2021 Oscar Adayları ve Favori Filmler

2021 Oscar Adayları ve Favori Filmler

Geçtiğimiz bir yıl pandeminin gölgesindeydi ve tüm normallerimiz değişti. Bu süreçte yeni hobiler edindik, çeşitli yemek tarifleri denedik, film ve dizilerle günlerimizi geçirdik. Ne zamandır listemizde olan fakat fırsat bulamadığımız yapımları izleme fırsatımız oldu. Zor şartlarda da olsa yeni çekilen filmler ise bizim için yeni bir nefes demekti. Şimdi sıra Akademi’nin süzgecinden geçen ve 2021 Oscar adayları olan bu filmleri ödüllendirmeye geldi.

26 Nisan günü Türkiye saatiyle 03.00’te başlayacak olan 93. Akademi Ödülleri töreni, her zaman alışık olduğumuzdan biraz daha farklı olacak. Kırmızı halıda uzun süren geçit törenleri veya kalabalık hayran kitleleri göremeyeceğiz belki. Fakat yine de bu yılın en çok konuşulan gecelerinden biri olacağına eminiz. 

Oscar heyecanı yaklaşırken listede hangi filmler var ve kulislerde favoriler arasında hangi yapımlar gösteriliyor birlikte bakalım istedik. 

En İyi Kadın Oyuncu 

nomadland

Bu yılın En İyi Kadın Oyuncu adayları arasında daha önce Oscar heykelciğini evine götürmüş iki isim var: Frances McDormand ve Viola Davis. Kategorinin diğer adayları ise Vanessa Kirby, Carey Mulligan ve Andra Day. Bu yılın favorisini belirlemek ve kimin kazanacağını tahmin etmek biraz güç. 

Daha önce Fargo ve Three Billboards Outside Ebbing filmleriyle büyük beğeni toplayan McDormand, Nomadland filmindeki rolüyle kategorinin en güçlü adaylarından biri olarak görülüyor. Fakat The United States vs Billie Holiday filmi ile Golden Globe’un sahibi olan Andra Day, gecenin ne kadar çekişmeli geçeceğinin habercisi. Ayrıca Blues’un önemli isimlerinden biri olan Ma Rainey’e hayat veren Viola Davis de kategorinin güçlü adayları arasında. 

En İyi Erkek Oyuncu

oscar adaylari

Gecenin en merak edilen ödüllerinden biri de En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde veriliyor. Bu yıl oldukça heyecanlı geçecek yarışta usta isimlerden Anthony Hopkins, The Father filmindeki rolüyle aday. Hopkins ödülü alsa herhalde kimse bu büyük isim karşısında kaybettiğine tam anlamıyla üzülmez. Fakat onu zorlayacak bir isim daha listede yer alıyor. Golden Globe’u da kazan Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom filmindeki oyunculuğuyla ödülün en büyük adaylarından biri. 

Ayrıca Sound of Metal’dan Riz Ahmed, Mank’dan Gary Oldman ve The Walking Dead’den tanığımız Steven Yeun da Minari filmindeki rolüyle bu senenin adayları arasında yer alıyor. 

En İyi Yönetmen

2021 Oscar Ödülleri, yönetmenler kategorisinde erkeklerin hakimiyetini kırıyor. Bu yıl Promising Young Woman filmiyle Emerald Fennell aday olsa ne yazık ki ödülü eve götürmesi biraz zor görünüyor. Parasite filmiyle Kore sinemasına duyulan ilgi artsa da Minari filmiyle Lee Isaac Chung’ın da şansının az olduğunu söylemek gerek. 

Şimdi gelelim kategorinin favorilerine. Eğer listede David Fincher varsa, gözünüz kapalı olarak favori yönetmenler arasına yazabilirsiniz. Fakat bu yıla damgasını vuran film Nomadland, yönetmeni Chloé Zhao’ya da ödülü getirecek gibi görünüyor. 

En İyi Film

Gelelim Oscar Ödülleri’nin en merak edilen kategorisine. Uzmanlar bu yıl Golden Globe’u da kazanan ve 6 dalda Oscar’a aday olan Nomadland’in ödülü kazanacağından emin gibi. Fakat kategoride yer alan her film birbirinden güzel diyebiliriz. Bu büyük geceden önce film maratonu yapmak isteyenler için aday olan yapımlara biraz daha yakından bakalım. 

