3 Kilo Kadar İncelmenizi Sağlayacak Kabak Detoksu Tarifi

Daha formda ve fit bir vücut için türlü türlü yollar deniyoruz öyle değil mi? Şu pandemi ve karantina günlerinde evde kalmanın bir handikabı ise hareket alanımızın azalması ve daha çok tüketim ile birlikte gelen kilolar oldu. Hepimizde durum aynıyken eminiz ki 2021 dileklerimiz arasında sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek de yer aldı. Ayrıca 2021’i evde karşıladığımız bu süreçte kendimizi mutlu etmek adına fazlasıyla donanmış mükellef sofralardan kalkmış olabilir, bolca kaçamak yapmış olabiliriz. Günler birbirini kovalamış olabilir, her geçen gün gram gram kilomuza eklemiş olabiliriz. 

Tartıda çıkan rakamlar, rahatsız etmeye başladıysa hiç telaşa kapılmayın. Sizlerle çok işe yaradığına dair sayısız dönüş alınan 3 günde 3 kiloya kadar verdiren kabak detoksu tarifini paylaşacağız. Hızlı gelen kilolarımıza, önlem aldığımız sürece hızla veda edeceğimizi de unutmayın. 

Ünlü diyetisyen Nilay Keçeci’ye ait olan bu kabak detoksu tarifine geçmeden önce detoks ve vücuda sağladığı faydalar hakkında kısaca bilgiler verelim.

Detoks Nedir?

Fotoğraf: Vegan Liftz

Bedenimiz kendi kendini arındırmak için kusursuz çalışır ancak vücut her an toksin üretir ve bu toksinleri kendinden uzaklaştırır. Organizmamızın doğal işleyişi bu şekildedir. Bir yandan da metabolizmamız kirli hava, kötü beslenme gibi iç ve çevresel faktörlerden kaynaklanan serbest radikalleri etkisiz hale getirmek için adeta savaşır. Beden, olumsuz etkilere fazla maruz kaldığında doğal temizleme işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyebilir. Bu durumda organizmada biriken toksik maddeler, bizi hasta etmeye başlar ve kilo problemleri doğabilir. İşte detoks sistemi, serbest radikallerin ve toksinlerin vücuttan atılması amacıyla belirli bir süre yapılan beslenme içeriğidir. 

Dengeli ve yeterli şekilde yapılan detokslar, iç organlarımızı toksinlerden arındırıcı bir görev üstlendiğinden daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmuş oluruz. Kronik yorgunluklar, baş ağrıları, uyku problemleri, hormonal bozukluklar, fazla kilolar gibi pek çok probleme de çözüm olur.

Detoksta dikkat edilmesi gereken, uzman kişiler ve doktorlar tarafından önerilen uygulamaların belirli ölçü ve günlerde yapılmasıdır. Detoks işleyişini eksik bırakmak ya da fazla uzatmak bedene fayda değil zarar verir. Detoks genelde kısa süreli bir uygulamadır. Mutlaka dikkat ve özenle uygulanması gerekir.

Şimdi gelelim şu ünlü kabak detoksu tarifi konusuna… Fazla kaçırdığımız ve kaçamakların ölçüsünün kaçtığı bazı dönemlerde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci’nin tarifi olan kabak detoksunu yapabiliriz. Kabak detoksu kişilerin metabolizma yapısına göre 3 günde 1-3 kilo arası verdirmeyi başarıyor. Detoks sadece 3 gün sürüyor. Bizzat denemiş biri olarak, sürecin hiç zorlamadığını ve yediklerinizden tatmin olduğunuzu, ölçülü bir doyum hissi aldığınızı söyleyebilirim.

Kabak Detoksu Tarifi

Sabah: 

  • İki yumurta ve 2 dilim peynir (Yumurtaları istediğiniz gibi pişirebilirsiniz)

Öğle:

  • 2 orta boy kabağı rendeleyerek yağsız tavada az miktarda pişirip, soğutmaya bırakın. Üzerine iki yemek kaşığı yoğurt ve 2 ceviz ile baharat ekleyin. Afiyetle tüketin

Ara Öğün (İkindi) : Dilediğiniz meyveden 2 porsiyon.

Akşam: 

  • 2 orta boy kabağı rendeleyerek yağsız tavada az miktarda pişirip, soğutmaya bırakın. Üzerine iki yemek kaşığı yoğurt ve 2 ceviz ile baharat ekleyin. Afiyetle tüketin.

Kabak detoksu boyunca günde 3 litre su tüketmek çok önemli. Ayrıca çay ve kahve içmek serbest. Detoksun etkili olabilmesi adına verilen listeye sadık kalmanız öneriliyor. Sadece kabak sayısında değişikliğe gidebilirsiniz. Az gelen daha fazla kabakla, çok gelen de bir öğününü 1 kabakla hazırlayabilir.

Detoksa başlamadan önce sabah uyandığınızda aç karnına tartılın ve sonucu not edin. Kabak detoksunuz bittikten sonra da sabah aç karnına tartılın. Fark nedir? Biz de merak ettik doğrusu…

Sağlıklı günler diliyoruz.