Evde Yapılabilecek Temizlik Malzemeleri

Yıllardır evlerimize giren temizlik malzemeleri içerisinde bulunan kimyasallar, hem doğaya hem de sağlığımıza zarar veriyor. Özellikle evde çocuğu veya evcil hayvanı olanlar, yeni bir arayış içerisine girebiliyor. Organik temizlik ürünleri bir çözüm gibi gözükse de piyasadaki konumları ve fiyatlandırma politikaları bütçenizi yorabilir. Tüm bunlar içerisinden çıkılmaz bir bulmaca gibi geliyorsa size çözüm anahtarını verelim: Evde temizlik malzemesi yapımı! 

Her yerde bulabileceğiniz doğal malzemeleri kullanarak kolayca evde doğal temizlik ürünleri elde edebilirsiniz. 

Mis Kokulu Yüzey Temizleyici

Fotoğraf: pan xiaozhen

Kış aylarında yediğiniz portakal ve mandalinanın yanı sıra yılın her ayı evlerde sıklıkla tüketilen limon kabuklarını ne yapacağınızı bilmiyorsanız, işte sizin için bir formül: 

Turunçgil ailesine ait tüm meyvelerin kabuklarını kavanozlara doldurun ve üzerine elma sirkesi dökün. 2 hafta kadar beklettiğiniz kavanozları açın ve yarısı su, yarısı da bu karışımdan olacak şekilde şişelere doldurun. Yüzeyleri temizlerken suyunuzun içerisine bu karışımı ekleyebilir ve hem mis kokulu hem de doğal yöntemlerle temizlenmiş bir eve sahip olabilirsiniz.

Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı

Fotoğraf: Annie Spratt

Evde temizlik malzemesi yapımı konusunda “Çamaşır suyu da olur mu?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Cevap; olur! Çamaşırlarınız yumuşacık olsun ve mis gibi koksun istiyorsanız, kimyasal yumuşatıcılara mahkum değilsiniz. 1 yemek kaşığı karbonat, 1 fincan elma sirkesi ve 1 bardak su ile kendi yumuşatıcınızı dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. Güzel bir koku için de karışımın içerisine birkaç damla uçucu yağ koyabilirsiniz. Portakal, limon veya lavanta yağı… Seçim sizin!

Cam Temizleyici

Fotoğraf: Andrea Piacquadio

Büyüklerimiz bir şeyler biliyormuş dediğimiz yaşlara gelmiş olabiliriz. Bu nedenle eskilerin sürekli evlerinde bulundurduğu Arap sabununa bizim de yer açma zamanımız geldi. Kullanım alanı oldukça geniş olan Arap sabununu, camlarınız için de tercih edebilirsiniz.

Sadece yarım litre su, yarım litre beyaz sirke ve birkaç damla Arap sabununu bir kaba koyun ve karıştırın. Püskürtmeli kap yardımıyla camlarınıza sıkın ve silin. Temizleme gücüne inanamayacaksınız.

Lavabo Açıcı

Fotoğraf: Skitterphoto

Tıkanan lavaboların oluşturduğu kötü koku her evin ortak sorunu. Süper güçlü kimyasallar bu sorunu dakikalar içerisinde çözse de haberlerde bu ürünlerin patlamalara neden olabildiğini de duyduk. Bu kadar güçlü bir kimyasalın yerini bir ev yapımı temizlik ürünü tutamaz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Yarım bardak karbonat, yarım bardak sirke ve 1 litre suyu karıştırın. Tıkanmış lavabo ve giderlere döküp 15 dakika bekleyin. Elbette sonrasında alışık olduğumuz gibi sıcak suyu da dökmemiz gerekiyor. İşte bütün tıkanıklık doğal bir çözümle yok oldu!