Çocuklarla İzlenebilecek En İyi Yılbaşı Filmleri

Çocuklarla İzlenebilecek Yılbaşı Filmleri

Yılbaşı gecesi evde yapılabilecek birçok şey var. Kendiniz ve sevdikleriniz için hazırladığınız kurabiyeler eşliğinde sohbet edebilir, TV programlarını izleyebilir veya eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Yalnızca çekirdek ailenizle sakin bir yılbaşı geçirmek istiyorsanız gün içerisinde evinizi hep birlikte süsleyebilir, akşamında ise çocuk yılbaşı filmleri arasından seçtiğiniz bir veya birkaç alternatifle keyifli bir gece geçirebilirsiniz. İşte sizin için seçtiğimiz çocuklarla izlenebilecek yılbaşı filmleri…

Çocuklar İçin En İyi Yılbaşı Filmleri

çocuk yılbaşı
Fotoğraf: Kateryna Hliznitsova

Yeni yıl tüm dünya için oldukça önemli. 10’dan geriye saydığımız o gece, bizim için yalnızca bir yılı geride bırakmak anlamına gelmiyor. Aynı zamanda sevdiklerimizle birlikte geçirilen zamanları, yaşanan mutlulukları da temsil ediyor. Bu nedenle sıklıkla bu güzel zamanları temsil eden ve umut dolu noel filmleri karşımıza çıkıyor. Fakat bu büyülü gecede Hollywood elbette çocukları da unutmuyor. Çocuklar için yılbaşı filmleri ile miniklerin de bu ruhu yakalaması sağlanıyor. 

Siz de çocuğunuzla keyifli bir yılbaşı geçirmek ve herkesin yüzünü güldürecek bir yapım izlemek isterseniz çocuk yılbaşı filmleri listemize göz atabilirsiniz. 

The Grinch (2018) | IMDB: 6.4

TürAnimasyon, Komedi, Aile
Süre1 s. 25 dk.
YönetmenYarrow Cheney, Scott Mosier
SeslendirenlerBenedict Cumberbatch, Cameron Seely, Rashida Jones
PlatformAmazon Prime

Yılbaşında izlenecek filmler listemizin ilk sırasında bir klasik olarak tanımlanan, Noel temalı, kış tatillerinin bir simgesi olmuş The Grinch var. Yeşil bir yaratık olan Grinch, Whoville’in hemen dışında bulunan bir mağarada, kendi halinde huzurlu bir hayat sürüyor. Ancak, Grinch’in ruh hali, Noel zamanı Whoville sakinlerinin kutlaması yüzünden başka bir boyut alıyor; Grinch Noel’den nefret ediyor! Kasaba halkı, Noel’i daha büyük ve daha parlak bir hale getirmeye karar verdiğinde, bu durumdan rahatsız olan Grinch huzurunu geri kazanmak için Noel’i çalma planı yapıyor.

Home Alone (1990) | IMDB: 7.7

TürKomedi, Aile
Süre1 s. 43 dk.
YönetmenChris Columbus
OyuncularMacaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern
PlatformDisney Plus

Sıradaki yılbaşı filmi çocuk bir aktörün bir anda tüm dünyada tanınmasına ve sevilmesine neden oldu. Evet, doğru tahmin ettiniz. Bir klasik olan “Evde Tek Başına” filminden bahsediyoruz. 

Filmde, kalabalık bir aile yılbaşı için tatile çıkma telaşı içindeyken oğulları Kevin’i yanlışlıkla evde unuttuklarını ancak uçuş sırasında fark eder. Evin boşluğunu fırsat bilen hırsızların eve girmesini önlemek adına üstün çaba sarf eden Kevin’in maceralarını soluksuz kahkahalarla izleyeceksiniz.

