Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri

Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2023

2022’nin sonuna yaklaşırken artık yeni yıla hazırlanmaya başlıyoruz. Yılbaşı gecesi programları ile plan yapmayan ve sevdikleriyle evde olmak isteyenler şimdiden hazırlıklara başladı bile. Bu hazırlıkların başında elbette yılbaşı ağacı geliyor. Sürdürülebilirliğin oldukça önem kazandığı bu senede ise doğa dostu yılbaşı ağacı yapımı ön plana çıkıyor. 

Hem Yaratıcı Hem Çevre Dostu: İlginç Yılbaşı Ağacı Önerileri 

Yeni yıla nasıl girerseniz bütün yıl öyle geçer derler. O halde biz de yeni yıla çevre dostu bir şekilde girelim. Doğa dostu yılbaşı hediyelerimizi hazırlayalım ve evde yılbaşı ağacı yapımı ile çevreye zarar vermeden bir kutlama gerçekleştirelim. Böylece tüm yıl boyunca daha iyi bir gelecek için doğa ile uyumlu yaşayalım.

Peki bunu nasıl yapacağız? Elbette evde yılbaşı ağacı yapımı fikirleri ile… Hazırsanız başlayalım. 

Gerçek Çam Ağacı Edinin

Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri
Fotoğraf: Debby Hudson / Karolina Grabowska / Toa Heftiba / Annie Spratt

Evde neden plastikten yapılmış bir çam ağacı süsleyelim ki? Üstelik gerçeği varken. Yıl boyunca evinizi süsleyecek bir çam ağacı almak için şu an harika bir zaman. “Araucaria” adıyla bilinen salon çamı, ev ortamında yetiştirmeye uygun bir bitki. Dilerseniz evinizin en güzel konumlandıracağınız yeni çam ağacınızı alabilir ve yeni yıla girerken bu ağacı süsleyebilirsiniz. Uzun süre evinizde yetiştirebileceğiniz bu ağacı daha büyük boyutlara geldiğinde ise bahçenize veya uygun başka bir yere dikebilirsiniz.  

Yılbaşının Simgesi Kokinalar

Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri
Fotoğraf: Tolga Ahmetler

Evde çam ağacı yapımı ile ilgili kullanabileceğiniz harika bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Yeni yıl yaklaşırken her köşe başında bulunabilen kokinalar, basit yılbaşı ağacı yapmak için harika bir alternatif. Yemyeşil görüntüsü ve kırmızı çiçekleri ile başlı başına yılbaşı ruhunu yansıtan kokinaları, birbirine bağladığınız dallara tutturarak bir ağaç görünümü elde edebilirsiniz. Fakat illa bir ağaca gerek yok diye düşünüyorsanız kitaplık raflarına, duvarlara, kapı girişlerine kokinalar yerleştirerek evinizi yemyeşil bir alana dönüştürebilirsiniz. 

Ağaç Dallarından ve Kozalaklardan Faydalanın

Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri
Fotoğraf:  Lina Kivaka / cottonbro / Eugene Chystiakov / Юлия Здобнова / DCStudio / freepik / Laura James / Pascal Claivaz

Kurumuş ağaç dallarından yaratıcılığınızı kullanarak yapabileceğiniz pek çok doğa dostu yılbaşı ağacı alternatifi bulunuyor. Farklı boyutlardaki ağaç dallarını dilediğiniz renkte boyadıktan sonra çam ağacı şeklinde dizebilir, bir halat veya ip yardımı ile birbirlerine bağlayabilirsiniz. Üzerine dilediğiniz gibi elde hazırladığınız süsleri de eklediniz mi yılbaşı ağacınız hazır! Yeterli miktarda dal bulamadıysanız veya daha farklı alternatif bir yılbaşı ağacı dekorasyonu istiyorsanız bulmuş olduğunuz dalı tavandan sarkacak şekilde bağlayabilir ve daldan aşağıya doğru inen süslemeler ekleyebilirsiniz. 

Topladığınız kozalakları birbirlerine yapıştırarak yılbaşı ağacı formu verebilir, kozalakları boyayarak ve yaratıcılığınıza göre süsleyerek kendi yılbaşı ağacı dekorasyonunuzu oluşturabilirsiniz. Daha sonra kozalakları ihtiyacınız olduğunda yakabilir veya parçalara bölerek kompost yaparken kullanabilirsiniz.

