Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Önerileri

Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Önerileri

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2024

Tasarruflu davranmak, sadece ev ekonomisi için değil dünyamız için de gerekli. Gıdadan suya, enerjiden tekstile kadar her alanda artık daha minimalist olmak zorundayız. Sadece tüketmek yerine biraz da üretmeyi, geri dönüştürmeyi ve yeniden değerlendirmeyi denemeliyiz. Evde tasarruf yapmak adına hazırladığımız basit ama etkili tasarruf önerileri ile karşınızdayız.

Ev Ekonomisinde Nasıl Tasarruf Yapılabilir?

Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Önerileri
Fotoğraf: Unsplash / Sandy Millar

Tüketmeye yöneltildiğimiz bugünün dünyasında ev ekonomisinde farklı kalemlerde tasarruf yapmak mümkün. Mutfaktan giyime, mobilyadan enerji tüketimine kadar pek çok alanda ekonomik yaşam adına tüketimi azaltabilirsiniz. Evde tutumlu olmak için izleyebileceğiniz basit yolları sizler için sıraladık.

1) Mutfakta Tasarruf İçin Neler Yapılabilir?

Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Önerileri
Fotoğraf: Unsplash / Jason Briscoe

Mutfak ekonomisi için “Yemeğinizi kendiniz yapın.” önerisi kulağa çok basit gelse de mobil yemek uygulamalarının ve yemek sipariş hatlarının ne kadar meşgul olduğunu hepimiz biliyoruz. Ev ekonomisi dendiğinde beslenme masraflarının minimum düzeyde tutulması, beslenme alışkanlıklarınızla ve evdeki gıdaları değerlendirme yöntemlerinizle yakından ilgili. Türkiye’de günde 10 milyon ekmek çöpe gidiyor. Gereğinden fazla alışveriş yapmak, bir anlamda çöpe giden ekmek, bozulan ve küflenen gıda demek. İsrafın sürdürülebilir beslenme içinde yeri yok. Temel besin kaynaklarını kullanarak sağlıklı ve lezzetli bir sofra kurmak mümkün. Öğünlerde sade ve az çeşitli beslenmek, hem bütünsel beden sağlığı için mantıklı hem de ev ekonomisinde tasarrufu sağlamak için gerekli. 

Günümüzde dışarıdan yemek siparişine özendirilen bir eğilim varsa da bunu tersine çevirmeniz keseniz için oldukça faydalı. Yemek siparişi yerine yemeğinizi kendiniz pişirmeniz aile ekonomisini büyük oranda rahatlatır. Diğer yandan sürdürülebilir beslenme, başlı başına ekonomik ve cep dostu bir seçim. Evdeki bazı gıdaları yeniden değerlendirebileceğiniz sayısız örnek var. Bunlardan biri de bayat ekmekler

2) Balkon Bahçeciliği ile Temel Besinlerinizi Yetiştirin

Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Önerileri
Fotoğraf: Unsplash / Sandie Clarke

Ev ekonomisi denince akla en elzem konu olarak “mutfak” geliyor diyebiliriz. Artık ateş pahası olan mutfak ihtiyaçlarınız için önerebileceğimiz çözümlerden birisi de balkon bahçeciliğine eğilmeniz. Mutfağınızda uygun bir köşeniz ya da bir balkonunuz varsa domates, biber, marul, maydanoz, limon gibi birçok temel gıdayı kendiniz yetiştirmeye başlayabilir, mutfak masraflarınızı azaltabilirsiniz. Bu yolla hem temiz ve güvenilir gıdaya ulaşmış hem de daha ekonomik bir tavır sergilemiş olacaksınız.

3) Tekstil İhtiyaçlarınız İçin Örgü Örün, Eski Kıyafetlerinizi Yeni Bir Ürüne Dönüştürün

Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Önerileri
Fotoğraf: Unsplash / Artem Beliakin

Ev ekonomisi için tasarruf önerileri listemizde beceri ve zaman gerektiren bir uygulama ile karşınızdayız. Günlük kullanacağınız atkı, bere, eldiven gibi giyim ihtiyaçlarınızı satın almak yerine kendi zevkinize göre örebilir, daha ucuza mal edebilirsiniz. Eğer bu alanda bir beceriniz yoksa etrafınızda mutlaka örgü işlerine meraklı aile büyükleri ya da yakınlarınız vardır. 

Diğer bir husus ise artık kullanmadığınız ve elden çıkarmayı düşündüğünüz eski kıyafetleri değerlendirmek. Eski kıyafetlerden neler yapabilirim diye aklınızdan geçiyorsa ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 

4) Eski Kıyafetler ve Mobilyalarınızın Satışını Gerçekleştirin

Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Önerileri
Fotoğraf: Unsplash / designecologist

Evde gereksiz yer tutan, kullanmadığınız ya da eskidiğini düşündüğünüz mobilya ve kıyafetleriniz, sizin için gelire dönüşebilir. İkinci el eşya ya da ikinci el giysi olarak satışı yapabileceğiniz çok sayıda mobil uygulama ve internet portalı mevcut. Bu mecralarda dilediğiniz ürünlere teklif verebilir, ev ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz. İzlenecek bu yolla daha minimal bir yaşamın önünü açabilir, evdeki enerji akışını bozan ve kalabalık yapan birçok eşyanızı hayatınızdan çıkarabilirsiniz. 

Ayrıca ikinci el eşya ve satın almak ya da satmak, sadece ekonomik açıdan tasarruf edebileceğiniz bir tutum değil, sürdürülebilirlik açısından da değerli bir adımdır. Unutmamak gerekir ki bugün bir tişört yapımında dahi 2 bin 700 litre su harcanıyor. İkinci el ürün tercihi, kontrolsüz üretimin de önüne geçecektir.

5) Aydınlatma ve Sıcak Su İhtiyacınızı Güneş Enerjisinden Karşılayın

Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Önerileri
Fotoğraf: Unsplash / Markus Winkler

Güneş ışığı yönünden zengin sayılabilecek bir coğrafyada yaşamamıza rağmen bu avantajdan yeterli şekilde faydalandığımızı söyleyemeyiz. Doğal kaynakların dönüştürülebilir ve sürdürülebilir bir biçimde kullanılması hem ekonomik hem de çevrecidir. Bahçe, balkon gibi alanlarınızda bulunduracağınız güneş enerjili bahçe lambaları ve güneş enerjili LED aydınlatmalar ile elektrik kullanmadan aydınlatma ihtiyacınızı karşılayabilir, fatura masraflarında kısıntıya gidebilirsiniz. 

Bildiğiniz üzere özellikle kışın artan doğal gaz ve su faturalarına en ideal çözüm, çatıda güneş enerji panelleri bulundurmaktan geçiyor. Güneş enerji panelleri ile elektrik üretebilir, sıcak suyunuzu doğal yoldan elde edebilirsiniz. Sistemi kurdurmak için ödeyeceğiniz miktar hiç canınızı sıkmasın, uzun vadeli düşündüğünüzde kara geçeceğinizden emin olabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya