İleri Dönüşüm Örnekleri ile Yaratıcı Fikirler

İleri Dönüşüm Örnekleri ile Yaratıcı Fikirler

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

İleri dönüşüm örnekleri ile evinizde ömrünü doldurmuş ve artık kullanılmayacak durumda olan ürünleri yeniden hayata döndürebilirsiniz. İleri dönüşüm; atık olarak görülen cam, plastik, aluminyum, ahşap gibi malzemelerin alternatif ürünler olarak değerlendirilmesi ve farklı amaçlarla kullanılabilmesini hedefliyor. Böylelikle siz de ailenizle veya tek başınıza kendin yap projeleri üretebilir, yaratıcı yönünüzü ortaya çıkararak atığın önüne geçebilirsiniz! İşte birbirinden farklı ve yaratıcı ileri dönüşüm fikirleri listemiz…

Cam Kavanozlar 

ileri dönüşüm örnekleri cam kavanoz

Fotoğraf: Castorly 

Marketten satın aldığınız cam kavanozlu paketlemeye sahip olan ürünleri tükendiğinde çöpe göndermeyin! Büyüklü küçüklü kavanozları baharat ve bakliyat depolamak üzere kullanabilir, içine toprağı görünecek şekilde çiçek veya kaktüs dikebilirsiniz. Boyutlarına göre dar uzun reçel kavanozlarını boyayarak veya olduğu gibi kalemlik veya vazo olarak değerlendirebilir, kısa kavanozları ise tokalık veya pamukluk olarak kullanabilirsiniz. 

Karton ve Karton Poşetler 

Evde kullanılmayan veya boşta duran karton ve karton poşetlerinden tebrik kartı veya doğum günü davetiyesi elde edebilirsiniz. Eşit dikdörtgen veya kareler şeklinde kestiğiniz kartonları renkli kalem ve stickerlar ile süsleyebilir, çocuğunuzla keyifli vakit geçirirken evdeki kartonları değerlendirebilir ve dışarıdan ürün satın almanın önüne geçebilirsiniz. 

Çocuğunuzun okul projesi için renk renk karton aldınız ancak çoğu kullanılmadı diyelim. Bir köşede durmasınlar! Kullanılmayan kartonları ve karton poşetleri değerlendirmenin bir başka yaratıcı yolu ise onlardan küçük hatırlatıcılar yaratmak olabilir. Farklı boyutlarda kestiğiniz kartonları not almak için veya alışveriş listesi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Magnet ile buzdolabınızın üzerine asarak rengarenk hatırlatıcılar elde edebilirsiniz. 

Plastik süsleme tercih etmek yerine evde bulunan eski kumaş ve kartonlardan doğum günü veya diğer özel günler için banner da yapabilirsiniz. 

Eski Tişörtlerden Köpek Oyuncağı Yapımı

ileri dönüşüm örnekleri köpek oyuncağı

Fotoğraf: Bark Post

Artık giymediğiniz tişörtlerinizi evcil dostunuz için tatlı bir oyuncağa döndürebilirsiniz! Adımlar ise şu şekilde: 

  • Bir veya renkli olabilmesi açısından iki farklı eski tişörtünüzden iki parmak genişliğinde uzun şeritler kesin. İki adet şeridi oyuncağın uçlarını bağlamak için ayırın.
  • Kestiğiniz şeritleri yan yana dizerek tepesinden ayırdığınız şeritlerin birisiyle bağlayın. 
  • Sarkan şeritleri basit örgü örebilecek şekilde üçe ayırın ve örün.
  • Ayırdığınız ikinci şerit ile örgünün ucunu bağlayın. 

Bir başka basit yöntem ise şöyle: 

  • Eski tişörtünüzü düz bir yüzeye yatırarak herhangi şekil çizin. 
  • Çizdiğiniz şekli kesin ve kumaşları birbirine denk gelecek şekilde kese diker gibi alttan dikin. 
  • Eski veya az kullandığınız bir yastığınız var ise içinden oyuncağın içini oluşturacak kadar elyaf alın. Diktiğiniz parçaların içini elyaf ile doldurun ve kalanını dikin. Oyuncağınız hazır! Bu şekilde tek bir tişörtten birkaç farklı şekil ve boyutta oyuncak elde edebilirsiniz. 

Eski Çoraplardan Dolap İçi Kokuluk 

Eski ve kullanmadığınız çoraplarınız var ise içlerine kurumuş lavanta veya koku veren farklı bitkiler doldurup dolap içi kokuluk elde edebilirsiniz. Lavanta doldurduğunuz kısa çorapların bilek kısmını dikerek dağılmasının önüne geçebilirsiniz. 

Rende Küpelik

Kullanmadığınız eski bir rendeniz var ise olduğu gibi veya farklı renklerde sprey boya ile boyayarak küpelik olarak kullanabilirsiniz. 

Eski Kitaplarla Dekorasyon  

ileri dönüşüm örnekleri

Fotoğraf: Pinterest 

İleri dönüşüm örnekleri arasında eski kitaplar da var! Kullanılmayacak ve bağışlanamayacak durumda olan eski okul kitaplarını veya başka kitapları dilediğiniz renge boyayarak ev dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Kitapların farklı kalınlıklarda olduğuna dikkat etmeniz ve kullanacağınız alana uygun renkler kullanmanız yeterli! Boyadıktan ve kuruduktan sonra üst üste dizerek üzerine mum veya vazo ile çiçek koyabilirsiniz. 

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Kabloluk 

Tuvalet kağıdı rulolarını biriktirerek kablolarınız için toparlayıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede kablolarınız çok daha derli toplu duracaktır. 

İleri Dönüşüm Örnekleri ile Eski Eşyaları Değerlendirmek 

ileri dönüşüm örnekleri

Fotoğraf: Mike Garten 

Eski bir sehpa, komodin veya masanız varsa ve sağlam olmasına rağmen artık ömrünü doldurduğunu düşünüyorsanız bu düşünceyi tekrar değerlendirmekte fayda var. Artık kullanmadığınız veya evinizin dekorasyonuna uymadığını düşündüğünüz eşyaları çok amaçlı boyalarla yeniden renklendirerek, farklı tonlarda cilalayarak veya ahşap efekti vererek bambaşka bir parçaya dönüştürebilirsiniz. 

İleri dönüşüm fikirleri ile atık yaratmak yerine eşyalara yeni güzellikler katabilir, daha sürdürülebilir tercihler yapabilirsiniz. Biraz yaratıcı olmak yeterli! 

Fotoğraf: Artem Podrez