Kotor ve Budva Gezi Rehberi

Kotor ve Budva Gezi Rehberi

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2022

Balkan kelimesi, “sarp ve ormanlık sıradağ, sık ormanla kaplı dağ” gibi anlamlara geliyor. Hakikaten de Balkanlar doğa güzellikleri, yeşili, denizi ve turistik noktaları ile mutlaka görülmesi gereken tam 12 ülkeyi topraklarında barındırıyor. Bu yazımızda sizler için seçtiğimiz bölge; Montenegro ismi ile de bilinen Karadağ’ın en sevilen yerlerinden Budva ve Kotor oluyor. Gidip de hayran olmayan yok. Eğer bir gün rotanızı Budva ve Kotor’a çevirmeye karar verirseniz gezi rehberi niteliğindeki bu yazımız çok işinize yarayabilir. Budva ve Kotor’un gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri hakkındaki bilgilere geçmeden önce Karadağ ile ilgili birkaç detay paylaşalım. 

Doğal kaynakları ile öne çıkan bir ülke olan Karadağ, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alıp Balkanların Adriyatik kıyısında bulunur. Kuzeyinde Bosna-Hersek, kuzeydoğusunda Sırbistan, doğusunda Kosova, güneydoğusunda Arnavutluk, batısında ise Hırvatistan ve Adriyatik Denizi vardır. Ülkenin başkenti  Podgorica’dır. 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Karadağ, Sovyetler Dönemi’nde Yugoslavya’nın altı cumhuriyeti arasındaydı. Yugoslavya’nın parçalanması ile Karadağ da dağılmış ancak yıl 2003’ü gösterdiğinde Sırbistan ile birlikte yeni Yugoslavya’ya katılmıştı.

Budva ve Kotor’a Nasıl Gidilir?

Karadağ vizesiz gidilen ülkeler arasında. Ülkeye ulaşmanın pek çok farklı yolu mevcut. Deniz yolu, kara yolu, hava yolu ve demiryolu alternatiflerinden birini seçerek son derece keyifli ve manzarası bol bir seyahat yapabilirsiniz. Kendi aracınız ile de gidebilirsiniz. Biz elbette ki çevresel kaygılardan ve karbon salınımının azaltılması gerekliliğinden dolayı toplu taşıma araçları ile ulaşımı tavsiye ediyoruz.  

Daha detaylı bilgi verecek olursak Budva’ya varabilmeniz için hava yolu şirketlerinin uçuş seferleri ile önce Karadağ’ın başkenti olan Podgorica’ya gitmelisiniz. Yol 1 saat 45 dakika sürüyor. Esasında Tivat Havaalanı Budva’ya daha yakın fakat Türkiye’den direkt uçuş maalesef yok. Podgorica Hava Limanı’ndan Budva’ya gidebilmeniz için kat etmeniz gereken mesafe ise 68 km.

Artık Budva’ya vardınız. Gerisi oldukça kolay. Kotor’a geçmek istediğiniz an faydalanabileceğiniz çeşitli alternatifler mevcut. Budva’dan Kotor’a otobüs ile 40 dakika, taksi tutacaksanız 20 dakika içinde varılıyor. Ayrıca VIP transfer ve kiralık araba seçenekleri de mevcut.

Diğer yandan Kotor’da küçük sayılabilecek Tivat Havaalanı var ancak Kotor’a İstanbul’dan direkt uçuş bulunmuyor. Dolayısıyla öncelikle Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya uçup otobüs veya taksi aracılığı ile Kotor’a ulaşabilirsiniz.

Budva’nın Öne Çıkan Gezilecek Yerleri

dans eden kız heykeli karadağ

Fotoğraf: елена скорубская

Budva, mimarisi, tarihi ve sahilleri ile öne çıkan Karadağ şehirlerinden biri. Özellikle Stari Grad (Old Town), Citadel (Hisar), Azize Maria Kilisesi, Holy Trinity Kilisesi, Aziz Sava Kilisesi, Aziz Ivan Kilisesi, Arkeoloji Müzesi, Dans Eden Kız Heykeli, Podostrog Manastırı, Duljevo Manastırı, Rustova Manastırı, Praskavica Manastırı, Sveti Stefan Adası, Sveti Nikola Adası, Krapina Köyü, Kosmac Kalesi, Yaşlı Zeytin Ağacı ve Petrovac Budva’nın öne çıkan yerleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte Karadağ’ın en göz alıcı plajları da Budva taraflarında bulunuyor.

