Yatırımlık, Zamansız Sürdürülebilir Çantalar

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2022

Kadın giyimini erkek modasından farklı kılan kuşkusuz aksesuar çeşitliliği, hatta sonsuzluğudur. Çanta ise kadın giyiminde olmazsa olmazın çok üstünde bir sıraya oturmuştur. Her kıyafetin renk uyumuna, kumaş cinsine, ortamına, hatta taşınma şekline ve işlevine göre bir çanta seçimi söz konusudur. Bu nedenledir ki kadınlar gardıroplarında ve ceplerinde çantaya özel bir yer ayırırlar. “Yatırımlık” kavramı da bu düşünceden yola çıkılarak yakıştırılmıştır.

Modada sürdürülebilirlik, “Fast Fashion” (“Hızlı Moda”) dediğimiz konseptin tam tersi anlamına geliyor. Piyasaya sürülen ürünlerin üretim aşamasında iş yeri koşulları, çalışanların maaşları, kumaş ve malzeme tedariğinin etik, adil ve ticari ahlaka uygunluğuna özen gösterilirken, aynı zamanda kullanılan malzemenin vegan, hayvanlar üzerinde denenmemiş veya geri dönüştürülebilir olmasına dikkat ediliyor. Sürdürülebilir olmayan marka çantalara kıyasla bu ürünler, genellikle daha ekonomik ve daha dayanıklı oluyor. 

Seçeneklerinizin kısıtlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sürdürülebilirliğin yaygınlaşmasıyla ve markaların bilinçli kararları desteklemesiyle beraber, binbir model ve materyalden üretilen çantalar pazara sürüldü. Geniş bir fiyat aralığında her bütçeye hitap eden bu ürünler hem doğaya hem de ceplerimize dost.

Tabii ki ikinci el ve “vintage” çanta almak da bir bakıma sürdürülebilirliği destekliyor. Ancak doğaya zarar vermeden kendinize yeni bir çanta hediye etmek istiyorsanız, sürdürülebilir nitelikte olmasına dikkat etmenizi öneririm. 

İşte Yıllar Boyu Kullanabileceğiniz 5 Sürdürülebilir Çanta

1. Falabella Bag – Stella McCartney

Fotoğraf: Stella McCartney

Modada sürdürülebilirliğin en büyük öncülerinden olan Stella McCartney, bütün ürünlerinde gerçek deri, kürk ve kuş tüyünden vazgeçen ilk lüks markalardan biri. Ethical Trading Initiative’in (Etik Ticaret Girişimi) üyesi de olan marka, sıklıkla tedarik zincirini denetleyerek adil ve etik çalışma standartlarında üretimi hedeflerken çevresel faktörleri de gözetiyor.

Markanın en çok tutulan çanta modeli olan Falabella’nın dışı 100% polyester, astarı ise ECONYL® dönüştürülebilir naylondan oluşuyor. Yumuşak bir doku ve zincir aksesuarlı bu çantaya farklı ebat, model ve renk seçenekleriyle sahip olabilirsiniz. 

Bu çantayı edinmeye karar verirseniz Meghan Markle, Jennifer Lopez ve Emma Thompson gibi ünlülerle pişti olmayı göze almalısınız!

2. Amaryllis Bag – Mashu

Fotoğraf: Mashu

Londra’da tasarlanıp Yunanistan’da küçük aile işletmeleri tarafından sanat atölyelerinde el işçiliği ile üretilen Mashu, özellikle çanta üzerine kurulmuş bir aksesuar markası. Mashu, ilhamını modern mimari ve Art Deco iç mekân objelerinden alıyor. Misyonu sürdürülebilirlik üstüne kurulan bu marka, malzeme seçiminde ve tedarik zincirinde etik ve doğa dostu yaklaşıma öncülük ediyor. 

Amaryllis’in sapı, geri dönüştürülmüş (repurposed) meşe odunu, dış malzemesi de yine geri dönüştürülmüş polyester vegan süet ve vegan deriden oluşuyor. 


Böyle zamansız bir tasarıma sahip ve her vitrinde bulamayacağımız bu çantayı kolunuza takıp zevkle kullanabilir ya da kızınıza hatta torununuza saklayabilirsiniz.

3. Hamilton Satchel – Angela Roi

Fotoğraf: Angela Roi

Angela Roi esasen New Yorklu olan lüks, vegan çanta markası. Minimal ve klasik bir duruşa sahip olan bu çantalar makul bir fiyata yüksek kalite değeri taşıyor. Gerçek deri çantalara kıyasla, Angela Roi’un vegan derisi çantaları çok daha dayanıklı. Angela Roi; vegan çantaların basit, sıkıcı ve ucuz bulunmasının hayal kırıklığı yaşattığı bir dönemde, yani 2013’de doğmuş bir marka.

Seoul’daki butik fabrikalarda el işçiliği ile üretilen Angela Roi çantaları, çalışanlarına sağlıklı bir iş ortamı ve iyi bir gelir sunarak piyasanın iyi örneklerinden oluyor.


Markanın popüler ürün gamı olan ve yeni vegan mikro-pürtüklü deriden üretilen Hamilton koleksiyonu, birçok renk ve model seçeneği sunuyor. Hamilton Satchel ise web sitesinde “vintage feel, modern look” (“klasik his, modern görünüş”) olarak tanımlanıyor. 

4. Bellani Bag – BOTTLETOP

Fotoğraf: BOTTLETOP

BOTTLETOP Birleşik Krallık’ta tasarlanan lüks, sürdürülebilir çanta markası. Brezilya’da toplanan materyaller, geri dönüştürülmüş malzemeler ve sadece sıfır-ormansızlaştırma Amazon derisi kullanan Santiagolu yerli kadınların el emeği ile üretiliyor. BOTTLETOP, çantaları üreten kadın çalışanlarına hem sağlıklı bir iş ortamı hem de Brezilya koşullarında sektör üstü gelir sağlıyor.

İlk çıkan ve markanın klasik modeli olan Bellani, şişelerin metal tıpalarından oluşuyor. İçinde cepleri olan ve birçok renk ve ebatta üretilen bu çanta, uzayabilen sapı ile omuzda veya çapraz takılarak taşınabiliyor. 

Zaman içinde ve sık kullanımla üstündeki emaye kaplama kademeli bir şekilde solabiliyor ve altındaki gizli, tasarıma özgü parlak metal ortaya çıkıyor.

5. DAISY LEATHER-TRIMMED WICKER TOTE – KAYU

Fotoğraf: LYST

 

Kaliforniya orijinli Kayu, bir aksesuar markası. Firma, doğal ve sürdürülebilir biçimde temin edilen materyaller kullanarak öne çıkıyor.

Kayu’nun elde örülmüş çantaları; Endonezya, Malezya ve Filipinler’deki yerli kadınlar tarafından, ilkel teknikler kullanılarak yapılıyor. Marka, bir taraftan bu kadınlara kendi kültürlerinin miraslarını koruma imkanı sunarken aynı zamanda da sağlıklı bir çalışma ortamı ve adil maaş veriyor.

Çıkarılabilen omuz askısı ile farklı kullanımlara uygun bu deri saplı çantalar güneşte kurutulmuş Hint kamışı ile elde örülüyor. Zarif bir piknik sepetini andıran çantayı uzun yürüyüşlerinizde ve günlük hayatınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.