Hem Lüks Hem Sürdürülebilir: İkinci El Online Mağazalar

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2022

Sürdürülebilir alışveriş yapmak, farklı alanlarda gündemimize yerleşmeye başlamış bir kavram. Kimimiz minimale yönelerek kapsül dolaba sığmaya çalışırken, diğerlerimiz sürdürülebilir markaların ürünlerini tercih ediyor. Fast Fashion’ın aksine bu “sürdürülebilir” diye nitelendirilen markalar bir yandan üretim aşamasında iş yeri koşulları, çalışanların maaşları, kumaş ve malzeme tedariğinin etik ve adil olmasına özen gösterirken, diğer yandan kullanılan malzemenin vegan, hayvanlar üzerinde denenmemiş veya geri dönüştürülebilir olmasına dikkat ediyor. Ancak doğaya duyarlı alışveriş yaparken izleyebileceğimiz üçüncü bir yol daha var: Kumaş atığını önlemek adına ikinci el ürünler satın almak.

Ancak ikinci el mağazaların yaygın olmaması nedeniyle erişilebilirliğin sınırlı olduğunu kabul etmekle beraber, vakti kısıtlı olup yoğun çalışanların da dükkân dükkân aradığını bulmak için gezmesi de oldukça güç. Diyelim ki zamanınız bol ve bulunduğunuz şehirde bu tip mağaza çok, lüks marka ürünü bulacağınız ne malum? Peki şans eseri bulduğunuz ürünün taklit olmadığından nasıl emin olacaksınız? Ya da o ürünün iyi durumda olma olasılığı ne kadar? Sanırım çok olumsuz konuştuk ama iyi haberimiz geliyor: Orijinallik kontrolü yapılmış, ikinci el ve vintage da olmak üzere tasarım ürünler satan online platformlar yükselişe geçti! Evinizin rahatlığında ikinci el online mağazalar üzerinden ürün satın almak, hatta ürünleri satışa koymak sürdürülebilir olan lüks bir deneyim haline geldi.  Siz de dolabınızda giymediğiniz ya da kullanmadığınız lüks marka ürünleri bu siteler üzerinden satabileceksiniz!

Giymediklerinizi değerlendirerek nakite çevirmek, tasarruf etmek, lüks ürünlere uygun fiyata sahip olmak ve en önemlisi gezegenimize iyi davrananlara katılmak isterseniz, bu siteler tam size göre!

İşte İkinci El Lüks Marka Alışverişi Yapabileceğiniz Site Örnekleri

Vestiaire Collective

2009 yılında kurulan Vestiaire Collective, bir Fransız şirketinden küresel ama Paris ruhunu koruyan bir şirkete dönüşmüş. Sürekli yaygınlaşan ikinci el lüks ürün pazarının en kıdemlilerinden olan Vestiaire Collective, 7 milyondan fazla moda tutkunundan oluşan çevrim içi bir uluslararası topluluğa sahip. 

Arzu edilen lüks ögelerin özenle seçildiği kataloğunda Hermès, Louis Vuitton, Jacquemus, Cartier, Chanel ve Dior gibi daha birçok markanın orijinallik ve kalite kontrolü yapılmış zamansız ürünlerine, perakende satış fiyatından %70’e varan indirimle sahip olmak mümkün. Ayrıca Vestiaire Collective, alıcılara fiyat teklifi sunma imkânı da tanıyor.

Sitenin bir diğer özelliği sayesinde aradığınız ürün için kendinize kişiselleştirilmiş uyarı ve hatırlatmalar oluşturup ürünle ilgili fiyat karşılaştırmaları, indirim süreci, kalan adet gibi durumları takip edebilirsiniz.  

The RealReal

Fotoğraf: The RealReal

2011 yılında, kurucu ve CEO’su Julie Wainwright tarafından bir mutfak masasında temeli atılan The RealReal; kadın, erkek, çocuk modasından mücevher, saat, sanat ve ev dekorasyonuna kadar doğrulanmış lüks için günümüzde ikinci el online mağazalar arasında dünyanın en büyük platformları arasında yerini alıyor.

Birkaç ay önce The RealReal, Gucci x TRR Shop adlı heyecan verici bir iş birliği duyurusu yaptı: Küratörlü ve orijinallik kontrolü yapılmış, indirimli fiyata alabileceğiniz ikinci el Gucci ürünlerinin satıldığı bir konsept.

Oldukça ses getiren bu iş birliği ile Gucci, hem müşterilerine kendi kullanılmış ürünlerini bu platform aracılığıyla satma imkânı tanıyor, hem de onları ikinci el satın almaya teşvik ediyor. The RealReal da bu site üzerinden alınan veya satılan her bir Gucci ürünü için, “One Tree Planted” projesi kapsamında bir ağaç dikerek kampanyaya hatırı sayılır ekolojik bir katkı sağlıyor.

Rebag

İkinci el lüks ürün platformu Rebag, tasarım el çantalarına odaklanıyor. Louis Vuitton, Hermès, Chanel ve Gucci dâhil olmak üzere hemen her lüks markanın yer aldığı bu sitede çantanın yanı sıra aksesuar, saat ve mücevher seçenekleri de alıcı ve satıcıları buluşturuyor.

Her kombininde değişik ebat ve modelde çanta kullanan, çanta modellerine gardırobunda ayrı bir yer verenleri hedef alan Rebag’in bir diğer özelliği ise aldığınız ürünü bir yıl gibi uzun bir süre sonunda iade edebilmeniz. Geri verdiğiniz bu ürünün karşılığında site üzerinden satın alma fiyatının %70 ila %80’i değerinde bir kredi alabiliyorsunuz!

Rebag’ın sunduğu avantajlar bununla da bitmiyor. Satıcılarına tasarım çantalarının durumu, tasarımcıları ve fiyatlarına göre ön ödeme yapıyor! Satıcılar, çantalarının satılmasını beklemeden, ürünleri için ücretsiz bir bağlayıcı teklif alabiliyor, bu ürünleri ücretsiz kargo ile Rebag’a postalayabiliyor ve bir-iki gün içinde ödeme alabiliyor.