TOP

Balkon Bahçeciliği: Sebzelerinizi Evde Yetiştirmeniz İçin 5 Neden

Daha sağlıklı beslenmek için sebzelerinizi kendiniz yetiştirmeye başlayabilir, hem bedensel hem zihinsel olarak daha sağlıklı bir hayata kolayca adım atabilirsiniz. Balkon bahçeciliğine başlamanız için sizi harekete geçirecek nedenleri sizin için derledik.

Taze Ürünlerle Lezzet Dolu Sofralar

Taze Ürünlerle Lezzet Dolu Sofralar
Fotoğraf / Nathan Dumlao

Mutfağınızdan sadece birkaç adım ötede yetiştireceğiniz ürünler, marketten veya pazardan satın alabileceğiniz her şeyden daha taze olacaktır. Daha taze demek genellikle daha sağlıklı demektir.  Dalından taze koparılan sebzelerin satış yerlerine ulaşana kadar uzun bir yolculuk geçirdiklerini, bozulmamaları için çeşitli kimyasallara maruz kaldıklarını hepimiz biliyoruz. O zaman en taze domates balkondaki domates değil midir?

Temiz Gıdayla Vücudunuzu Koruyun

Balkon Bahçeciliği Temiz Gıda
Fotoğraf / Diego Passadori

Kullandığınız topraktan ektiğiniz tohuma kadar salatanıza koyduğunuz biberin zararlı kimyasallara  maruz kalmadığını bilmek sizi iyi hissettirebilir. Kendi sebzelerinizi ekerken genetik olarak değiştirilmiş tohumlardan kaçınabilir ve doğal tohumları seçebilirsiniz. Sertifikalı organik ürün satın aldığınızda bile, yine de kimyasal böcek ilaçları kullanılmış olabilir. Balkon bahçeciliğinin en önemli avantajlarından biri vücudunuzu zararlı kimyasallardan daha kolay koruduğunuzu bilmektir.

Teknolojiden Uzaklaşmak İçin Bir Fırsat

Balkon Bahçeciliği Sulama
Fotoğraf / Cassidy Phillips

Kendi sebzenizi, meyvenizi yetiştirmeye başladığınızda ilk fark edeceğiniz detay, onlarla her gün ilgilenmeniz gerektiği olacak. Toprağın nemini, sulamasını takip etmek, meyve vermeye başlayan sebzenizin daha hızlı olgunlaşması için onu güneş alan bir alana geçirmek günlük rutininizi oluşturacak. Her gün 15-20 dakika boyunca balkonunuzdaki bitkilerinizi sulayıp çiçeğini, meyvesini kontrol ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak, hatta belki telefonunuzun nerede olduğunu bile unutacaksınız.

Üretmenin Verdiği Mutluluk

Balkon Bahçeciliği Limon
Fotoğraf / Han Lahandoe

Balkon bahçeciliğine yeni başladıysanız ilk olgun domates veya ilk mis kokulu çileğinizle karşılaştığınızda büyük ihtimalle çok mutlu olacaksınız. Yeni şeyler öğrenme ve öğrendikleriniz sonrası üretime geçme, gündelik yaşam telaşesinde mutluluğun en güzel formülü. Balkon bahçeciliğine başladığınızda, çekirdeğinden yetiştirdiğiniz mis kokulu limonun hayatınıza huzurlu bir sevinç katmasının aslında çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Temiz Havanın Mucizesi

Balkon Bahçeciliği Faydaları
Fotoğraf / Nadine Primeau

Günümüzün büyük bir kısmı kapalı mekanlarda geçiyor.  Ofis hayatı, uzun toplantılar, trafikte geçirilen saatler… Ne zaman etrafımızda temiz havayı hissetsek derin bir nefes daha almak istiyoruz. Balkonunuzda sebze, meyve yetiştirmeye başladığınızda her gün açık havada daha fazla zaman geçirmeye başlarsınız. Her mevsimin farklı bir kokusu olduğuna şahit olmak, sabah serinliğini yakalayıp mis gibi temiz havayı içe çekmenin mucizesi hep yanı başınızda olur.          

Yorum Yazın