Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Sıcak yaz günlerinin geride kalması, sonbaharın gelmesi ve havaların serinlemesi ile pek çok kişinin aklına ısınma giderleri geliyor. Bu noktada doğal gazın doğru kullanımı oldukça önemli. Sonbahar kombi kullanımı hakkında bazı detaylara dikkat ederek hem faturadan tasarruf etmeniz hem de ısınma konforunuzu artırmanız mümkün! 

Tasarruflu Kombi Kullanımı İçin 9 Öneri 

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Tasarruflu kombi kullanımı için birçok farklı ipucu var. Bunlardan bazıları direkt olarak kombi kullanım önerileri, bazıları ise yapılacak bakım ve petek kullanımı ile ilgili. Oldukça basit olan bu yöntemlere dikkat edildiği takdirde hem ideal sıcaklığa kolayca ulaşacak, hem de doğal gaz tasarrufu sağlayacaksınız. Hazırsanız başlayalım… 

Kombiyi Kapatıp Açmaktan Kaçının

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Kombi kullanım ipuçları arasında ilk sırayı doğru bilinen bir yanlışa veriyoruz. Birçoğumuz kullanılmadığı zamanlarda kombiyi kapatmanın doğal gaz tasarrufu için iyi olacağını düşünüyor. Fakat bu doğru değil. 

Kombi her kapandığında öncelikle peteklerdeki su, sonrasında da ev soğuyor. Yeniden açıldığında ise soğuk ortamı yeniden belirlenen sıcaklığa getirmek için büyük bir güç harcıyor. Dolayısıyla biz, evde olmadığımız zamanlarda kombiyi kapatarak tasarruf ettiğimizi düşünürken aslında yeniden evi ısıttığımız için daha fazla doğal gaz yakılmasına neden oluyor. Kombiyi sürekli olarak ideal bir sıcaklıkta tutmak, tasarruf için en ideal yöntemlerden biri. 

Kullanmadığınız Odadaki Peteği Kapatmak Yerine Kısın

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Kombiyi açıp kapatmak gibi sık yapılan yanlışlardan biri de kullanılmayan odadaki doğal gaz peteğini kapatmaktır. Evde herhangi bir odanın peteğini kapatmak, odalar arasında ısı farkı oluşmasına yol açar. Odaya girip çıkma esnasında da soğuk diğer bölgelere yayılır. Bu durumda kombiyi yüksek derecelere çıkarmak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla evin her yerini belirli sıcaklıkta tutmak hem ısınma konforunuzu hem de faturanızı olumlu etkiler.

Kombinizin Doğru Yerde Olmasına Dikkat Edin

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Sonbaharda doğal gaz kullanımı yoğun olmasa da bu dönemde kışa hazırlık yapmak oldukça mantıklıdır. İlk olarak yapılması gerekenlerden biri kombinin doğru konumda olup olmadığını kontrol etmektir. Balkonda, merdiven boşluğunda veya toplu kullanım alanlarında yer alan kombiler doğal gaz faturasından tasarruf etmenizi zorlaştırır. Kombiniz bu alanlara monte edilmiş ise servis çağırıp evinizdeki ideal yerin bulunmasını ve kombinin oraya taşınmasını talep edebilirsiniz.

Termostatik Vana Kullanın

Termostatik vana, ortam sıcaklığını istenen düzeyde sabit tutmak için kullanılır. Tüm peteklere takabileceğiniz termostatik vana, ortam sıcaklığının istenen seviyeye gelmesi durumunda enerji sarfiyatını durdurur. Bu sayede faturanızdan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca kombinizde oda termostatı varsa termostatik vana kullanmanıza gerek olmaz.

Su Basıncını Kontrol Edin 

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Kombinin alt veya yan kısmında su basıncını gösteren bir ekran mutlaka görmüşsünüzdür. Bu bölüm size gereksiz gibi görünse de aslında kombi tasarrufu açısından oldukça önemli. Burada basıncı 1,5 derecede sabit kalması gerekiyor. Basıncın yüksek veya düşük olması, kombinizin tam performansla çalışmasını engelliyor. Eğer kombinizin ısıtmadığını düşünüyorsanız bu ekranı mutlaka kontrol etmeli ve barın doğru yerde olduğundan emin olmalısınız.

Su ve Ortam Sıcaklığını Ayarlayın

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler
Fotoğraf: Artur Solarz

Özellikle sonbaharda doğal gaz tasarrufu için en önemli konulardan biri su ve ortam sıcaklığını doğru ayarlamak. Evimizin içi için sıcaklığı kontrol etsek bile çoğu zaman su sıcaklığını ideal seviyede tutamayabiliriz. Bu da musluğu her açtığımda kombinin suyu ısıtmak için harcayacağı enerjiyi belirler. 

Uzmanlar, ideal ortam sıcaklığı için 20 dereceyi gösterirken su için bu rakam 40 olarak belirleniyor. Eğer doğal gaz tasarrufu yapmak istiyorsanız mutlaka kombinizde su sıcaklığı bölümünü kontrol edin ve yüksekse derecesini düşürün. 

Peteklerinizi Temiz Tutmalısınız

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler
Fotoğraf: Alex Perz

Doğalgaz faturasından tasarruf etmek için peteklerinizin verimli çalışabilir durumda olması çok önemlidir. Bu kapsamda peteklerin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Her yıl düzenli olarak peteklerinizin içini temizletmeniz yeterli olacaktır. Temiz petekte sıcak su her alana kolayca gider ve bu sayede ortam daha kolay ısınır. Kombinizi yüksek dereceye getirmenize de gerek kalmaz ve faturadan tasarruf edebilirsiniz.

En Az 3 Petek Çalıştırın

Doğalgaz faturasından tasarruf etmek için kaç petek çalıştırdığınıza da dikkat etmelisiniz. Ortalama büyüklükte bir eviniz varsa en az 3 petek çalıştırmalısınız. Dubleks bir evde kalıyorsanız bu sayı 5 veya 6 olabilir. 3’ten az petek çalıştırdığınızda devirdaim yeterince düzgün çalışmaz ve enerji verimliliği sağlanmaz. Bu da faturanızın daha yüksek gelmesine neden olur.

Peteğin Etrafını Kapatmayın

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler
Fotoğraf: Florencia Viadana

Peteklerin çevresini boş tutmak, ortamı kolay ısıtmak için yapılması gerekenler arasında yer alır. Bu sayede ısı etrafa daha kolay yayılır ve kombiyi yüksek derecede çalıştırmak durumunda kalmazsınız.

Sonbaharda ve kışın doğal gaz giderinizden tasarruf etmek için yukarıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Bunlara ek olarak olarak evin sıcaklığını 20 derece civarında tutmanın ideal olduğunu unutmayın.

Kapak Fotoğraf: Claudio Schwarz