Karbon Ayak İzinizi Azaltmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Karbon ayak izi bireysel olarak yaptığımız üretim ve tüketim faaliyetlerinin sera gazı salınımı açısından çevreye verdiği zararın karbondioksit cinsinden hesaplanması olarak tanımlanır. Bir kişinin dünyaya verdiği zararın hesaplanması da diyebiliriz. Bireysel olarak atacağımız küçük adımların çevre için büyük sonuçlar getirebileceğini unutmayarak yapabileceğiniz basit ama etkili yolları yazımızda okuyabilirsiniz.

Yiyecek Atıklarını Dönüştürün

Organik Gübre
Fotoğraf / Markus Spiske

 

Evsel atıkların üçte birinden fazlası gıda atığıdır. Mutfağınızdaki çöpleri azaltmanın en iyi yollarından biri de atıkları komposta dönüştürmek. Elde ettiğiniz doğal gübreyi zengin bir takviye olarak bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

Seçtiğiniz Kumaşlar Hakkında Daha Dikkatli Olun

İplik
Fotoğraf / Fleur 5ob

Endüstriyel su kirliliğinin yaklaşık olarak %20’sinin tekstil ürünlerinin boyanması ve işlenmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Satın aldığınız ürünlerin kumaşlarını incelemek o ürünü hem daha uzun vadede kullanmanız hem de çevreye verdiği etki bakımından son derece önemlidir. Biyolojik olarak ayrıştırılabilen, doğal kumaşlar tercih etmek karbon salınımını azaltmaya yardımcı olan etmenlerden biridir. Bunun yanında seçtiğiniz markaların sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına göz atabilirsiniz. Artık birçok marka bu konuda daha şeffaf davranma yoluna gidiyor.

Plastiği Hayatınızdan Çıkarın

Plastik Atık
Fotoğraf / Brian Yurasits

Plastik şişeler karbon ayak izini en çok arttıran ürünlerden biridir. Bunun yerine yanınızda matara taşımayı alışkanlık haline getirebilir, iş yerinizde karton bardak kullanmak yerine kendi bardağınızı kullanabilirsiniz. Alışverişe giderken yanınıza bez çanta almak ve naylon poşetlerden uzak durmak da karbon ayak izinizi azaltmak için iyi bir seçenek.

İkinci El Ürünlere Yönelin

İkinci El Giyim
Fotoğraf / Crew

Son dönemde vintage görünümlerin öne çıkması, ikinci el alışveriş uygulamalarının popülerleşmesi ve fiyatlarının da uygun olması gibi sebeplerden ötürü birçok kişi giysi ve aksesuar alışverişleri başta olmak üzere ikinci el ürünlere yöneliyor. 

Çevreye zarar veren kimyasallar içerdiği için cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik cihazları da ikinci el uygulamalarından veya dükkanlarından satın almak karbon ayak izinizi azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olacaktır. 

Yerel Olanı Tercih Edin

Pazar

Yerellik, sürdürülebilir yaşamın en önemli parçalarından biri olmasının yanında karbon ayak izinizi azaltmak için de tercih edebileceğiniz bir yol. Ürünlerin nakliyesi için kullanılan araçlardan çıkan karbon salınımını ve üçüncü dünya ülkelerinde uygunsuz şartlarda düşük maaşlı işçilerin çalıştırılmasını önlemek yerelliğin amaçları arasında yer alıyor. Örneğin meyve sebze alışverişinizde marketler yerine yerel çiftçilerin olduğu pazarları tercih edebilirsiniz. Böylece yerel ekonomiye de katkı sağlayabilirsiniz.