülüğe ve kalite açısından kalıcılığa odaklandığı üretim felsefesi ile sürdürülebilirlik uygulamalarına ve çevrenin geleceğine özen göstermeye kendini adayan butik işletmelerden. Ecolivos’un giyim ürünleri uzun yıllar boyunca gardıropların temel parçası olarak kalmak üzere tasarlanıyor ve markanın iş ve üretim süreçleri sürdürülebilir ve etik şekilde yürütülüyor. Keten, pamuk ve geleneksel Türk kumaşları gibi doğal geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanıldığı Ecolivos giyim ürünleri, Türkiye’de yerel zanaatkarlar tarafından el yapımı olarak üretiliyor. Ayrıca ürünlerin paketlenmesi sırasında da geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanılıyor. 

Mah-Roc

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

2016 yılında tekstil ve moda endüstrisinin dünyaya verdiği zararları azaltmak üzere kurulan Mah-Roc,Türkiye’deki doğa dostu markalar arasında. Müşterilerine sunduğu sürdürülebilir çantalarla sürdürülebilir bir dünya için çalışan marka, geri dönüştürülebilir malzemelerle üretim yapıyor. Bazen atılan bir kartelanın değerlendirilmesi, bazen de eski bir koltuktan çıkan döşemelik kumaşın kullanılması ile tasarlanan Mah-Roc çantaların her biri ileri dönüştürülmüş birer ürün ve yeniden üretilemeyecekleri için tek ve özeller. Sürdürülebilir marka felsefesi doğrultusunda müşterileri ile tüm üretim süreçlerini şeffaf biçimde paylaşan Mah-Roc, aşırı tüketime dur demek için aşırı üretimden kaçınırken; kargo, paketleme, ürün gönderimi gibi tüm süreçlerde plastik ve karbon ayak izini azaltmak için çalışıyor. 2020 yılında “Remake Our World” organizasyonunun elçisi olan marka, aynı zamanda etik çalışma koşullarını benimsiyor ve dünya genelinde zor durumda olan tekstil işçilerinin haklarını savunuyor. 

Assez | İstanbul 

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Doğa dostu yerel markalar arasında yer alan Assez İstanbul, hızlı tüketim alışkanlıklarının çevreye verdiği zararı azaltmak üzere kuruldu. Markanın bunun için seçtiği yol ise her bir parçayı ideal ürün olarak üretmek ve bu sayede kıyafetlerin kullanım ömrünü uzatarak müşterilerinin sürekli kıyafet alışverişi yapmak zorunda kalmalarının önüne geçmek. Markanın isminde yer alan “Assez” kelimesi de, bu anlayışla paralel olarak “yeteri kadar” anlamına geliyor. Ürünlerinin tamamını Oeko-Tex® sertifikalı yerli ve doğal kumaşlarla İstanbul’da üretmekte olan markanın temel misyonu, sürdürülebilir üretim ve tüketim.

Gülsha

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Türk gülü esansiyel yağı ve gülsuyu içeren doğal etkili cilt bakım ürünleri üreten Gülsha, Türkiye’nin doğa dostu kozmetik markaları arasında. Kozmetikte temiz içeriğe büyük önem veren markanın ürünlerinde paraben, alkol, mineral yağ, silikon, renklendirici ve parfüm bulunmuyor. Gülü günlük bakım ritüeli haline getirerek zararlı kimyasalları günlük cilt bakım rutininden çıkarmayı hedefleyen Gülsha, ECOCERT sertifikalı ve doğal kaynaklı içerik kullanımı ile kozmetiğin çevreye verdiği hasarı da minimize etmeyi amaçlıyor. Faaliyetlerinde sıfıra yakın atık üretimini amaçlayan markanın internet üzerinden verilen siparişlerinin gönderimi de geri dönüştürülebilir kargo kutuları ile yapılıyor. 

Misbahçe

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Sürdürülebilir güzellik anlayışıyla müşterilerine ulaşan doğa dostu markalar arasında olan Misbahçe, kimyasal ve sentetik içermeyen, doğal ve temiz kozmetik ürünleri tasarlıyor. Üretimden nihai tüketiciye ulaşma aşamasına kadar her adımda sürdürülebilirlik ilkesini temel alan Misbahçe’de mümkün mertebe yerel kaynaklar kullanılıyor, üretimin birçok aşamasında güneş enerjisinden faydalanılıyor ve kullanılan cam ambalaj ve kağıt ürünleri geri dönüştürülebilirlik materyallerden oluşuyor. Cilt bakımı, saç bakımı, vücut bakımı, aromaterapi, kolonya gibi geniş bir yelpazede ürünler sunan Misbahçe’nin internet sitesi üzerinden sipariş oluşturulabiliyor. 