Nomadland | IMDB: 7.5

Film, 60’lı yaşlarında bir modern göçebe olan Fern’in hayatını anlatıyor. Fakat karakterimiz bu hayatı isteyerek seçmiyor. 2008 krizinde işini kaybeden ve kocasının ölümüyle başa çıkmaya çalışan Fern, bir minibüsü karavana çeviriyor ve Amerika’nın batısına doğru yolculuğa çıkıyor. 

Jessica Bruder’ın yazdığı ‘Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century’ kitabından uyarlanan film, izleyicilere bir belgesel havası da hissettiriyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise başrolde yer alan Frances McDormand dışındaki oyuncuların, filmin konusu olan hayatı gerçekten yaşayan kişilerden oluşması.

The Father | IMDB: 8.3

Anthony Hopkins’in başrolünde yer aldığı film, yaşlı bir adamın değişen hayatını anlatıyor. Yeni durumuna ve yaşadığı zorluklara alışmaya çalışan adam, bu süreçte kızının yardım isteklerini de geri çeviriyor. Fakat asıl zorluk, içine düşen bir şüpheyle başlıyor. Acaba adamın yaşadıkları ve sevdikleri gerçek mi? Yoksa hepsi kendi zihninin oynadığı bir oyun mu? 

The Trial of the Chicago 7 | IMDB: 7.8

Gerçek bir hikayeden uyarlanan The Trial of the Chicago 7, 1968 yılında oldukça barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanan savaş karşıtı protestoların kontrolden çıkması ve buna neden olduğu öne sürülen yedi kişinin yargılanmasını anlatıyor. Her biri farklı karakterlere sahip bu kişiler, olayların nasıl gerçekleştiğini anlatmaya ve masum olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

Mank | IMDB: 7.0

Citizen Kane, sinema tarihinin kült yapımlarından biri olarak biliniyor ve Orson Welles ile anılıyor. Fakat bu efsane filmin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir isim daha var: Herman J. Mankiewicz. 

Mank, Yahudi bir ailenin çocuğu olan ve Almanya’dan göçen yazarın hayat hikayesini konu alıyor. Senaryosu David Fincher’ın babası tarafından yazılan film, aynı zamanda hem mükemmel bir arkadaş hem de toplum tarafından yadırganan biri olan Herman’ın hayatını gerçeğe yakın bir şekilde yansıtıyor.

Judas and the Black Messiah | IMDB: 7.6

Film, 1960’lı yıllarda Amerika’da siyahi haklarının sembol isimlerinden biri olan Fred Hampton’ın hikayesini anlatıyor. Black Panther’in liderlerinden olan ve farklı etnik kökene sahip kesimleri hak mücadelesinde tek bir çatı altında toplayan Hampton, FBI’ın radarına giriyor. Yakın çevresinden olan William O’Neal ise FBI’a Hampton ile ilgili bilgi aktarıyor. 

Promising Young Woman | IMDB: 7.5

Yazar ve yönetmen koltuğunda Emerald Fennell’in oturduğu film, oldukça sıradan bir hayat yaşayan Cassie’in hikayesini anlatıyor. Tıp fakültesini bırakan ve ailesiyle yaşayan Cassie, bir kahve dükkanında iş buluyor. Fakat aslında hiçbir şey göründüğü gibi değil. Çünkü Cassie, geceleri farklı bir karaktere bürünüyor ve erkeklerden intikam alıyor.

Minari | IMDB: 7.6

1980’li yıllarda Amerika’da geçen hikaye, Kore asıllı bir ailenin yeni bir hayat kurma çabasını konu alıyor. Arkansas’ta bir çiftlik kurmaya çalışan aile, kimlik çatışmalarının yanı sıra ekonomik zorluklarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. 

Sound of Metal | IMDB: 7.8

Bateri çalan ve metal müzik yapan Ruben, kız arkadaşı Lou ile konserler verir. Fakat bir gün hiç beklenmedik bir olayla karşılaşır. Sesleri artık istediği şekilde değil, bir vızıltı olarak duyar. Duyma yetisini kaybetmeye başlayan Ruben için hayat artık eskisi gibi olmayacaktır.