Dünya Çikolata Gününe Özel En İlginç Çikolatalar

Dünya Çikolata Günü’ne Özel: En İlginç Çikolatalar

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021

Kimileri için büyük bir tutku; kimileri içinse yalnızca tatlı krizlerini bastırmak için kullanılan bir alışkanlık çikolata… Şüphesiz günün her anında, kahvemizi içerken, yemekten sonra ve çoğu zaman sadece canımız çektiği için tükettiğimiz çikolata aslında gün ortasında yediğimiz leziz karelerden ibaret değil. Çikolata sanatçıları birbirinden eşsiz tasarımla ortaya yeni ürünler çıkarıyor ve hatta tasarımlarını sergiliyorlar. Siz de sıradanı sanata dönüştüren işleri merak ediyorsanız Dünya Çikolata Günü için derlediğimiz değişik çikolata tasarımlarını inceleyebilirsiniz…

Noel Koleksiyonu, Teuscher Çikolata

Fotoğraf: Teuscher 

 

İsviçre Alpleri’ndeki bir kasabada yetmiş yılı aşkın süredir var olan Teuscher çikolata, yarattığı Noel koleksiyonunda birçok farklı lezzeti bir araya getirerek zengin bir içerik ortaya çıkarmayı hedeflemiş. Eşsiz çikolata tadını; ceviz, fıstık ve mandalina gibi iştah açıcı ürünlerle birleştirerek, ortaya alkolsüz bir Noel lezzeti çıkarmış. Yalnızca midelerimize değil, gözlerimize de hitap etmeyi önemli gören Teuscher; doğallığın tadını özel tasarım fikirlerle bir araya getirerek koleksiyonu çeşitli motiflerle zenginleştirmiş.

Kedi, Patrick Roger Chocolatier

Fotoğraf: Sortir a Paris

 

Paris’te bulunan ve artık altıyı aşan dükkan sayısıyla bir zincire dönüştüğünü söyleyebileceğimiz Patrick Roger Chocolatier, herkesçe ünlü tasarımlarıyla tanınıyor. Kendisine, ünlü bir çikolatacı sıfatını verirken, yanına mutlaka “heykeltıraş” unvanını da eklemeliyiz çünkü lezzeti görsel bir şölene dönüştüren Roger’ın özel tasarımları kendi dükkanlarında ve müzelerde sergileniyor. Onu diğerlerinden ayıran en büyük sırrı ise ürünlerinde organik kakao kullanması ve ürünlerinin tamamını elle yaparak meydana getiriyor olması. 

Goril, Patrick Roger Chocolatier

Patrick Roger’ın yalnızca el işçiliği kullanarak ortaya koyduğu bu devasa eser, kendisinin Paris’teki dükkanında ve bir müzede sergileniyor. Ona, çikolata ustasının yanında “heykeltıraş” unvanını kazandıran bu özel tasarım eserin yalnızca çikolata kullanılarak yapıldığından da bahsediliyor. Kendisi, gastronomi rüyasını sanat estetiğiyle birleştirerek ortaya muazzam ürünler çıkardığından Dünya Çikolata Günü vesilesiyle mutlaka hatırlanması gereken isimlerden.

Que Bo! Çikolata

Fotoğraf: Gazzetta Hedone

 

Kakaonun ana vatanı Meksika’da ortaya çıkan bu ilginç çikolatalar, tamamen yerli üreticiden alınan organik ürünlerle üretiliyor. Meksika çikolatasını dış dünyaya tanıtması açısından da önemli olan Qua Bo! çikolataları, rengarenk görünüşleri ve dışı cam kaplamaymışçasına parlak oluşlarıyla görenleri büyülüyor. Birbirinden renkli ve modern tasarımlar, ülkenin ünlü bir şefi olan Jose Roman Castillo’nun ellerinden çıkıyor. Kırmızı biber ve guava gibi yerel lezzetleri de modern tasarımlar içinde yaşatan Castillo, Qua Bo! çikolatalarıyla halkın gözdesi durumunda.

Çanta ve Ayakkabı, Roselen Chocolatier

Fotoğraf: Roselen Chocolatier

 

Peru’nun büyüleyici doğal güzelliğinden ilham alınarak yaratılan ve özel esanslarla bezenen Roselen çikolataları, sunum odaklı bir şekilde üretiliyor. Normal olanı sanata dönüştüren Roselen’in kurucusu bir grafik tasarımcı. Çikolataya olan özel ilgisini kendi sanatıyla buluşturan Demarini, ürünlerini elle tek tek şekillendirerek boyuyor. Böylece her bir ürün, klasik geleneği modernize etmiş ve geleceğe bir kapı açmış oluyor. Siz de dünyaca ünlü ve değişik çikolata tasarımları görmek isterseniz, Roselen tasarımlarına göz atabilirsiniz.