Homemade Aromaterapi

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Türkiye’de aromaterapinin öncü markalarından biri olan Homemade Aromaterapi, aynı zamanda ülkemizdeki çevre dostu markalar arasında. 2012 yılında kurulan marka, içeriğinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan ve üretim sürecinde hiçbir kimyasal süreçten geçmemiş aromaterapi ürünleri sunuyor. Yüz bakımından günlük ritüellere, doğal temizlik ürünlerinden pet serisine kadar pek çok farklı ürün çeşidine koleksiyonunda yer veren Homemade Aromaterapi’de atıksız, geri dönüştürülebilir, kimyasalsız ve çevreye verdiği zararı minimuma indiren bir üretim anlayışı benimseniyor. 

Mom’s Green

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Tüm ürünlerini bitki özlü ve doğal hammaddelerle üreten Mom’s Green, ev temizliği için çevre dostu ürün alternatifleri sunuyor.Yerli üretim yapan doğa dostu markalar arasında olan Mom’s Green, Vegan Society sertifika standartlarına uygun olarak hayvanlar üzerinde test yapmıyor ve hayvansal hammaddeler kullanmıyor. Eco Garantie sertifikalı üretim yapan marka, sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda şişe, kutu ve kolilerini geri dönüştürülebilir malzemelerden üretirken, konsantre ürün seçenekleri sayesinde daha az ambalaj malzemesi kullanıyor. 

Lindos Naturals

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Akdeniz ve Ege Denizi’nin çevresel mirasını koruma hayali ve daha yaşanılır bir dünya inşa etme amacıyla kurulan Lindos Naturals, en çok vakit geçirdiğimiz yer olan evlerimizin temizliği ve bakımında kullanabileceğimiz tamamen doğal ve bitkisel içerikli ürünler üretiyor. Evimizi temizlerken dünyayı kirletmek istemiyoruz cümlesiyle üretim felsefesini açıklayan marka, sıfır atık amacıyla yeniden doldurulabilir şişeler tasarlıyor ve bu sayede ambalajın çevresel etkisini yüzde doksan oranında azaltıyor. Tüm bunların yanı sıra satın aldığınız her bir Lindos Naturals ürünü ile Akdeniz’deki yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavisine katkıda bulunuyor ve yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlayabiliyorsunuz. Tüm bunlar Lindos Naturals’ı Türkiye’nin önemli doğa dostu girişimleri arasına sokuyor. 

VeganEco

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Ev ve yaşam için doğal, sağlıklı ve sürdürülebilir ürünler tasarlayan VeganEco, atık yönetim mücadelesini bir felsefeye dönüştüren çevre dostu markalardan. Sürdürülebilirlik amaçları doğrultusunda kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun minimize edilmesi ve atıkların geri kazanımının sağlanması için çalışan marka, evlerimiz için orijinal hindistan cevizi kaseler, bambu ürünler, doğal çatal bıçak setleri, doğal pamuklu ürünler, organik kumaştan örülü oyuncaklar ve doğa dostu kahve filtreleri gibi çevre dostu ürünler satışa sunuyor. Markanın sürdürülebilirlik ve sıfır atık amaçlı çalışmaları ile ilgili daha fazla bilgi almak için internet sitelerinden blog sayfalarını inceleyebilirsiniz. 

Dog.İst

Türkiye'den Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Markalar

Türkiye’nin ilk ve tek sürdürülebilir, doğa dostu evcil hayvan markası olan Dog.İst, dünya kaynaklarının bilinçli tüketimine odaklanıyor. Şu an köpekler, pek yakında kediler için geri dönüştürülmüş, dayanıklı, fonksiyonel tasarımlar yaratan markanın ürünleri, İstanbul’da kendisi gibi etik üretim anlayışını benimseyen iş ortakları ile geliştiriliyor. Örneğin, köpekler için tasarlanan Dog.İst tasmaları, okyanuslardan toplanan plastiğin yumuşak ve dayanıklı bir ipliğe dönüştürülmesi ile üretiliyor. Atık kullanımını çevre dostu bir üretim metoduna dönüştüren markanın ürünlerini internet sitelerinden inceleyebilir, sevimli köpeklerin fotoğraflarıyla gününüzü güzelleştirmek için Instagram sayfalarını takip edebilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Agrrro Organic