Evde Hobi Edinmek İsteyenlere Öneriler

Evde Hobi Edinmek İsteyenlere Öneriler

Evde geçirdiğimiz zamanı nasıl daha kaliteli bir hale getirebiliriz diye sık sık düşünüyoruz. Bunun için yeni kitaplar okuyup, belgeseller izleyip veya araştırmalar yapıp kendimizi geliştiriyoruz. Tüm bunların yanı sıra hem üretkenliğimizi koruyup hem de keyifli vakit geçirebileceğimiz bir alternatifimiz daha var: Evde hobi edinmek!

Eğer siz de hayatınıza yeni bir renk katmanın zamanının geldiğini düşünüyorsanız işte sizin için derlediğimiz evde hobi fikirleri…

Evde Canı Sıkılanlar Ne Gibi Hobiler Edinebilir?

Evde Hobi Edinmek İsteyenlere Öneriler
Fotoğraf: Rebecca Grant

Zamanınızı bir şeyler üreterek değerlendirmek istiyorsanız kolayca yatkın olduğunuz bir hobi edinebilirsiniz. Bu yeni hobiniz sayesinde ürettiğiniz ürünleri kendiniz kullanabileceğiniz gibi arkadaşlarınıza da hediye edebilirsiniz. Hatta kendinizi yeterince geliştirirseniz bu ürünleri yeni bir kazanç olarak da değerlendirebilirsiniz. 

İşte herkesin kolayca uygulayabileceği ve evde canı sıkılanlar için öneriler:

  • Örgü: Her yaştan insanın kolayca öğrenebileceği örgü, edinilebilecek en pratik hobilerden biri. İnternette birçok eğitim videosu bulabileceğini örgü için özel üretilmiş dergiler de mevcut. Kendinize bir atkı veya bere örerek başlayabileceğiniz bu hobinizle dilerseniz farklı giysiler de üretebilir, hatta eviniz için battaniye veya kırlentler de örebilirsiniz. 
  • Ahşap Boyama: En keyifli ve renkli hobilerden biri şüphesiz ahşap boyama. İhtiyacınız olan bir ürünü kendi ellerinizle şekillendirmekten daha keyifli ne olabilir. Birçok ahşap atölyesinden alabileceğiniz ham ürünleri dilediğiniz gibi boyayabilir ve evinize yeni dekorasyon ögeleri ekleyebilirsiniz. 
  • Takı Tasarımı: Bir bijuteriye girdiğiniz gördüğünüz takılar sizi kendine hayran mı bırakıyor? Şimdi o takıları yapma zamanı! Çeşitli boncuklarla ve hayal gücünüzle neredeyse sınırsız seçeneklere sahip olabilirsiniz. 
  • Mum Yapımı: Renkli, kokulu veya farklı şekillerde mumlar ilginizi çekiyorsa bu hobi tam size göre. İstediğiniz kalıba, istediğiniz materyalleri ekleyerek birbirinden güzel mumlar üretebilirsiniz. 
  • Kanaviçe: Kumaşla bir sanat eseri yaratabilirsiniz. Zihninizdeki veya gördüğünüz herhangi bir deseni kanaviçeye işleyerek eviniz için şahane dekorasyon ögeleri hazırlayabilirsiniz. 

Evde Yapılabilecek Farklı Hobi Fikirleri

Evde Hobi Edinmek İsteyenlere Öneriler
Fotoğraf: micheile dot com

Aslında edinebileceğiniz hobilerin sınırı yok. Bunun için sadece nelerden daha çok keyif aldığınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer yaygın olan uğraşların dışına çıkmak ve farklı şeyler yapmak istiyorsanız işte sizin için hazırladığımız alternatif evde hobi örnekleri…