Aynı hızla ikinci filmiyle Kevin’in tek başına New York’taki macerasına da geçebilir, keyfi ikiye katlayabilirsiniz. Kevin’in bu dahice fikirleri çocuklarınızda farklı bir düşünme becerisi geliştirebilir, bizden söylemesi…

The Polar Express (2004) | IMDB: 6.6

TürAnimasyon, Macera, Komedi
Süre1 s. 40 dk.
YönetmenRobert Zemeckis
SeslendirenlerTom Hanks, Chris Coppola, Michael Jeter
PlatformApple TV

Yılbaşı animasyon filmleri arasında bir klasik de Tom Hanks’in seslendirdiği The Polar Express…

The Polar Express (Kutup Ekspresi), genç bir çocuğun Kuzey Kutbu’na giden gizemli ama bir o kadar da muhteşem, hayallerin gerçek olduğu bir tren yolculuğuna çıkma hikayesini anlatıyor. Bu kendini keşfetme macerasında arkadaşlığın değerini ve cesaretin önemini fark ediyor. Hayal dünyasını besleyen çocuklar için yeni yıl filmleri arasında yer alan yapım, görsel dünyasıyla da izleyenleri büyülemeyi başarıyor. 

The Nightmare Before Christmas (1993) | IMDB: 7.9

TürAnimasyon, Fantastik, Aile
Süre1 s. 16 dk.
YönetmenHenry Selick
SeslendirenlerDanny Elfman, Chris Sarandon, Catherine O’Hara
PlatformDisney Plus

Animasyonlardan ve yeni bir dünya yaratmaktan bahsetmişken Tim Burton’a değinmemek olmaz. Halloween kentinde yaşayan ​​Jack Skellington’ın her sene yaşadığı Cadılar Bayramı kutlamalarından sıkılması ve yeni bir macera aramaya koyulmasıyla hikaye başlıyor. Bu yeni arayış sırasında Christmas kentini bulan Jack, kar ve yeni yıl kutlamalarıyla ilk defa karşılaşıyor. Bu yeni heyecanla çocuklara yılbaşı hediye dağıtma görevini Noel Baba’dan alan Jack, eski alışkanlıklarından kurtulamadığı için yeni yıl heyecanını bir felakete dönüştürüyor. 

Arthur Christmas (2011) | IMDB: 7.1 

TürAnimasyon, Macera, Komedi
Süre1 s. 37 dk.
YönetmenSarah Smith, Barry Cook
SeslendirenlerJames McAvoy, Jim Broadbent, Bill Nighy
PlatformApple TV

Noel Baba’nın yalnızca geyiklere sahip olduğunu ve tek başına tüm dünyaya hediyeler dağıttını mı düşünüyorsunuz? Belki de bu konuda çok yanılıyorsunuz. Anlatılan hikayelerin dışında bu hediye gecesinin arkasında büyük bir organizasyon var. Bu harika işleyen sistem bir gün Noel Baba’nın oğlu Arthur’un acil bir durumda işleri ele almasıyla değişiyor. Böylece oldukça komik ve eğlenceli bir macera başlıyor.

8-Bit Christmas (2021) | IMDB: 6.7 

TürKomedi, Aile
Süre1 s. 37 dk.
YönetmenMichael Dowse
OyuncularWinslow Fegley, Neil Patrick Harris, Steve Zahn

Yılbaşı gecesi film önerileri listemizde hem çocuğunuzun çok hoşuna gidecek, hem de sizin anılarınızı canlandıracak bir yapım var. Başrolünde Neil Patrick Harris’in yer aldığı filmde, 80’lerde çocuk olmuş bir babanın çocuğuna anlattığı yılbaşı hikayesini dinliyoruz. Bir video oyunu uğruna yapılanlar veya yaşanan maceraları oldukça eğlenceli bir şekilde aktaran baba, 80’lerin ruhunu günümüze taşımayı başarıyor. 

The Christmas Chronicles (2018) | IMDB: 7.0

TürKomedi, Aile, Macera
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenClay Kaytis
OyuncularKurt Russell, Darby Camp, Judah Lewis
PlatformNetflix

Noel Baba’ya inanan her çocuk, onu bir kez görmek için hayaller kurar. Kate de bu çocuklardan biri. 