Evinizdeki Bitkileri Süsleyin

Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri
Fotoğraf:  Karthikeya GS / Inna Lesyk / RODNAE Productions / Ioana Motoc / Veronika Jorjobert

Evlerimizin en değerli köşelerinde yerlerini bulan bitkilerden bu yıl doğa dostu yılbaşı ağacı olarak faydalanmaya ne dersiniz? Benjamin, deve tabanı, salon sarmaşığı… Sizin favori ev bitkiniz her ne olursa olsun, hepsi süslendiğinde adeta yepyeni bir yılbaşı ağacı haline gelebilir! Eğer yeni bir yılda yeni bir bitkinin bakımını üstlenmeyi planlıyorsanız evlerinizi misler gibi kokutacak mandalina ve limon ağacı gibi alternatifleri düşünebilirsiniz. 

Eşyalarınızı Yılbaşı Ağacına Dönüştürün

Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri
Fotoğraf: Fynes Desing

Yılbaşı ağacı yapımı için illa yeşilliklere ihtiyacınız yok. Evinizde bulunan eşyalara bir ağaç şekli verip kolayca süsleyebilirsiniz. Mesela evinizde bulunan hunileri veya kutuları üst üste dizerek onları bir jüt kumaşla kaplayabilir, süslemelerinizle bir yılbaşı ağacı görünümü elde edebilirsiniz. Renkler konusunda ısrarcıysanız da kumaşınızı boyayarak yeşil veya kırmızı bir yılbaşı ağacı oluşturabilirsiniz. 

Kitap, DVD, Merdiven Gibi Eşyalardan Faydalanın

Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri
Fotoğraf:  Restored with Joy / Jenny Dettrick / Ghetea Florin / freepik / gpointstudio / Alin Surdu

Sosyal medyada en sık karşımıza çıkan alternatif en iyi yılbaşı ağacı fikirlerinden biri, kitaplardan ve DVD kutularından oluşan yılbaşı ağacı formları. Çam ağacı formunda yerleştirdiğiniz kitap veya DVD’lerinizi ışıklar yardımı ile süsleyerek evde yılbaşı ağacı yapımı işlemlerine başlayabilirsiniz. Elinizde yeterli miktarda ayakkabı veya nakliye kutusu bulunuyorsa ve evinizde yeterli alanınız varsa bunları üst üste dizerek de yılbaşı ağacı oluşturmanız mümkün. 

Evimizin bir köşesinde duran merdiven, perdeleri takıp çıkarmak, dolabın ulaşılamayan köşelerine ulaşmamızı sağlamanın ötesine geçerek harika bir yılbaşı dekorasyonu olabilir. Dilerseniz bu merdiveni ev dekorasyonunuza uygun bir renge boyayabilir, her bir katına yılbaşı temalı süslerinizi, kitaplarınızı ve bitkilerinizi yerleştirebilirsiniz. Bir de ışıklandırırsanız bu iş tamam: Hoş geldin alternatif yılbaşı ağacı! 

Duvarlarınızı Süsleyin

Doğa Dostu Yılbaşı Ağacı Yapımı Fikirleri
Fotoğraf:  Emily Connett / Elizabeth & Isabella / zerotake / Heltenkelt / Anne Überall

Evinizdeki yılbaşı dekorasyonunda yılbaşı ağacını görmek istiyor ve bir ağaç için yeterli alanınız olmadığını düşünüyorsanız duvarlarınızı süslemeyi düşünebilirsiniz. Ağaç dallarından hazırladığınız süslemeler duvarlarınızda yer bulabileceği gibi duvarınıza çam ağacı şeklinde ışıklandırma yerleştirebilirsiniz. İp, kurdele ve kumaş gibi malzemelerden şeritler keserek çıta ve dal parçalarına yerleştirerek kendi yılbaşı ağacınızı oluşturup duvarlarınızı süsleyebilir, kıyafet askılıklarını birbirine geçirerek yılbaşı ağacı formu yaratabilirsiniz. Elinizdeki magnetlerden ve fotoğraflardan da yararlanmanız mümkün. Koca bir yılı iyisiyle kötüsüyle geride bırakırken anılarınızı unutulmaz kılmak için çektiğiniz fotoğraflar ve magnetler, yılbaşı dekorasyonunda doğa dostu yılbaşı ağacı yaratırken sizlere yardımcı olacak. 

Kapak Fotoğrafı: Veronika Jorjobert / Lina Kivaka / gpointstudio /  Emily Connett  / Юлия Здобнова / Karolina Grabowska /  Laura James / RODNAE Productions