Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Bugün, Dünya Hayvanları Koruma Günü! Yani, ekosistemin ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte içimizi eritenlerin günü. Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nun 1931 yılında farkındalık yaratmak amacıyla ilan ettiği Dünya Hayvanları Koruma Günü, bu tarihten itibaren her yıl 4 Ekim’de kutlanmaya başlandı. Bu günün bizlere vermek istediği mesajı açıklamamız gerekirse, özetle şunu söyleyebiliriz: “Yaşadığımız evrende bizden başka canlılar olduğunu unutma ve onların yaşam alanına müdahale etme. Her birinin yaşam hakkına saygı duy ve onları koru.” 

Nüfustaki hızlı artış, sanayileşme, bilinçli veya bilinçsiz yaptığımız bazı faaliyetler sebebiyle ekosisteme zarar veriyoruz. Belki de birçoğumuz nesli tükenmekte olan hayvanlar için bir şeyler yapmak istiyor ancak gerek maddi gerekse başka nedenlere bağlı olarak bu isteği gerçeğe dönüştüremiyor. Peki ya bize sadece bir adım uzaklıkta olan, sokakta yaşayan minik dostlarımız için bir şeyler yapsak nasıl olur? İnanın, günde yalnızca 5 dakikanızı ayırarak sokağınızdaki hayvanların çok daha mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer sokak hayvanlarına yardım etmek istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, işte bu yazımız tam da size göre!

En Önemlisi ve Yapılması En Kolayı: Bir Kap Temiz Su

Fotoğraf / Carolien van Oijen

 

Birçok sokak hayvanı su bulamadığı için ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Özellikle yavruların bu susuzluk karşısında direnci ne yazık ki çok düşük oluyor. Durum sadece sağlık bütünlüğüyle de sınırlı kalmıyor. Kafede otururken yanınıza kir içinde bir kedinin geldiği muhakkak olmuştur, değil mi? Oysa hepimiz biliriz ki, kediler kirli kum kaplarına adım atmayacak kadar titiz hayvanlardır. İşte bu kirliliğin sebebi çoğu zaman kedilerin vücutlarına yeterli miktarda su alamayışları oluyor. Bu ve bunun gibi sorunların önüne geçmek için yapacağınız şey çok basit; kapınızın önüne bir kap temiz su koymak. Önümüz kış olduğu için suların çelik veya metal kaplara konulmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var çünkü bu kaplar suyu çok çabuk donduruyor. Bunun yerine 5 litrelik plastik su şişesini ortadan kesebilir, içine donmayı geciktirecek birkaç damla zeytinyağı damlattığınız suyu sokağınızda uygun bir yere yerleştirebilirsiniz. Kapları kirli gördüğünüz zaman değiştirmenizde de büyük fayda var.

Karınlarını mı Doyurdunuz? Artık Onlardan Mutlusu Yok!

Fotoğraf / Yerlin Matu

 

Sudan sonra hayvanlar için en elzem ihtiyaç elbette ki mama. Sokakta yaşayan hayvanlar özellikle kış aylarında yemek bulabilmek ve vücut ısılarını koruyabilmek için çok daha fazla enerji harcar ve soğukluğa bağlı olarak da dirençleri azalır. Bu direnci kuvvetlendirmek için her gün marketten bir paket mama alıp sokağınızın belli noktalarına koyabilirsiniz. Mamayı, 5 litrelik plastik şişenin önüne açacağınız pencereden içeri koyarsanız yağmurdan ve kardan da korumuş olursunuz. 

Evdeki Yemek Artıkları Onlar İçin Bir Ziyafet! 

Fotoğraf / Austin Kirk

 

Mama almayı unutabilir veya günlük hayatın koşuşturması içinde buna vakit bulamayabilirsiniz. Bu durumda evinizdeki yemek artıklarını bir araya getirip sokağa bırakmanız da dostlarımızı mutlu etmeye yetecektir. Ancak bu noktada, yemek artıklarının bozulmamış olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Hatta çöpe atacağınız bozulmuş yiyecekleri de hayvanların ulaşamayacağı bir şekilde paketleyip atarsanız onların sağlığını korumuş olursunuz. Sokak hayvanlarını beslerken çevreyi kirletmemek adına da artıkları plastik bir kap içerisine koyabilirsiniz.