Budva Eski Şehri (Old Town)

Budva old town

Fotoğraf:Ender Vatan

Budva, 2 bin 500 yıl önce kurulmuş bir şehir. Budva eski şehri (Old Town) bölgenin revaçta olan turistik ve tarihi alanlarından sayılıyor. Stari Grad olarak da bilinen bu eski şehirdeki birçok tarihi bina; otel, restoran ve dükkan olarak hizmet veriyor. Bu yapılar arasında kütüphane ve restoran olarak misafirlere açılan Citadel, 9. yüzyılda inşa edilen St.Mother Of God Kilisesi, şehrin en büyük yapılarından ve 7. yüzyıldan kalan Aziz John Kilisesi, tarih kokan şehir surları, 1804 yılında yapımı sona eren kilise Holy Trinity ve meşhur Arkeoloji Müzesi en çok ziyaret edilenler arasında. 

Budva Plajları

budva plajları

Fotoğraf: Nemanja Vlaovic

Gerçekten de Karadağ’ın en güzel plajları Budva’da sıralanıyor. Avrupa’nın da en iyi plajlarından biri olarak seçilen Jaz Plajı, listenin başında geliyor diyebiliriz. Budva’ya 4 km uzaklıkta olup çakıllı ve kumlu yapıya sahip plajın uzunluğu ise 1 km. Diğer ünlü plajlarından Mogren I ve Mogren II kumlu bir yapıya sahip ve iki plajın toplam uzunluğu 350 metre. Plaja giriş belirli bir ücrete tabi. Bin 600 metre uzunluğuna sahip Slovenska Plajı’nda ise bol çakıl bulunuyor. Güney Adriyatik kıyısı denilince en uzun ve en güzel plaj olma özelliği ile Becici plajı diğerlerinden öne geçiyor. Grand Prix Ödülü’nü almış olan plajın uzunluğu ise bin 950 metre. Kumluk olması artı özelliği ve plaj boyunca çok sayıda tesis hizmet veriyor.

Diğer bilinen plajları arasında Kamenovo, Prnzo, Milocer, Kraljicina, Sveti Stefan, Drobni Pijesak Perazica Do, Petrovac, Lucice, Buljarica ve Trsteno plajları bulunuyor.

Budva Rivierası 

budva rivierası

Fotoğraf: Oleg Gratilo

Karadağ’ın ün salmış noktalarından biri de Budva Rivierası. Her ekonomiye ve zevke uygun otel alternatifleri, plajları, kafe ve barları sayesinde bolca turist çeken bir bölge. Ayrıca aileler için de son derece uygun seçenekler sunuyor. Özellikle gece hayatını seven kişiler için de biçilmiş kaftan.

Budva Rivierası, Karadağ’ın batısında yer alıyor ve Budva şehrinden başlayarak Adriyatik Denizi boyunca devam eden 35 km’lik bir alanı kapsıyor. Kıyı tarafından bulunan diğer beğenilen yerler: Sveti Stefan, Rafailovici, Drobni Pijesak, Rezevici Kamenovo, Petrovac, Becici ve Buljarica…

Kotor’un Öne Çıkan Gezilecek Yerleri

kotor gece hayatı

Fotoğraf: Evelyn Paris

1917 itibari ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Kotor Şehri, en eski Akdeniz limanları arasında önemli bir yerde. Tam bir tarih şehri diyebileceğimiz Kotor’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Kotor Kalesi, Ordu Meydanı, Saat Kulesi, Saint Tryphon Katedrali, Denizcilik Müzesi, Nehir Kapısı, St. Nicholas Kilisesi ve bir Orta Çağ köyü olan Perast yer alıyor. Sizler için seçtiğimiz yerlerin detayları ise aşağıda:

Kotor Şehir Kapıları

kotor eski şehir

Fotoğraf: İvana Djudic

Surların arkasına gizlenmiş bir şehir olan Kotor’a adeta eski şehir kapılarından giriş yapılıyor. Kotor’da üç şehir kapısı bulunuyor. Bunlar; 1500’lerde yapılmış en çok kullanılan kapı Deniz Kapısı, 13. yüzyılda inşa edilen Güney Kapısı ve Skurda Nehri’ndeki köprüyle bitişik halde yer alan Kuzey Kapısı.. Özellikle bu kapıların açıldığı Kotor Old Town bambaşka bir enerjiye sahip.

Kotor Saat Kulesi

1602 yılında inşa edilen Kotor Saat Kulesi, şehir merkezinde yer alıyor. Deniz kapısından şehre girildiğinde karşınıza ilk çıkacak olan yapılardan. Saat Kulesi, gri taşlar kullanılarak Barok ve Gotik mimari tarzlarının bir araya getirilmesi ile yapılmış. Ayrıca kulenin ön cephesinde bir arma bulunuyor ve o arma Karadağ Prensi ve ailesine ait. 