Polimer Kil

Fotoğraf: Amazon.ca

Bir dönem oldukça popülerleşen ancak son dönemde yavaş yavaş trendler arasından uzaklaşan bir hobi ile başlayalım. Polimer kil, küçüklüğümüzden hatırladığımız oyun hamurlarının çok daha gelişmiş bir şekli. Çeşit çeşit renklere sahip hamurlar, bu hobi için özel olarak üretilmiş şekil verme araçlarıyla hem kullanışlı hem de oldukça şık eşyalara dönüşebiliyor. Ancak polimer kil konusunda ustalaşmak için birazcık sabır ve el becerisine ihtiyacınız olduğunu hatırlatalım. Bu iki unsuru bir arada bulundurur ve gerçekten bu hobiye vakit ayırırsanız polimer kilden yaptığınız ufak tefek eşyalarla para bile kazanabilirsiniz.

Teraryum

Fotoğraf: Maud Bocquillod

Pandemi dönemi ve zorunlu karantina hali, doğadan da oldukça uzaklaşmamıza neden oldu. Ancak teraryumlar ile evinizde küçük ekosistemler yaratarak minyatür de olsa doğaya olan özleminizi giderebilirsiniz. Birazcık fazla uğraş gerektiren bir hobi olsa da bu ‘mini bahçecilik’ aktivitesiyle harika eserler ortaya çıkarmanız işten bile değil. Teraryum malzemeleri satan dükkanlardan alacağınız biraz toprak, birkaç sukulent ve ufak tefek süsleme malzemeleriyle ilk teraryum çalışmanıza başlayabilirsiniz. 

Mutfak Sanatları

Fotoğraf: Margherita Turrin

İtiraf ediyoruz; “yemek yapmak” yerine mutfak sanatları yazmanın daha havalı olacağını düşünerek bu başlığı attık. Fakat kabul etmek gerekir ki karantinanın ilk döneminden beri yemek yapmak, daha önce bu konuda hiç ilgisi olmayan kişilerin bile mutlaka gündemine girdi. Instagram hesapları evde hazırlanan ekmek fotoğraflarıyla doldu taştı. Biz ise bu trendi başlıktan da anlayacağınız üzere farklı bir boyuta taşımayı önereceğiz. Hamur işleriyle yeteri kadar haşır neşir olduysak biraz da fine dining adı verilen, sunumuyla dahi sanat eserini çağrıştıran yemeklere yönelmeye ne dersiniz? Örneğin her hafta kendinize belirli bir ülkenin mutfağını seçebilir, bu coğrafyanın en seçkin yemeklerini yapmayı deneyebilirsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenmek

Fotoğraf: JeShoots

Yeni bir dil öğrenmek için aylarca gidilen kurslar, dijital çağ ile birlikte artık geride kalmaya başladı. Uzun süredir aklınızda olan ancak bir türlü eğitimine başlayamadığınız yabancı dili karantina döneminde mobil aplikasyonlar veya online eğitimlerle öğrenmeye başlayabilirsiniz. Tabii ki karantina sonunda bu dili ana diliniz gibi konuşmanız beklenemez ancak bir yerden başlamak gerek değil mi?

Yağlı Boya – Sulu Boya

Fotoğraf: Steve Johnson

İlkokul dönemlerinde hepimiz iki dağ arasında yükselen bir güneş ve ağaçlar içerisinde minik bir ev çizmişizdir. Tabii ki resim yapmak için yetenek gerektiği bir gerçek ancak bu yeteneğin doğuştan mı geldiği yoksa çalışarak mı elde edildiği konusunda bir mutabakat mevcut değil. Dolayısıyla yeteneğiniz olmadığını düşünüyorsanız bile resim yapmaya başlamak için geç değil. Üstelik elimizin altında YouTube gibi bir devasa eğitim platformu varken bu iş için tam zamanı bile denebilir. Tercihinize göre yağlı boya ya da sulu boya çeşitlerinden birini edinerek YouTube’daki eğitim videolarının yardımıyla kendinizi resim alanında geliştirebilirsiniz. Kim bilir; belki de evde hobi edinmek amacıyla çıktığınız bu yolda ikinci bir meslek sahibi olma şansı bile yakalayabilirsiniz.