Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Hem bizimle bu kadar yakın ilişkilerde olup hem de davranışlarını bu kadar anlamlandıramadığımız bir canlı daha tanıyor musunuz? Tabii ki kedilerden bahsediyoruz! Kendilerine has karakterleri, asaletlerinden asla ödün vermeden sürdürdükleri yaşamları ve zaman zaman da olsa takındıkları o olağanüstü sevimli tavırları, kedileri her zaman insanlar için oldukça ilgi çekici bir tür haline getiriyor. Aslında kedilerin davranışlarını anlamlandırmakta güçlük çekmemiz onların suçu değil. Tüm gezegeni ve yaşamı, insan bakış açısıyla ve yalnızca insanlar için yaratılmış olarak kodladığımız için pek çok kedi davranışı bize ilginç geliyor. Ancak aslında her birinin bir anlamı var. Peki, kedilerin davranışlarının anlamları neler? O halde bu minik dostlarımızı daha yakından tanımak için kediler hakkında ilginç bilgiler dosyamızı açalım…

Kedilerin Çok Bilinmeyen Özellikleri

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler
Fotoğraf: nine koepfer

Bazen kedinizin konuşmasını dilediğiniz oluyor mu? Kendi kendinize acaba şu an neden miyavlıyor veya koşuyor diye sorduğunuz mutlaka olmuştur. Neredeyse her harekete alışmışız gibi düşünsek de bu sevimli canlılar bizi yine de bizi şaşırtmayı başarabiliyor. 

Hem birbirinden çok farklı hem de çok benzer olan bu minik dostlarımızın, kendi dünyalarında oldukça tutarlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunu anlamak için sadece onların özelliklerini biraz daha iyi bilmemiz yeterli. Şimdi o dünyanın kapılarını sizin için biraz aralayalım. İşte kedilerin ilginç özellikleri… 

Kediler, Diğer Kedilerle Miyavlayarak Anlaşmaz

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler dendiğinde akla ilk gelen tabii ki o iç ısıtan miyavlama sesi. Genel kanı, bu miyavlama davranışının kedilerin konuşması olduğu yönünde olsa da aslında durum tam olarak öyle değil. 

Sokaklarda pek çok kez kavga eden ya da birbirine kur yapan veya herhangi bir yemek için mücadele veren iki kedi görmüşsünüzdür. İki kedi arasındaki etkileşim sırasında ortaya çıkan seslerin, pek de miyavlama sesine benzemediğini de hatırlarsınız. Çünkü kediler, birbirleriyle iletişim kurmak için miyavlamaz. Miyavlamak, kedilerin yalnızca insanlarla iletişim kurmak için geliştirdiği bir davranış şeklidir.

Tuvalet Sonrası Kaçma İçgüdüsü

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler hakkında ilginç bilgiler derlememizde özellikle bu madde, evde kedi besleyen okuyucularımıza tanıdık gelebilir. Evdeki minik dostunuzun kumuna gidip tuvaletini yaptıktan hemen sonra evin içinde deli gibi koşturmaya başladığına hiç şahit oldunuz mu? Cevabınız muhtemelen evet ve aslında bu davranışın da çok makul bir anlamı var.

Doğada kediler veya kedigillere ait canlılar, kendilerini en çok tuvalet ihtiyaçlarını giderirken savunmasız hissediyor. Bu davranış sırasında çevresel algıları zayıflıyor ve kendilerini koruyabilecekleri bazı uzuvları etkisiz hale geliyor. İşte tam da bu nedenle evinizdeki kediniz, tuvaletini yaptıktan hemen sonra bulunduğu yerden hızla kaçıyor. Çünkü içgüdüsel olarak saldırıya uğrayabileceğini hissediyor. 

Kedilerin Nabzı, İnsanların Neredeyse İki Katı Kadar Hızlı Atar

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Eğer kucaklanmaya izin veren bir kediniz varsa şanslısınız! Peki, kedinizi ellerinizin arasına aldığınızda onun minik kalbinin atışlarını hiç hissetiniz mi? Genellikle beklediğimiz ritmin çok üstünde hızla atıyorlar, değil mi?

