Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

Sıcak yaz günlerinin geride kalması, sonbaharın gelmesi ve havaların serinlemesi ile pek çok kişinin aklına ısınma giderleri geliyor. Bu noktada doğal gazın doğru kullanımı oldukça önemli. Sonbaharda doğal gaz kullanımı hakkında bazı detaylara dikkat ederek hem faturadan tasarruf etmeniz hem de ısınma konforunuzu artırmanız mümkün! Peki, sonbaharda kombi nasıl kullanılmalı, faturayı düşürmek için neler yapılmalı?

Kombiyi Kapatıp Açmaktan Kaçının

Faturadan tasarruf etmek için gün içerisinde doğal gazı kapatıp açmak enerji tüketimini ve buna bağlı olarak fatura bedelini yükseltir. Kombiyi kapatmanız durumunda doğal gaz peteklerindeki su soğur ve yeniden ısıtılması daha fazla enerji gerektirir. Aynı zamanda evin soğuması sizi kombiyi daha yüksek ayarda çalıştırmanıza neden olur. Bu noktada kombiyi kapatıp açmak yerine kısmayı tercih edebilirsiniz.

Kullanmadığınız Odadaki Peteği Kapatmak Yerine Kısın

Sonbaharda Kombi Kullanımı İçin Öneriler

 

Fotoğraf: Umberto

Kombiyi açıp kapatmak gibi sık yapılan yanlışlardan biri de kullanılmayan odadaki doğal gaz peteğini kapatmaktır. Evde herhangi bir odanın peteğini kapatmak, odalar arasında ısı farkı oluşmasına yol açar. Odaya girip çıkma esnasında da soğuk diğer bölgelere yayılır. Bu durumda kombiyi yüksek derecelere çıkarmak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla evin her yerini belirli sıcaklıkta tutmak hem ısınma konforunuzu hem de faturanızı olumlu etkiler.

Kombinizin Doğru Yerde Olmasına Dikkat Edin

Sonbaharda doğal gaz kullanımı yoğun olmasa da bu dönemde kışa hazırlık yapmak oldukça mantıklıdır. İlk olarak yapılması gerekenlerden biri kombinin doğru konumda olup olmadığını kontrol etmektir. Balkonda, merdiven boşluğunda veya toplu kullanım alanlarında yer alan kombiler doğalgaz faturasından tasarruf etmenizi zorlaştırır. Kombiniz bu alanlara monte edilmiş ise servis çağırıp evinizdeki ideal yerin bulunmasını ve kombinin oraya taşınmasını talep edebilirsiniz.

Termostatik Vana Kullanın

Termostatik vana, ortam sıcaklığını istenen düzeyde sabit tutmak için kullanılır. Tüm peteklere takabileceğiniz termostatik vana, ortam sıcaklığının istenen seviyeye gelmesi durumunda enerji sarfiyatını durdurur. Bu sayede faturanızdan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca kombinizde oda termostatı varsa termostatik vana kullanmanıza gerek olmaz.

Peteklerinizi Temiz Tutmalısınız

Petek Temizliği

Fotoğraf: Alex Perz

Doğalgaz faturasından tasarruf etmek için peteklerinizin verimli çalışabilir durumda olması çok önemlidir. Bu kapsamda peteklerin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Her yıl düzenli olarak peteklerinizin içini temizletmeniz yeterli olacaktır. Temiz petekte sıcak su her alana kolayca gider ve bu sayede ortam daha kolay ısınır. Kombinizi yüksek dereceye getirmenize de gerek kalmaz ve faturadan tasarruf edebilirsiniz.

En Az 3 Petek Çalıştırın

Doğalgaz faturasından tasarruf etmek için kaç petek çalıştırdığınıza da dikkat etmelisiniz. Ortalama büyüklükte bir eviniz varsa en az 3 petek çalıştırmalısınız. Dubleks bir evde kalıyorsanız bu sayı 5 veya 6 olabilir. 3’ten az petek çalıştırdığınızda devirdaim yeterince düzgün çalışmaz ve enerji verimliliği sağlanmaz. Bu da faturanızın daha yüksek gelmesine neden olur.

Peteğin Etrafını Kapatmayın

Doğalgaz Tasarruf Önerileri

Fotoğraf: Florencia Viadana

Peteklerin çevresini boş tutmak, ortamı kolay ısıtmak için yapılması gerekenler arasında yer alır. Bu sayede ısı etrafa daha kolay yayılır ve kombiyi yüksek derecede çalıştırmak durumunda kalmazsınız.

Sonbaharda ve kışın doğal gaz giderinizden tasarruf etmek için yukarıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Bunlara ek olarak olarak evin sıcaklığını 20 derece civarında tutmanın ideal olduğunu unutmayın.

Kapak Fotoğraf: Claudio Schwarz