Sürdürülebilir Modanın Anahtarları İkinci El Alışveriş

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Moda kendini sürekli yenilerken geçmişten beslenmeye de devam ediyor. Böylelikle daha önce trend haline gelmiş parçaların yeniden hayatımıza girdiğini, giyim tarzımızı şekillendirdiğini görüyoruz. Nitekim vintage akımı da bu şekilde. Trendler geleceği gösterse de vintage akımının esintisi moda dünyasını etkilemeye de devam etmekte…

Vintage akımının da etkisiyle ikinci el alışveriş tüm dünyada gitgide daha büyük bir trend haline dönüşmekte. Ana fikri vintage akımı olsa da tekstil atıklarının azaltılmasındaki etkisini tartıştığımızda ikinci el alışverişin sürdürülebilirliğe katkısını göz ardı edemeyiz.

İkinci El Alışveriş Tüketiminin Hikayesi

İkinci El Alışveriş Tüketiminin Hikayesi
Fotoğraf: Suzy Hazelwood

Geçmişe baktığımızda, 18. yüzyılda değiş tokuşla birlikte hayatımıza giren ikinci el tüketim, 20. yüzyılla birlikte popülerliğini kaybediyor. Popülerliğini kaybetmesinin en önemli sebepleri arasında yükselen kapitalizm, üretimin artması gibi olguların yeniye özendirmesi durumu gösteriliyor. Tüketmenin moda olduğu zamanlar da denilebilir bu döneme.

21. yüzyıla geldiğimizde ise dünya nüfusunun ve bununla doğru orantılı olarak ihtiyaçların artmasıyla tüketim de artmaya başladı. Fakat sürdürülebilirlik kavramı hayatlarımıza girdi. İyi ki de girdi! Böylece sürdürülebilir tüketim ideolojisiyle ikinci el alışveriş kavramı yeniden atağa geçti. 

Kadın Girişimcilerin Başarılı Uygulamaları

Kadın Girişimcilerin Başarılı Uygulamaları
Fotoğraf: Sincerly Media

Sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş Avrupa ve Amerika’da günden güne gelişiyor. Bu sektörün gelişiminde kadın girişimcilerin ve internetin büyük payı var. 

Ülkemizde de çeşitli internet uygulamalarıyla yaygın hale gelen bu alışveriş biçimi, karşılıklı kazanıma dönüştü. Hem satış yaparak hem de uygun fiyata satın alarak kazanıyorsun. En önemlisi tekstil atıklarının oluşmasını önlüyorsun.

Hikayesi Olan Kıyafetler

Hikayesi Olan Kıyafetler
Fotoğraf: Andrey Zvyagint

Avantajları ve dezavantajları devamlı konuşulan ikinci el alışveriş aslında sürprizlerle dolu. Senelerce kullanılmış fakat gözü gibi bakılan dünya markası çantalar, eşarplar, elbiseleri yok pahasına satın alıp tüm yaşanmışlıklarını dolabınıza ekleyebilirsiniz. Acaba hangi anlara şahit oldu bu parça? Neler duydu, nerelere gitti? Kaç kombinin parçası oldu? Uzar gider bu sorular. Yanıtlarını ararken hikayesini siz de yazabilirsiniz bu parçaların…