Kedilerin nabızlarının hızla atması, aslında onların heyecanlandığı veya korktuğu anlamına gelmeyebilir. Çünkü burada “hız” kavramını “Neye göre hızlı?” şeklinde sorgulamak gerekir. Kedilerin normal kalp atış hızları, insanların yaklaşık iki katı kadardır. Ortalama bir insanın nabzı dakikada 60-90 sayısında atarken kedilerde bu rakam 110-140 seviyelerindedir. Yavru kedilerde ise nabız 190’lara kadar çıkabilir. 

Kediler Ağaçlardan Yüz Üstü İnemez 

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Sokaklarının kedilerle dolu olduğu bir ülkede yaşadığımız için şanslıyız. Tabii ki bu durum kedileri bize pek çok kez gözlemleme imkanı da veriyor. Bir köpekten kaçarken, herhangi bir tehlike anında ya da yalnızca birazcık kafa dinlemek için bir ağacın tepesine çıkan bir kedi pek çok kez görmüşsünüzdür. Peki bu kedilerin bu ağaçlardan nasıl indiğine dikkat ettiniz mi?

Kediler, tırmanmak için tahmin edeceğiniz üzere tırnaklarını yani “pençelerini” kullanır. Ancak bu minik pençeler, yalnızca yukarı yönde tırmanmak için tasarlanmıştır. Yani bir kedi, yüzü aşağıya bakacak şekilde herhangi bir yükseklikten aşağıya inemez. Peki, ne yapar dersiniz? Ya uygun bir mesafe bulunca atletik yapısını kullanarak aşağıya atlar ya da poposu aşağıya bakacak şekilde çıktığı gibi geri iner.

Kedileri Kısırlaştırmak Sağlık Açısından Faydalıdır

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler hakkında ilginç bilgiler derlememizde biraz daha ciddi konulara da girmek isteriz. Özellikle ev kedileri, günümüzde sıklıkla kısırlaştırılıyor. Aslında bazı bakış açılarına göre bu davranışımız onların üreme özgürlüklerine müdahale olsa da sağlık açısından durum hiç öyle değil.

Yapılan araştırmalar erken yaşta kısırlaştırılmış kedilerin diğer kedilere oranla %60 daha uzun ömürlü olduğunu söylüyor. Çünkü kediler için ölümcül hastalıklar arasında genellikle hep üreme sistemleriyle ilgili problemler var. Kedilerin kısırlaştırılması, bu hastalıkların pek çoğunun henüz ortaya çıkmadan önlenmesini sağlıyor.

Evinizdeki Minik Kaplan

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kedilerle ilgili ilginç bilgiler listemizde minik dostlarımızın atalarına da bir saygı duruşunda bulunalım. Eğer bir kedi sahibiyseniz evinizde %95.6 oranında bir kaplan beslediğinizi biliyor muydunuz?

Kediler, günümüzde halen kaplanlarla %95.6 oranında aynı genetik yapıya sahip. Ara sıra ortaya çıkan vahşi hareketleri, pek de söz dinlemeyen başlarına buyruk tavırları da hep bu genetik mirastan kaynaklanıyor. Yani kısacası kedinizi suçlamayın, bir kaplanla yaşamayı siz seçtiniz!

Kediler de Sağlak veya Solak Olabilir

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler
Kediler hakkında bilinmeyenler derlememizin son sırasında ise gerçekten ilginç ve şaşırtıcı bir bilgi var. Kedilerin de tıpkı insanlar gibi sağlak veya solak olabildiğini biliyor muydunuz?

Araştırmalara göre kedilerin büyük bir kısmı öndeki patilerinden bir tanesini daha fazla kullanmaya eğilimli oluyor. Üstelik bu araştırma, hangi kedilerin hangi patilerini tercih ettiği konusunda da fikir veriyor. Bilim insanlarına göre dişi kediler genellikle sağ patilerini kullanırken erkek kediler ise sol patilerini tercih ediyor. Kediler hakkında bu ilginç bilgiyi de aldığınıza göre artık kedinizi fazlaca sıktığınızda hangi patisinden tokat yeme olasılığınızın daha yüksek olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.