“Ben bundan daha fazlasını yapmak istiyorum” diyorsanız, onlara özel yemek pişirebilirsiniz. Kırılmış yumurtalarla yapılacak bir omlet veya içine ekmek doğranmış bir kap tavuk suyu sokak hayvanları için gerçek bir ziyafet olacaktır. 

Onların da Bir Evi Olmasın mı?

Fotoğraf / Mysaell Armendariz

 

Karton, tahta veya plastikten yapılabilecek kedi ve köpek evleri, sokak hayvanları için korunaklı bir yuva anlamına geliyor. Yapımı oldukça kolay bu yuvaları, yağmur ve kardan etkilenmemesi için naylonla kaplamanız gerekiyor. Bunu yapamıyor musunuz? O zaman bakkaldan aldığınız bir karton kutunun önüne hayvanların girebileceği büyüklükte bir delik açın. Kutuyu naylonla kaplayın ve içine, evinizde kullanmadığınız eski bir yastığı veya örtüyü yerleştirin. İşte bu kadar, miniklerimizin hayatına sıcak bir dokunuş yaptınız bile!

Hayvan Hastalıklarını Tedavide Belediyeler Yanınızda

Fotoğraf / Joe Caione

 

Hasta sokak hayvanlarının tamamı yardımseverliğimize muhtaç. Hasta veya yaralı bir hayvana sağlayacağınız sağlık desteği onların yaşamını kurtaracaktır. Bu noktada, şayet imkanınız varsa yapılabilecek en güzel şey, hayvanları hemen en yakındaki veterinere götürmek olacaktır. Eğer bunu yapamayacak durumdaysanız, “Alo 153”ten büyükşehir belediyelerinin 24 saat boyunca hizmet veren ücretsiz ambulans hattına ulaşabilirsiniz. 

Şunu da belirtmekte fayda var; veterinerlerin birçoğu yaralanmış veya hastalanmış sokak hayvanlarına sizden hiçbir ücret talep etmeden yardımcı oluyor. Mahallenizdeki bu tatlı veterinerleri araştırıp bulabilirsiniz.

Barınaklara Destek Demek, Hayvanlara Destek Demek

Fotoğraf / Sasha Sashina

 

Büyükşehir belediyelerinin sayısız hayvan barınağı bulunuyor ve bu barınaklardaki hayvan sayısında özellikle kış aylarında ciddi bir artış yaşanıyor. Barınaklara yapacağınız her maddi yardım veya mama bağışı ile hayvanların bakımına destek olabilirsiniz. Kullanmadığınız battaniyeler ve eski gazeteler de emin olun ki işlerine çok yaracaktır. 

Tık Tık: Kaputta Biri Var mı?

Fotoğraf / Song Yao Lee

 

Kedilerin kış aylarında ısınmak için sıklıkla tercih ettikleri yerden biri, araba kaputlarının altı oluyor. Kaput altına veya tekerlek üstüne sığınan dostlarımızın zarar görmesini engellemek için yapacağınız tek şey, arabayı çalıştırmadan önce kaputa vurmak. 

En Güzeli: Evinizin Kapılarını Hayvanlara Açmak

Fotoğraf / Mikhail Vasilyev

Tüm bu yapılacaklar, sokaktaki dostlarımızın yaşam standartlarını yükseltecektir ancak hiçbiri onları sahiplenmeniz kadar etkili olmayacaktır. Eviniz hayvan bakmaya uygunsa, sizde veya ailenizde hayvan bakmaya engel teşkil edecek bir rahatsızlık bulunmuyorsa lütfen evinizin kapılarını onlara açmaktan çekinmeyin. Emin olun ki çok kısa bir süre içerisinde miniklerimizin kalplerindeki sevgiyi ve hayatınıza yaptığı pozitif dokunuşu fark edeceksiniz. Uzun süreli hayvan sahiplenemeyecek durumdaysanız bile en azından yaralı veya hasta bir hayvan gördüğünüzde onu iyileşene kadar evinizde ya da ofisinizde misafir edebilirsiniz.

Hayvanların da yaşama hakkına sahip olduğunu ve yaşamlarının da bizim desteğimizle güzelleşeceğini bir an olsun unutmamamız dileğiyle; 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun!