İkinci El Kıyafetleri Tercih Etmek İçin 5 Neden

İkinci El Kıyafetleri Tercih Etmek İçin 5 Neden

İkinci el kıyafet denince aklınıza ilk ne geliyor? Eskimiş, modası geçmiş, kuytu, tenha bir köşede hatta izbe bir bodrum katında küçük, köhne, sıradan dükkânların tozlu raflarında nereden geldiği belirsiz kıyafetler mi? Ancak işin aslı farklı… Gençler arasında popülerleşen “thrifting”, geleceğin alışverişi olarak görülüyor. Nasıl mı? Gelin ikinci el kıyafet tercih etmek için nedenleri birlikte gözden geçirelim.

1. Daha Ekonomik

vintage kıyafetFotoğraf: Onur Bahçıvancılar

İkinci el kıyafetleri çok daha uygun bir fiyata satın alabileceğinizi şüphesiz biliyorsunuzdur. Peki ya lüks marka ürünlere de rastlayabileceğinizi söylesek?

Paris’te çok yaygın olan “kilo-shop” adı verilen ikinci el mağazalarda ürünler; marka, kalite veya giyim olarak kategoriye ayrılmadan 1, 2 ve 3 Euro etiketi altında farklı sepetlerde manavdan meyve-sebze alır gibi kilosuna göre satışa sunuluyor. Böylece hem cebimizi koruyor hem de doğaya zarar vermiyoruz. 

2. Sürdürülebilir

İkinci el kıyafetler alarak sürdürülebilir modaya katkıda bulunabilir, bu yola girerek doğayı korumayı hedefleyen, çevreye saygılı işletme ve kurumların girişimine destek olabilirsiniz. Daha önce giyilmiş veya vintage parçalar tercih ederek yeni kıyafet üretimi için kullanılacak olan pamuk ve diğer kaynakların israfını önler, tekstil atığına da bir “dur” diyebilirsiniz! Tüketim toplumu olgusundan sıyrılıp fast-fashion ürünlere talebi düşürebilir, bu şekilde daha bilinçli hareket ederek etik değerlere sahip, slow-fashion dediğimiz doğa dostu markaların ortaya çıkabilmesini ve pazarda tutunabilmesini sağlarsınız.

Zamanında beğenerek aldığınız ancak sıkıldığınız ya da tarzınızı yansıtmayan, başka birinin severek giyeceğini düşündüğünüz parçaları bağışlayarak veya ikinci el mağazalarında satışa koyarak bir kıyafetin yaşam-döngüsünü uzatabilir, yeni alıcısını mutlu edebilirsiniz.

3. Yaratıcılık ve Kendin Olma Yolunda Bir Adım

vintage kıyafetFotoğraf: Latrach Med Jamil

İkinci el kıyafet veya vintage bir ürün aldığınızda sosyal ortamlarda, işte ve günlük hayatta pişti olmaya veda edebilirsiniz çünkü muhtemelen o kıyafete sahip olan yegâne kişi siz olacaksınız. Rengarenk, nostaljik ürünlerle gardırobunuza ve yaşantınıza farklılık katıp, değişik dönemlerden topladığınız parçaları uygun aksesuarlarla kombinleyerek kendi tarzınızı keşfedebilir ve bunu doğaya ve cebinize zarar vermeden yapabilirsiniz. 

Fast-fashion tarafından lanse edilmiş, piyasaya sürülmüş, vitrinleri süsleyen hemen her yerde herkesin üstünde sıklıkla rastladığımız trendlerden farklı bir tarza sahip olmak ve kişiliğinizi kıyafetlerinizle yansıtmak istiyorsanız ikinci el vintage ürünler tam size göre…

4. Vintage Daha Kaliteli

İkinci el ve vintage ürünleri uzun yıllar kullanabilmemizin bir sebebi, bu kıyafetlerin esasen daha kaliteli olmasıdır. Bu ürünler genellikle niteliğe nicelikten daha fazla değer verilen, her bir parçanın özenle, emek ve titizlikle seçildiği ve dayanıklılığın ön planda tutularak üretildiği dönemlere aittir. Dolayısıyla bu ürünlere yaptığınız küçük yatırım, nesiller boyu aile içinde ilk günkü haliyle eskimeden çocuklara hatta torunlara aktarılır. Vintage kıyafetler albümlerin sayfalarını süsler, hatıraları yaşatır, sizi geçmişte yolculuğa davet eder.

5. Değişik ve Eğlenceli Bir Alışveriş Deneyimi

Hayatın günlük akışı içinde ihtiyaçlarınıza yönelik gardırop yenilerken rutin kıyafet alışverişinden sıkıldıysanız ikinci el arayışı size farklı, eğlenceli ve heyecan dolu bir deneyim yaşatacaktır. Bu deneyim; neye, nerede, nasıl ulaşacağınızı önceden kestiremediğiniz, zamanla keşfederek keyif alacağınız bir serüvendir. Eğer mağaza dolaşmak veya kabinlere girip çıkmak istemiyor, buna vakit ayıramıyorsanız, her geçen gün artan online ikinci el mağazalarına göz atabilirsiniz. Herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği bu uçsuz bucaksız internet dünyasında bütçenize uygun, kaliteli ve benzersiz ürünlere kolay ve eğlenceli bir yolla ulaşabilirsiniz. Kim bilir, belki gördüklerinizden ilham alarak evdeki sandıkları karıştırıp bu parçalarla kombinleyebileceğiniz aksesuarlar, ürünler bulabilirsiniz.