Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Kış mevsiminin yavaş yavaş kendini hissettirmesiyle birlikte arkadaşlarla veya aileyle birlikte geçirilen en değerli vakitlerden olan eğlencenin adresleri de kapalı mekanlara taşınıyor. Dışarıya çıkıp eğlenmek, tabii ki her zaman var olan bir seçenek. Ancak özellikle kış aylarında ve yılbaşında gerçekleştirilen ev partilerinin yarattığı sosyalleşme ortamı da son derece keyifli. Peki, çevre dostu ev partisi vermek için nelere dikkat etmek gerekli? Sizin için sürdürülebilir parti organizasyonunun püf noktalarını derledik…

Sürdürülebilir Parti Organizasyonu İçin İpuçları

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

İster arkadaşlarınızla, ister ailenizle… İster doğum günü, ister yılbaşı… Ev partinizin konsepti veya katılımcı sayısı, çevre dostu bir organizasyon gerçekleştirmek için çok önemli bir değişken sayılmaz. Halihazırda hayatımızın her alanına entegre etmemiz gereken sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarını ev partisi organizasyonu yaparken de gözetmeniz, gezegenimize zarar vermeden doğa dostu bir etkinlik gerçekleştirmenize olanak tanıyacak.

Plastik ve Kağıt Tabaklar Giremez!

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Çevre dostu bir etkinlik için partinin girişine bir tabela asacak olsaydınız bu tabelada kesinlikle “Plastik ve kağıt tabak giremez!” yazması gerekirdi. Tek kullanımlık olan ve hem üretim aşamasında hem de geride bıraktığı atıklar nedeniyle gezegenimize fazlaca zarar veren kağıt ve plastik tabakları etkinliğinizde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Tabii ki bu ürünlerin kullanımı, parti sonrası ortaya çıkan bulaşığın minimize edilmesine yardımcı olabilir. Ancak yalnızca bu ufak avantaj için geri dönüştürülmesi neredeyse imkansız materyalleri gezegenimize atık olarak bırakmamamız gerekiyor.

Dijital Davetiyeleri Tercih Edin!

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Çevre dostu bir ev partisi düzenlemek istiyorsanız davetiyeler konusunda da inovatif alternatiflere yönelmelisiniz. Geleneksel davetlerin olmazsa olmazı kağıt davetiyeler, artık yavaş yavaş geride kalıyor. İnternette bulunan ve herkesin kolayca kullanabileceği basit tasarım araçlarıyla kendi dijital davetiyenizi hazırlayabilir, konuklarınıza e-mail veya cep telefonu yoluyla iletebilirsiniz. Hazırlayacağınız dijital davetiyelerde profesyonel tasarımcıların hazırladığı şablonları kullanabileceğiniz gibi dilerseniz kendi yaratıcılığınızı da konuşturabilirsiniz. 

Dijital Davetiye Tasarlamak İçin Kullanabileceğiniz Ücretsiz Araç: Canva

Bulaşıkları Minimuma İndirmek

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Ev partilerinin geride bıraktığı devasa bulaşık yığınları hem sizi fazlasıyla yorabilir hem de çokça su tüketmenize neden olabilir. Bunun önüne geçmek için partinizin organizasyon aşamasında bulaşık yıkama sürecini planlamaya başlayın. Ev partilerinde en çok bulaşık çıkaran araçlar genellikle bardaklar olur. Özellikle davetlilerin parti süresince farklı içecekleri tüketmesi, yeni bulaşıkların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bunu engellemek için davetlilere sunduğunuz bardakları ufak stickerlar ile işaretleyebilirsiniz. Bu sayede her bir davetli, etkinlik boyunca 1 veya maksimum 2 bardak kullanmış olur.

Süslemeler İçin Yaratıcılığınıza Güvenin!

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Özellikle yılbaşı partisi ya da doğum günü partisi gibi konseptlerde ev süslemeleri neredeyse olmazsa olmaz. Fakat ne yazık ki partiler için kullanılan süsleme eşyalarının da büyük bir çoğunluğu, plastikten ya da benzeri şekilde dönüştürülmesi oldukça zor materyallerden oluşuyor. Ancak neyse ki çevre dostu ev partisi düzenlemek için süslemelerden vazgeçmek zorunda değiliz. Yalnızca biraz yaratıcılığımızı kullanmamız yeterli! Örneğin, evinizde düzenleyeceğiniz bir yılbaşı partisi için plastik çam ağaçlarından satın almak yerine evinizdeki kitaplardan ya da benzer mevcut eşyalardan yaratıcı ve ilginç bir yılbaşı ağacı hazırlayabilirsiniz. 

Gıda İsrafının Önüne Geçin

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Ev partisi dendiğinde aklımıza tabii ki çeşit çeşit lezzetlerle dolu tabakların dizildiği devasa sofralar geliyor. Ancak ne yazık ki pek çok etkinlik, geride tüketilmemiş çokça gıda ve doğal olarak gıda israfı da bırakıyor. Organizasyonunuzda ortaya çıkacak gıda israfını sıfırlamak ya da en azından minimuma indirmek için planlı ve dikkatli adımlar atmak yeterli. 

  • Öncelikle partiniz yemekliyse menünüzü sade ve sağlıklı bir şekilde hazırlamaya özen gösterin. 
  • Artan yemekleri nasıl değerlendireceğinize önceden karar verin. Davetlilere evlerine götürmeleri için dağıtabilir ya da çeşitli kuruluşlara bağışlayabilirsiniz.
  • Her şeye rağmen tüketilmeyen ve artan yemekleri ise kompost olarak kullanmayı düşünebilirsiniz.

Atık Ayrıştırma İçin Hazırlık Yapın

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Tüm önlemlere rağmen ev partilerinin geride hiç atık bırakmaması gerçekten çok güç. Ancak minimum seviyeye indirdiğimiz atıkları en azından ayrıştırma işlemine tabi tutarak dönüşümlerini kolaylaştırabiliriz. Bunun için partinizi organize ederken atık ayrıştırmanıza yarayacak çöp kutularını ya da poşetleri hazır tutun. Kutuların ya da poşetlerin üzerine yapıştıracağınız basit stickerlar ile davetlilerin hangi materyali hangi kutuya atması gerektiği konusunda yönlendirmeler yapın. 

Davetlilerinize Önceden Bilgi Verin

Çevre Dostu Ev Partisi İçin 7 Öneri

Her ev partisinin farklı konseptleri olabilir. Biz, çevre dostu ev partisi organize etmek istiyorsak bundan herkesin haberdar olması, kontrolümüz dışında gerçekleşecek olayların önüne geçmek için çok değerli. Eğer etkinliğiniz için bir davetiye hazırlıyorsanız bu etkinliğin çevre dostu ve sürdürülebilir bir parti olduğunu ufak bir notla belirtin. Davetiye kullanmayacaksanız etkinlik öncesinde veya sırasında partinizin konseptinden tüm katılımcıları haberdar edin. Üstelik belki bu davranışınız, etkinlikteki kişilerin kendi ev partilerinin konsepti için bir ilham da olabilir…