Kotor Kalesi(Kotor Fortress)

Kotor Kalesi 9. yüzyılda inşa edilmeye başlanmış, tamamlanması 15. yüzyıla kadar sürmüştür. Kalenin yapılmasının amacı şehri işgalcilerden korumaktır. Ziyaret için en uygun anlar yaz aylarında sabah saatleri, ekim ve nisan ayları arasında ise öğle saatleridir. Kotor Kalesi’ne yaklaşık iki buçuk saat kadar süren bir yürüyüş ile çıkabilirsiniz. Bu uzun yürüyüşte ise en güzel motivasyonunuz kuşkusuz manzara olacak. En tepeye çıkacak gücü kendinizde bulamazsanız yolun yarısında bulunan Church of Our Lady of Remedy’e (Şifa Veren Meryem Ana Kilisesi) rahatlıkla ulaşabilir, bu noktada mola verebilirsiniz.

Masallardan Kalma Bir Köy: Perast

perast

Fotoğraf: PixelRaw

Kotor’un masalsı köyü olan Perast, Kotor’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Bir Orta Çağ köyü ve UNESCO’nun koruması altında. Muhteşem manzaralara sahip Perast iki saat içinde gezebileceğiniz küçüklükte bir köy. Perast’ta ayrıca Our Lady On The Rock Adası (Kayaların Leydisi), St. George Adası, Pirate Bar, Şehir Müzesi, Conte Hotel & Restaurant ve St. Nikola Kilisesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Budva ve Kotor’da Ne Yenir?

cevapi

Fotoğraf: Zan Andjic

Budva lezzetleri denince Karadağ’ın en sevilenlerinden Black Risotto, kıymalı-peynirli-ıspanaklı seçenekleri ile Burek, bir deniz mahsülü ürünü olan Lignje, basit ve vazgeçilmez tatlardan Şopska Salata, mısır unu ve tereyağı ile yapılan Kaçamak, Balkan ülkelerinin en popüler yiyeceklerinden bir köfte türü olan Cevapi, kuzu etinin süt ile pişirilmesiyle ortaya çıkan Montenegrin Lamb in Milk, niş bir tat ahtapot salatası ve bir hamur tatlısı olan Priganice ön sıralarda yer alıyor.

Kotor’un meşhur tatları arasında ise balık çorbası, kalamarlı risotto, midye, kalamar dolması, ahtapot ızgara, kabuklu deniz ürünleri ve karideslerle yapılan Buzara, Boşnak böreği, çeşitli İtalyan lezzetleri ve farklı bir mantı türü diyebileceğimiz Njoke bulunuyor. Tatlı olarak ise Pita Visnja, yani vişneli pay favoriler arasında.

Budva ve Kotor’da Konaklama Önerileri

splendid Budva

Fotoğraf: www.malibu.by 

Budva için konaklama alternatiflerine baktığımızda tarihi görkemi ve plajlara yakın olması sayesinde eski şehir yani Old Town bölgesi en çok tavsiye ve en çok tercih edilenler arasında. Ayrıca Becici ve Rafailovici plajlarının çevresinde çok sayıda otel ve pansiyon seçeneği de var. Bu noktalardaki konaklama yerleri, deniz kıyısı boyunca uzandığından plaja yakın olmak isteyen turistler için son derece ideal. 

Birkaç otel önerisi verecek olursak; Apartments Vidikovac, Captain Apartments, Hotel Montenegro, Hotel Aleksandar Rafailovići, Avala Resort & Villas tercih edilen oteller arasında. Budva eski şehir ve plaja yakın olan Hotel Hermes Budva, Hotel Moskva ve 5 yıldızlı Splendid Conference & Spa Resort da keyifli bir konaklama imkanı sunuyor.

Kotor’da ise konaklama yapabileceğiniz üç bölge öne çıkıyor. Bunlar Old Town (Stari Grad), Dobrota ve Skaljari bölgeleri. Kotor’un eski şehir denilen Stari Grad alanında tarih ile iç içe bir konaklama yapmak isterseniz 4 yıldızlı Palazzo Drusko, gezilip görülmesi tavsiye edilen yerlere yakın bir otel arıyorsanız 4 yıldızlı Hotel Vardar ve denize yakınlığı ön plana alıyorsanız 5 yıldızlı Huma Kotor Bay otellerini önerebiliriz. 

Dobrata bölgesinin öne çıkan otelleri 3 yıldızlı Palma Apartments ve 4 yıldızlı Bjelica Apartments Kotor olurken, Skaljari bölgesinin beğenilen konaklama yerleri arasında bir pansiyon tadında olan QuarryBay House ile yeni bir tesis olan Central Apartment MM yer alıyor.

Ayrıca Kotor ve Budva’da oteller dışında konaklama seçeneği olarak ev de kiralayabilirsiniz. Ev kiralamak için birçok kolaylık sunan Airbnb‘den faydalanabilirsiniz.