Yılbaşı gecesini ağabeyiyle birlikte evde yalnız geçiren Kate, Noel Baba’nın ziyaretini yakalamak için bir düzenek hazırlar. Kate’in planı işe yarar ve ağabeyiyle birlikte Noel Baba’yı görürler. 

Ancak Kate, geyiklere daha yakından bakmak istediği için arabaya biner ve Noel Baba onları fark ettiğinde bir kazaya sebep olurlar. Artık geyikler kaçmış ve hediyeler kaybolmuştur. Ama Noel’i kurtarmak için bir şansları daha var, o da birlikte hareket etmek.

Yeni yıl filmleri arasında yer alan ve Türkçeye Noel Günlükleri olarak çevrilen film, hiç bitmeyen aksiyonu ve eğlencesi ile çocuklarınızla harika bir gece geçirmenize yardımcı olacak. 

A Boy Called Christmas (2021) | IMDB: 6.7

TürMacera, Dram, Aile
Süre1 s. 46 dk.
YönetmenGil Kenan
OyuncularMaggie Smith, Isabella O’Sullivan, Joel Fry
PlatformNetflix

Mucizelere inanır mısınız? Kahramanımız Nikolas tüm kalbiyle inanıyor.

Çocuklar için filmler arasında yer alan ve umut dolu bir hikayeyi anlatan A Boy Called Christmas, Elf diyarını bulmak için kuzeye yolculuk yapan bir çocuk, konuşan bir fare ve bir ren geyiğinin hikayesini anlatıyor. Bir efsaneye olan inancıyla yola çıkan Nikolas, bu zorlu yolculukta hem mucizleri hem de kendi kaderini keşfediyor. 

Klaus (2019) | IMDB: 8.2

TürAnimasyon, Macera, Komedi
Süre1 s. 36 dk.
YönetmenSergio Pablos, Carlos Martínez López
SeslendirenlerJason Schwartzman, J.K. Simmons, Rashida Jones
PlatformNetflix

Biraz farklı bir yeni yıl filmi izlemek isteyenler için harika bir önerimiz var. Klaus, klasik Noel Baba hikayelerinin dışına çıkarak bir postacı ve oyuncakçının hikayesini anlatıyor. 

Bir gün postacı Jasper, oyuncakçı Klaus’a eğer isterse onun yaptığı oyuncakları ücretsiz olarak dağıtabileceğini söylüyor.  Klaus bu teklifi kabul ediyor ve ikili çocuklara oyuncaklar hediye etmeye başlıyor. Ancak dünyanın en mutsuz yeri olan Smeerensburg’u ziyaret ettiklerinde işler birazcık değişiyor. Oyuncaklarla mutlu olan insanlardan rahatsız olan kasaba haklı, Jesper ve Klaus’a savaş açıyor. 

Elf (2003) | IMDB: 7.1

TürMacera, Komedi, Aile
Süre1 s. 37 dk.
YönetmenJon Favreau
OyuncularWill Ferrell, James Caan, Bob Newhar
PlatformApple TV

Çocuklarla yılbaşında izlenecek filmler listemizde son olarak Elf’e yer verelim. Kuzey Kutbu’na yanlışlıkla bebek olarak gelen Buddy, Noel Baba’nın elfleri arasında yetişkinliğe kadar büyütülüyor. Kuzey Kutbu’na ait olmadığı hissinden bir türlü kurtulamayan ve aslında bir elf değil, insan olduğunu keşfeden yetişkin Buddy, gerçek babasını bulmak için New York’a gitmeye karar veriyor.

Yılbaşı heyecanını yaşadığımız bu son dönemeçte Elf, Noel Baba’nın en büyük yardımcılarından biri olan Buddy’nin komik ve büyüleyici şakaları ile listemizde bir klasik olarak öne çıkıyor.

Kapak Fotoğrafı: Jonathan Borba